Moczarka to popularna roślina akwariowa pochodząca z Ameryki Północnej. Obecnie występuje w całej Europie, uważana jest nawet za gatunek inwazyjny. W Polsce najbardziej znana jest moczarka kanadyjska – w akwarium sprawdzi się również moczarka argentyńska. Moczarka jest ceniona przez akwarystów ze względu na szybkie tempo wzrostu i niskie wymagania, często można ją również spotkać w przydomowych oczkach wodnych.
Moczarka to jedna z najstarszych i najbardziej znanych roślin akwariowych. Jak rośnie moczarka? Akwarium stwarza dla niej idealne warunki uprawy, pod warunkiem, że nie ma zbyt ciepłej wody ani zbyt intensywnego oświetlenia. Moczarka sprawdzi się w akwarium słodkowodnym zarówno jako roślina pływająca, jak i ukorzeniona. W naturalnych warunkach uważana jest za roślinę inwazyjną ze względu na bardzo szybkie tempo wzrostu i niskie wymagania – cechy te sprawiają, że moczarka jest idealną rośliną akwariową.
Moczarka kanadyjska w akwarium – warunki uprawy
Jeśli poszukujemy rośliny wodnej, która bardzo szybko rozprzestrzeni się w naszym akwarium i będzie miała niskie wymagania, idealnym wyborem będzie moczarka kanadyjska. Doświadczenie nie jest wymagane przy uprawie tej rośliny, moczarka kanadyjska to dobry pomysł również dla początkujących akwarystów.
Pochodząca z Ameryki Północnej moczarka kanadyjska to roślina wieloletnia, która najlepiej sprawdzi się w zimnowodnym akwarium lub przydomowym oczku wodnym. Moczarka w stawie nawet zimą zachowa zielony kolor liści.
Moczarka akwariowa może być hodowana zarówno jako roślina pływająca, jak i ukorzeniona. Preferuje twardą wodę, z której za pomocą liści pobiera związki wapnia. Moczarka kanadyjska źle znosi przegrzanie akwarium, preferuje wodę o temperaturze 10-19 stopni. W zbyt ciepłej wodzie moczarka kanadyjska traci sprężystość, a jej łodygi przerastają i nieatrakcyjnie się wydłużają. Moczarka rozmnaża się wegetatywnie - z każdej uciętej łodyżki możemy wyhodować nową roślinę.
Moczarka do akwarium nadaje się również dzięki zdolności napowietrzania zbiornika – przy odpowiednim dostępie do światła moczarka kanadyjska wytwarza duże ilości tlenu koniecznego do życia rybom i innym zwierzętom akwariowym.
Moczarka argentyńska – pochodzenie i warunki uprawy
Polska nazwa moczarki argentyńskiej bywa myląca, ponieważ nie należy ona do rodzaju moczarek, lecz do rodzaju Egeria. Pochodzi jednak z tej samej rodziny co moczarka kanadyjska – żabiściekowatych. W naturalnych warunkach moczarka argentyńska występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, porastając słodkowodne zbiorniki z wodą stojącą lub wolno płynącą.
Moczarki argentyńskie w porównaniu do swoich kanadyjskich kuzynów są bardziej bujne i wymagają nieco wyższej temperatury wody (12-21 stopni), równie dobrze sprawdzą się jednak jako rośliny akwariowe. Moczarka argentyńska produkuje w akwarium spore ilości tlenu, wytwarza też związki hamujące rozwój glonów i niektórych sinic, przez co bardzo korzystnie wpływa na biotop zbiornika. Roślina jest również dodatkowym pożywieniem dla rybek i innych mieszkańców akwarium.
Moczarka argentyńska źle znosi nadmiar słońca i kwaśną wodę - traci wtedy kolor i sprężystość. Doskonale sprawdzi się jako roślina akwariowa w zbiornikach z nieogrzewaną wodą, można ją również uprawiać w towarzystwie roślin pływających po powierzchni akwarium, które rozpraszają światło, chroniąc moczarkę przed jego nadmiarem.
Moczarka w stawie – roślina ozdobna czy inwazyjna?
Moczarka kanadyjska, a także bardziej ozdobna moczarka argentyńska, nadają się również do hodowli w stawie lub przydomowym oczku wodnym. Rośliny te są bardzo odporne na mróz i zachowują zielone ubarwienie liści także zimą. Moczarka w stawie wytwarza również podwodne kwiaty, produkuje też duże ilości tlenu. Dzięki napowietrzaniu zbiornika moczarka dobrze sprawdza się w stawie z rybami, dla których może również stanowić dodatkowe pożywienie.
Moczarka w stawie to jednak nie tylko korzyści – roślina charakteryzuje się bardzo szybkim tempem wzrostu i niekontrolowana może rozprzestrzenić się w całym zbiorniku. W warunkach naturalnych moczarka uważana jest za roślinę inwazyjną – w szybkim tempie eliminuje inne gatunki i zarasta całą powierzchnię wody. Zanim więc zdecydujemy się na moczarkę w naszym stawie, zastanówmy się, czy będziemy w stanie kontrolować jej przyrost.