Kołowrotki sumowe – jak złapać dużą rybę?

Kołowrotek do wędki
Fot: witoldkr1 / gettyimages.com
Sum to ryba trudna do złapania, do tego bardzo waleczna. Niewątpliwie to jedna z najbardziej wymagających zdobyczy w wędkarstwie śródlądowym. Kołowrotek, który wybierzemy na suma, musi być bardzo wytrzymały. Wszystkie elementy powinny działać precyzyjnie i skutecznie. Podstawą jest bardzo dobrze działający hamulec, a także duża szpula, która umożliwia nawinięcie nawet kilkuset metrów żyłki lub plecionki.

Obecnie na rynku wędkarskim dostępnych jest wiele typów kołowrotków sumowych. Ważne, aby zadbać o jak najlepszą jakość kołowrotka, ale należy też pamiętać, żeby nie ważył zbyt wiele i nie obciążał całego zestawu.

Kołowrotki sumowe – czym muszą się charakteryzować?

Ponieważ sum to duża i ciężka ryba, kołowrotki sumowe muszą być odpowiednio dobrane. Kołowrotek sumowy musi się charakteryzować trwałością, wytrzymałością, odpowiednią wielkością, precyzją oraz niezawodnością. Sum potrafi bardzo daleko odpłynąć od miejsca, w którym połknął przynętę. Dlatego też kołowrotek powinien mieć doskonały hamulec. Musi być bardzo precyzyjny i wytrzymały – jeżeli będzie się zacinał, holowanie okaże się bardzo trudne i zwiększy się ryzyko zerwania ryby. Linka musi być bardzo długa, aby ryba mogła odpływać daleko i zmęczyć się. Wtedy będzie łatwiej wyciągnąć ją z wody.

Najbardziej odpowiedni będzie kołowrotek o rozmiarze od 4000 do 6000, umożliwiający nawinięcie żyłki lub plecionki o długości kilkuset metrów. Kołowrotki mają po kilka łożysk, które muszą płynnie pracować i być wytrzymałe, a całość powinna być zamknięta w trwałej i mocnej obudowie. Rolka prowadząca musi być zrobiona z materiałów nierdzewnych.

Kołowrotki sumowe – podstawowa część zestawu na suma

Sum to drapieżnik, który żeruje głównie przy dnie głębokich jezior i rzek. Żywi się rybami i małymi ssakami, a na żer wypływa głównie wieczorem i nocą, wychodząc na płyciznę. Właśnie wtedy najłatwiej go złowić. Suma można łowić na spinning lub metodą gruntową na żywca. Podstawowym elementem zestawu jest odpowiedni kołowrotek, a pozostałe części muszą odpowiadać jego parametrom. Kij na suma musi być bardzo wytrzymały, aby udźwignąć tego wielkiego drapieżnika. Rekordowy sum złowiony w Polsce ważył aż 105 kg! Dlatego też wędka do połowów gruntowych musi być możliwie najmocniejsza, o ciężarze wyrzutu 100–150 g i długości od 3,0 do 3,3 m. Wędka spinningowa natomiast powinna mieć długość od 2,7 do 3,0 m i ciężar wyrzutu w przedziale 50–100 g.

Przy metodzie spinningowej najlepsza jest plecionka lub żyłka o średnicy 0,25 mm, a przy metodzie gruntowej żyłka musi być jeszcze mocniejsza, najlepiej o średnicy 0,35–0,50 mm. Sum to ryba, którą trzeba bardzo długo holować, dlatego żyłka czy plecionka musi mieć długość 200–300 m. Hak powinien być dobrany do wielkości przynęty. Przy łowieniu na żywca zalecany jest bardzo duży hak (między 7 a 12), przy łowieniu gruntowym może być mniejszy (między 1 a 3).

Jakie kołowrotki sumowe polecają eksperci?

Jednym z kołowrotków polecanych przez doświadczonych wędkarzy jest kołowrotek sumowy Vulcano Big Game F60. Jest specjalnie przystosowany do połowów największych ryb. Ma bardzo solidną obudowę i cały mechanizm wewnętrzny. Sam korpus również jest bardzo wytrzymały i odporny na urazy mechaniczne. Jest bardzo duży (rozmiar 6000), dzięki czemu może pomieścić kilkaset metrów najgrubszej plecionki lub żyłki. Jego największą zaletą jest praktycznie niezawodny hamulec i niezacinająca się przekładnia kabłąka. Kołowrotek wyposażony jest w siedem łożysk, również z materiałów bardzo dobrej jakości. Mimo swojej wielkości jest lekki i bardzo przyjemny w użytkowaniu.

Inny polecany kołowrotek to Dragon Giant Cat FD670i. Dostępny jest w jednym rozmiarze. Szpula tego kołowrotka sumowego mieści 200 m żyłki o przekroju 0,50 mm. Nawija się ją bardzo szybko i precyzyjnie dzięki stałej blokadzie obrotów wstecznych. Giant Cat ma wbudowanych 6 łożysk – 2 ceramiczne (dzięki temu zużywają się dosyć wolno), 3 ze stali nierdzewnej i 1 łożysko oporowe. Użyte materiały nie obciążają mocno konstrukcji, dzięki czemu kołowrotek waży zaledwie 600 g. Wykonany jest z metalu i aluminium, a wszystkie elementy są precyzyjnie dopasowane. Hamulec to jedna z głównych zalet tego kołowrotka – jest wodoszczelny, ma dużo tzw. podkładek ciernych i jest w stanie uciągnąć praktycznie każdą zdobycz.

D.A.M Quit Combat 1000 to kolejny polecany kołowrotek sumowy. Dostępny jest w dwóch rozmiarach: 7000 lub 10000. Ciekawostką dotyczącą tego kołowrotka jest jego komputerowe wyważenie. Również ma 6 łożysk, dzięki czemu pracuje bardzo płynnie. Jest dosyć ciężki (waży 0,75 kg), mimo że w większości jest wykonany z grafitu. Na bębnie mieści 280 m żyłki o średnicy 0,60 mm. Składa się ze stosunkowo małej liczby części. Jego korpus jest wytrzymały i odporny na odkształcenia, które mogłyby wystąpić w czasie holu.

Zobacz film: Dlaczego Polacy lubią łowić ryby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości