Lustrzanka pełnoklatkowa – co to znaczy? Czy warto inwestować w drogi sprzęt full-frame? Poznaj wady i zalety lustrzanki pełnoklatkowej

meska dlon trzymajaca lustrzanke pelnoklatkowa na wysokosci uda zblizenie
gece33 / Getty Images
Lustrzanka pełnoklatkowa – co to jest? Dlaczego lustrzanki pełnoklatkowe tyle kosztują? Czy inwestycja w pełną klatkę jest konieczna dla fotografa?

Lustrzanka pełnoklatkowa czy też jak mówią między sobą profesjonaliści ,,pełna klatka’’ to obiekt pożądania wielu osób, które na poważnie podchodzą do tematu fotografii. Czym jest lustrzanka pełnoklatkowa i jak wybrać najlepszy aparat?

Lustrzanka pełnoklatkowa –co to znaczy?

Lustrzanka pełnoklatkowa często nazywana jest też aparatem full-frame . W sklepach ze sprzętem często można spotkać się ze skrótem FF lub jego bardziej rozwiniętą wersją FFDSLR czyli Full Frame Digital Single Lens Reflex Camera. Często na sklepowych tabliczkach znajduje się jeszcze większa ilość skrótów, liczb i skomplikowanych słów, które sprawiają, że trudno jest się zdecydować na konkretny model lustrzanki.

Wybór matrycy w aparacie jest jednak wyjątkowo ważny – to punkt ,na którym zapisywane są wszystkie informacje. Do wyboru mamy mniejszą matrycę typu Crop oraz większą matrycę full-frame. Czy większe znaczy lepsze?

Lustrzanka pełnoklatkowa jest cyfrowym odpowiednikiem analogowej lustrzanki małoobrazkowej. Rozmiar matrycy full-frame jest taki sam jak w popularnej kliszy do tradycyjnej, analogowej fotografii, czyli 36x24 mm .

Lustrzanka pełnoklatkowa versus niepełna klatka

Matryca lustrzanki pełnoklatkowej jest więc znacznie większa od tych stosowanych w nieco tańszych modelach lustrzanek cyfrowych, takich jak APS-H, APS-C czy 4/3. Warto zauważyć, że do niedawna niepełna klatka była stosowana przez profesjonalistów.

Dzięki lustrzance za 2-3 tysiące z mniejszą matrycą można spokojnie zrobić zdjęcia dobrej jakości. Dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie nawet puszką po konserwie (jeśli wykorzysta technikę fotografii otworkowej). W technologii pojęcie dobrej jakości ewoluuje jednak bardzo szybko wraz z rozwojem sprzętu i powstawaniem nowych, wciąż lepszych od swoich poprzedników, modeli.

Powstanie aparatów pełnoklatkowych to naturalny krok w ewolucji fotografii cyfrowej. Chociaż pierwsza lustrzanka pełnoklatkowa - aparat Contax N Digital, została wyprodukowana w 2002 roku, to ten format matrycy szybko stał się pewnym standardem, do dziś dąży cały świat fotografii. Każdy przecież chce uzyskać zdjęcia najlepszej jakości.

Lustrzanka pełnoklatkowa –powody, dla których warto zainwestować w pełną klatkę

Ze względu na większy niż w aparatach nie pełnoklatkowych rozmiar pojedynczego piksela, przy matrycy pełnoklatkowej możliwe jest osiągnięcie lepszej jakości obrazu . W fotografii, jak we wielu innych dziedzinach sztuki - ,,diabeł tkwi w szczegółach’’.

Pełna klatka zaspokoi oko profesjonalisty dzięki uzyskaniu dobrego odwzorowania kolorów , dużej rozpiętości tonalne j. Większa matryca umożliwia też pracę na wyższych czułościach ISO – dzięki niej można uzyskać lepsze efekty – mniejsze szumy przy fotografii miejsc słabo oświetlonych.

Lustrzanka pełnoklatkowa sprzyja również w osiągnięciu płytkiej głębi ostrości . To czynnik budujący plastykę zdjęcia, pożądany zwłaszcza przy fotografii artystycznej, portretowej czy kulinarnej.

Lustrzanka pełnoklatkowa -co warto wiedzieć przed zakupem?

Czy pełna klatka to ,,róża bez kolców’’ wśród aparatów? Skądże! Przed zakupem sprzętu za kilka tysięcy złotych, warto być świadomym wad optyczne lustrzanek pełnoklatkowych, takimi jak: winietowanie, koma czy spadek ostrości na brzegach kadru. Lustrzanki pełnoklatkowe ze względu na trudność osiągania dużej głębi ostrości, raczej odradzane są do makrofotografii.

Wielu wielbicieli fotografii marzy o ,,przesiadce’’ na aparat pełnoklatkowy. Warto jednak pamiętać, że ten sam obiektyw podpięty do korpusu FF i do APS-C da nam różne pola rzutowania obrazu , a w konsekwencji, zobaczymy tylko fragment wcześniej widzianego kadru. Jeśli planujesz zmianę aparatu na lustrzankę pełnoklatkową i zamierzasz pozostać przy swoich starych obiektywach, otrzymasz zupełnie nowe, o wiele szersze kadry. Cały Twój styl fotografowania ulegnie metamorfozie.

Zakup lustrzanki pełnoklatkowej

Jeśli zamierzasz kupić lustrzankę pełnoklatkową, upewnij się, że funkcje aparatu dostosowane są do rodzaju fotografii, jakie wykonujesz. Twoja decyzja o zakupie nie powinna być podyktowana marketingowymi sloganami. Najnowszy model lustrzanki pełnoklatkowej, może okazać się sporo droższy od starszego modelu , lecz jest tylko nieznacznie lepszy, na dodatek pod względem niewiele wnoszących do Twojego stylu pracy parametrów.

Dobrym pomysłem jest kupienie nowego sprzętu z gwarancją. Jeśli nasz budżet jest ograniczony warto jednak też przejrzeć oferty z używanym sprzętem fotograficznym.

Wybierając body do lustrzanki pełnoklatkowej z ,,drugiej ręki’’ zwróć uwagę na przebieg, czyli ilość wykonanych zdjęć. Najlepiej przed zakupem sprawdzić je w renomowanym serwisie fotograficznym . Warto wybrać używany sprzęt z jak najmniejszym przebiegiem. Jeśli kupisz body, które ma na liczniku powyżej 100 000 -150 000 zdjęć, sprzęt może paść lada dzień.

W większości aparaty pełnoklatkowe dedykowane są profesjonalnym bądź zaawansowanym fotografom. Najtańsza lustrzanka pełnoklatkowa to koszt kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzi koszt obiektywów i reszty sprzętu. Wszystko to sprawiło, że przejście na pełną klatkę zarezerwowane jest zazwyczaj dla profesjonalnych fotografów, którzy zarabiają na robieniu zdjęć. Pełna klatka nie jest produktem ,,must-have’’ dla każdego. W przypadku fotografii amatorskiej, wakacyjnej czy zdjęć na potrzeby Internetu – niepełna klatka najczęściej bardzo dobrze zdaje egzamin.

Zobacz film: Alexi Lubomirski promuje polskich fotografów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości