Rośliny pływające po powierzchni wody w akwarium należą do różnych grup systematycznych, najczęściej wywodzących się z biotopu tropikalnych lasów deszczowych. Większość z nich szybko rośnie i rozprzestrzenia się po powierzchni wody, tworząc barierę ochronną przed bezpośrednim światłem słonecznym. Dzięki temu rośliny pływające po powierzchni wody przeciwdziałają nadmiernemu rozrostowi glonów w zbiorniku , które potrzebują światła do wzrostu. Wybór gatunku rośliny pływającej zależy od wielkości akwarium, a także naszego pomysłu na jego aranżację – w zależności od tego możemy zdecydować się na rośliny kwitnące, szybko rosnące lub odporne na zimno.
Rośliny pływające w akwarium – zalety i wady
Każdy początkujący akwarysta zastanawia się, jakie rośliny wybrać, aby najlepiej odpowiadały estetyce i biotopowi stworzonemu w jego zbiorniku. W sprzedaży istnieje wiele odmian i gatunków roślin wodnych o zróżnicowanych wymaganiach środowiskowych i wyglądzie. Dlaczego warto zdecydować się na rośliny pływające w akwarium? Oto kilka najważniejszych powodów:
· Zapobiegają rozrostowi glonów – rośliny pływające po powierzchni wody ograniczają rozrost glonów na dwa sposoby. Z jednej strony pobierają z wody duże ilości fosforu i azotu, które sprzyjają rozwojowi glonów. Z drugiej – rośliny pływające po powierzchni zbiornika fizycznie ograniczają dostęp światła do wnętrza zbiornika, przez co glony rosną znacznie wolniej.
· Tworzą przyjazne środowisko dla zwierząt – rośliny pływające wzbogacają środowisko akwariowe i tworzą przyjazne strefy rozwoju dla zwierząt. Mogą również stanowić dodatkowy pokarm dla ryb, sprzyjają ich rozmnażaniu i stanowią dogodne środowisko do złożenia ikry. Rośliny pływające po powierzchni wody, w szczególności zaś grubolistne gatunki, stworzą doskonałe miejsce wypoczynku dla płazów i gadów preferujących środowisko wodno-lądowe.
· Zacieniają wodę w akwarium – rośliny pływające w akwarium przyjmują na siebie większość promieniowania słonecznego, przez co tworzą przyjazne środowisko dla roślin cieniolubnych znajdujących się na dnie. Zapobiegają również nadmiernemu nagrzewaniu wody przez lampy.
Rośliny pływające nie są polecane do zbiorników, na dnie których znajdują się rośliny o wysokich wymaganiach świetlnych . Mogą również ograniczać bezpośredni dostęp powietrza tym gatunkom ryb, które pobierają tlen również z powietrza atmosferycznego (np. bojownik). Niektóre gatunki roślin pływających charakteryzują się bardzo szybkim tempem wzrostu, niekontrolowane mogą więc zdominować biotop zbiornika.
Jakie rośliny pływające wybrać do akwarium?
Wybór gatunku rośliny pływającej do akwarium zależy od wielkości zbiornika, którym dysponujemy, a także od naszej koncepcji estetycznej. Trzeba wziąć pod uwagę również wymagania środowiskowe poszczególnych gatunków, aby mogły dobrze się rozwijać.
Jakie rośliny pływające umieścić w akwarium?
· Pistia – w krajach anglosaskich zwana sałatą wodną, jest bardzo popularną rośliną pływającą, polecaną do akwariów i oczek wodnych. Pistia w stanie naturalnym występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej, gdzie uważana jest za chwast i roślinę inwazyjną. Z uwagi na szybkie tempo wzrostu warto kontrolować jej rozrost, aby nie zasłoniła całego lustra wody . Polecana do większych zbiorników z ciepłą wodą
(25–27 stopni) nie jest trudna w uprawie, pod warunkiem, że zapewnimy jej dobre nasłonecznienie.
· Rzęsa wodna – roślina pływająca do akwarium o niskich wymaganiach uprawnych. Rzęsa wodna występuje prawie na całym świecie, w wielu miejscach uważana jest za chwast. Niekontrolowana szybko pokryje całe lustro wody. Rzęsa wodna dobrze znosi zarówno zacienienie, jak i niskie temperatury, nadaje się do akwarium każdej wielkości .
· Salwinia pływająca – pływająca paproć wodna, która w stanie dzikim występuje również w Polsce. Salwinia jest rośliną jednoroczną , średnio trudną w uprawie. Nie ma wygórowanych wymagań cieplnych, do dobrego rozwoju potrzebuje jednak dużo słońca. Nadaje się do akwarium każdej wielkości.
· Hiacynt wodny – pływająca roślina akwariowa o pięknie wybarwionych, fioletowych kwiatach wyglądem przypominających hiacynt lądowy. Hiacynt wodny pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej, w polskich warunkach jest jednoroczny. Jest bardzo łatwy w utrzymaniu, nie jest podatny na szkodniki i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nadaje się do dużych akwariów bez pokrywy i oczek wodnych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN