Nad tym, jak narysować pingwina, zaczęto się zastanawiać szczególnie wtedy, gdy na popularności zyskała animacja „Pingwiny z Madagaskaru”. Najmłodsi zapałali sympatią do rezolutnych ptaków, które samodzielnie mierzą się ze spotykającymi je problemami. Tymczasem da się, krok po kroku, narysować dowolnego pingwina, także tego ze słynnej kreskówki. Wystarczy tylko podporządkować przedstawioną metodę pod własne wymagania i wprowadzić do schematu cechy charakterystyczne wybranego bohatera.
Jak narysować pingwina? Krok pierwszy: przygotowanie do tworzenia
Najważniejsze, jak zresztą za każdym razem, jest przygotowanie swojego stanowiska pracy. W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć, czym będzie się rysować. Najwygodniej jest zacząć od ołówka , który pozwoli na wytarcie niepożądanych kresek i poprawienie nietrafionych kształtów. Na pewno potrzebna będzie również temperówka , a także dobrze ścierająca gumka . Rysunek można potem dokończyć przy wykorzystaniu kredek, cienkopisu lub piórka.
Jeśli chodzi o podłoże, wystarczy zwykła kartka ksero. Gdyby jednak twórcy zależało na trwałości rysunku lub przewiduje, że będzie nanosił dużo poprawek, odpowiedni okaże się grubszy papier. Można też wykorzystać czarny karton , na którym biały brzuszek i część główki pingwina będą wyglądały wyjątkowo atrakcyjnie.
Jak narysować pingwina? Krok drugi: sylwetka i kształty
Myśląc nad tym, jak narysować pingwina, trzeba się dobrze zastanowić, jaki ma być pingwin. Warto zacząć od jego sylwetki. Najprościej będzie przygotować uproszczony kształt jego tułowia : stworzyć delikatny zarys gruszki zwężającej się ku górze. Nie zaszkodzi też nadać mu indywidualnych cech , oczywiście według uznania (kształt może być mniej lub bardziej gruszkowaty, a krawędzie nieco mniej lub nieco bardziej kanciaste).
Kiedy tułów jest gotowy, dobrze będzie umiejscowić skrzydełka oraz nóżki pingwina. Skrzydełka najlepiej umieścić tam, gdzie przewężenie tułowia zaczyna się stopniowo rozszerzać (oczywiście każde skrzydełko z jednej strony). Łapki natomiast należy osadzić po obu stronach dolnej krawędzi „gruszki”. Na koniec pozostanie ogonek w postaci małego trójkącika (jeśli pingwin będzie przedstawiony od przodu, nie trzeba go uwzględniać).
Jak narysować pingwina? Krok trzeci: ptasia głowa
Na początek warto umiejscowić dziób. Można zacząć go przy jednej z krawędzi głowy, składając ze sobą dwa niewielkie trójkąty – część górną i dolną dzioba . Nad nim natomiast trzeba umieścić oczy: dość wąsko osadzone, skupione na środku pingwiniej „twarzy”. W zależności od tego, co chce się osiągnąć, można wybrać różne kształty oczu – owalne, lekko podłużne czy jak delikatnie ścięte trójkąty (te ostatnie mogą nadać pingwinowi złowieszczego wyglądu). Na koniec pozostają brwi – można je uwzględnić bądź nie, decyzja należy do rysownika.
Jak narysować pingwina? Krok czwarty: dodatki
Zastanawiając się nad tym, jak narysować pingwina krok po kroku, nie należy zapominać o atrakcyjnych dodatkach , które na pewno spodobają się dzieciom. Pingwiny warto wyposażyć w czapki i szaliki, tak mocno kojarzące się z temperaturą panującą w ich naturalnym środowisku. By dodać im nowoczesnego rysu, można też wykorzystać okulary przeciwsłoneczne czy naszyjniki (jeśli na rysunku ma się pojawić pani pingwin). Zimowa odzież powinna wprowadzić nieco koloru do czarno-białego przedstawienia pingwina, a zarazem ożywić cały rysunek.
A jak narysować pingwina z Madagaskaru?
Rysowanie pingwinów z Madagaskaru, jeśli opanuje się przedstawioną wyżej metodę, również nie powinno przysporzyć twórcy problemów. Każdy z czterech bohaterów kreskówki jest nieco inny, dlatego też warto uchwycić różnice w ich budowie, sylwetkach oraz „ptasich pyszczkach” , by rysunek jak najwierniej oddawał oryginał. Można się jednak na początku oprzeć na udzielonych wcześniej wskazówkach i wraz z postępem prac, upodabniać swojego pingwina do wybranej postaci.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN