Pewnego dnia Kati Romanowska poszła na warsztaty z ceramiki. Zajęcia bardzo się jej spodobały.
Wkręciłam się mocno
- wspomina nasza bohaterka.
Na początku lepiła naczynia hobbystycznie, w wolnym czasie. Kiedy jednak okazało się, że jej prace mają coraz więcej fanów, postanowiła rzucić pracę w architektonicznym biurze projektowym i zająć się ceramiką zawodowo.
Pierwszy rok nie był łatwy, ale Kati się nie poddała. Wierzyła w swój projekt i w to, że w końcu będzie mogła dzięki niemu zarabiać. Wymagało to wiele pracy, nawet 12-15 godzin dziennie. Bardzo ją wtedy wspierali rodzice, siostra i partner.
Łukasz odstąpił mi nawet jeden pokój w mieszkaniu
- podkreśla Kati Romanowska.
W końcu wysiłek zaczął przynosić wymierne efekty. Jej klientami zostały większe firmy. Z zaprojektowanych przez nią talerzy można jeść w wielu warszawskich restauracjach i barach. Jej wyroby są również sprzedawane w kilku butikach w Polsce, Berlinie, Hongkongu, Londynie i Tokio.
Ideologia Eco
W tworzeniu naczyń Kati inspiruje się naturą, dzięki czemu są one tak kolorowe. Do ich barwienia wykorzystuje własne szkliwa i mieszanki.
Dążymy też do tego, aby chronić naszą ziemię
- zapewnia artystka.
Etapy powstawania naczynia z gliny
Pierwszy etap to lepienie z gliny plastycznej. W zależności od umiejętności i techniki trwa od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin. Po ulepieniu talerz podsycha przez półtora dnia.
Kolejny krok to obróbka - szlifowanie i nadanie talerzowi ostatecznego kształtu i gładkości.
Następny etap to pierwsze wypalanie w piecu na biskwit, w temperaturze około 900-950 st. C. Wypalony talerz ma twardszą strukturę i nadaje się do szkliwienia i nadania koloru. Na końcu naczynie jest wypalane drugi raz - tym razem w 1200-1260 st. C.
>>> Zobacz także:
- Na ceramice zapisuje sentencje płynące prosto z serca. „Dzielę się swoją poezją codzienności, żeby żyło się lepiej”
- Sekrety rodziny Grześkiewiczów. Wybitnych twórców ceramiki
- Stworzyła ceramikę do uprawy roślin
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf