Gra na fortepianie - kiedy najlepiej rozpocząć naukę?

GettyImages-733930853.jpg
GettyImages-733930853.jpg
Gra na fortepianie to cenna umiejętność. Kiedyś uczono jej dzieci, pochodzące z wyższych sfer - świadczyła o dobrym wychowaniu. Dziś fortepian wciąż należy do najszlachetniejszych instrumentów, który może z powodzeniem otwierać dla nas magiczny świat dźwięków. Jeśli szukasz zajęć dodatkowych dla Twojego malucha, to nauka gry na fortepianie może być strzałem w dziesiątkę. Ten artykuł odpowie na pytanie, kiedy najlepiej rozpocząć naukę, ale jeśli dawno przekroczyłeś już “widełki” - nie przejmuj się, na naukę nigdy nie jest za późno! Przedstawimy także metody dla początkujących, ale już dorosłych samouków.

Muzyka to wspaniały świat, do którego powinieneś wprowadzać swoje maleństwo już w powijakach. To bardzo ważne, by odtwarzać dziecku muzykę, a gdy nieco podrośnie, także śpiewać i tańczyć razem z nim. Dzięki temu starszemu już dziecku nauka muzyki, niezależnie od tego czy będzie to śpiew, granie na flecie lub na klarnecie, będzie przychodziła znacznie łatwiej.

Zobacz film: Muzyka z duszą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kiedy rozpocząć naukę gry na fortepianie?

Oprócz wspólnego domowego muzykowania możesz posłać dziecko na pierwsze zajęcia już w żłobku lub w przedszkolu. To bardzo dobry pomysł, na tym etapie dla dziecka zajęcia rytmiczne są świetną zabawą. Warto zapamiętać też jedną istotną wiadomość - im młodsze dziecko, tym większy mamy wpływ na ukształtowanie jego słuchu muzycznego! W związku z tym nie ma żadnych wątpliwości - im szybciej tym lepiej.

Gdy dziecko osiągnie wiek 6 - 8 lat, staje się gotowe do podjęcia pierwszych prób gry na konkretnym instrumencie. Ten przedział wiekowy jest bezpieczny, ale wyczucie dokładnego momentu powinno zależeć od samego rodzica, w końcu to on zna swoje dziecko najlepiej. Ważne jest, by początkujący muzykant lubił te zajęcia i był w stanie się skupić podczas ich trwania. Najlepiej, żeby pierwsze lekcje gry na fortepianie odbyły się w obecności rodzica.

Jak nauczyć się grać na fortepianie?

W kwestii najmłodszych adeptów sprawa wydaje się dość jasna. Co jednak, gdy chcemy rozpocząć naukę w dorosłym życiu i za późno jest już na zajęcia rytmiczne czy szkołę muzyczną?

Możliwości są dwie: prywatne lekcje z nauczycielem lub samodzielna nauka. W obu przypadkach zawsze musisz najpierw nauczyć się języka, jakim porozumiewa się muzyka, czyli nut. Później będziesz musiał popracować nad koordynacją rąk, a dopiero w kolejnym etapie będziesz mógł przystąpić do pracy nad samym utworem.

Szkoła gry na fortepianie dla dorosłych samouków

1. Nauka nut

Na tym etapie nauki musisz przyswoić sobie nuty na pięciolinii oraz nauczyć się ich rozkładu na klawiaturze. Możesz zacząć od nut w kluczu wiolinowym, ale szybko przyda ci się także znajomość klucza basowego.

2. Koordynacja gry dwiema rękami

Wiele osób ma z tym problem, ale niestety nie ma w tym względzie jednej skutecznej recepty. Jedyne, co możesz zrobić, to nie poddawać się i ćwiczyć. Możesz najpierw ćwiczyć każdą dłoń z osoba, a dopiero później łączyć grę obydwu rąk. Gdy będziesz potrafił samodzielnie odczytać nuty i zagrać je przy użyciu dwóch rąk, będziesz gotowy do kolejnego zadania.

3. Praca nad utworem

W uproszczeniu można powiedzieć, że składa się ona z kilku elementów:

· dynamika oraz artykulacja (poziom natężenia dźwięków oraz sposób ich łączenia),

· styl wykonania,

· interpretacja.

Ćwiczenia na fortepian dla początkujących. Jak grać na fortepianie?

Oczywiście teoria jest kluczowa, żeby pojąć podstawy gry na pianinie, ale równie istotna jest nasza sprawność, która jest wymagana do gry na tym instrumencie. Warto na początku poćwiczyć swoje palce - w końcu ich sprawne poruszanie się po klawiaturze jest kluczem do sukcesu.

Przed grą na instrumencie potrzebujesz również prawidłowo rozgrzać swoje dłonie (tak samo jak przed ćwiczeniami fizycznymi). Co ciekawe, są nawet ćwiczenia, które możesz wykonywać bez rzeczywistego udziału instrumentu, niemal wszędzie, gdzie jesteś. Poniżej przedstawimy Ci kilka z nich:

1. Ściśnij w pięść dłoń i mocno wyrzuć swoje palce z zaciśniętej pięści. Ćwiczenie to może przypominać gest, który wykonujesz, gdy chcesz pokazać komuś, by zapalił światła w swoim samochodzie.

2. Złóż ręce w tzw. piramidkę (znany gest uwielbiany szczególnie przez polityków). Następnie każdą spośród par palców dociśnij do siebie wzajemnie ze stosunkowo dużą siłą. Dzięki temu ćwiczeniu zyskasz kontrolę i lepszą umiejętność akcentowania danego dźwięku.

3. Rozłóż otwarte dłonie i rozciągnij wszystkie palce na boki, jak gdybyś chciał zrobić ze swoich dłoni żabie płetwy. To ćwiczenie rozciąga nasze mięśnie i wykonywane regularnie, sprawi, że będziesz miał większy rozstaw palców.

4. Ustaw swój kciuk i palce wskazujący w pozycji, jakbyś chciał dać komuś “pstryczka” w nos. Następnie zrób to kolejno z każdym palcem i kciukiem. Ćwiczenie to wzmacnia twoje palce.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości