Rysowanie twarzy to coś, co bardzo fascynuje początkujących artystów. Często głowią się jednak, jak narysować nos i usta tak, by spełniły ich oczekiwania. Wszystko zależy od podejścia i techniki, jaką obiorą.
Ołówek to najbardziej podstawowe narzędzie każdego rysownika. Warto więc w pierwszej kolejności zastanowić się, jak narysować nos człowieka przy pomocy ołówka. Tak naprawdę dokonanie tego nie jest wcale skomplikowane, o ile uda się opracować odpowiednią metodę. Jeśli ktoś raz zorientuje się, jak narysować nos krok po kroku, nigdy więcej nie będzie mieć z tym problemu.
Jak narysować nos człowieka?
Nos rzeczywiście nie jest najłatwiejszym do odwzorowania elementem, z jakimi przychodzi się mierzyć rysownikom. Dzieje się tak, ponieważ nos wyraźnie wystaje z twarzy , a przez to wygląda zupełnie inaczej, gdy jest widziany od różnych stron. Wydawałoby się, że jego prosta konstrukcja sporo ułatwia. Owszem, ale tylko wtedy, gdy rysujący wie, jak się za nią zabrać. Dobrze jest posiłkować się fotografią bądź rysować z natury, aż specyficzny układ linii nie wejdzie w nawyk. Aby jednak wiedzieć, jak narysować nos i usta tak, by stanowiły spójną całość i wyglądały dobrze od każdej strony, warto oprzeć się na pewnym modelu , który będzie się dostosowywać później do różnych wielkości oraz kształtów nosa.
Jak narysować nos krok po kroku – rysunek naturalistyczny
Najczęściej pytanie o to, jak narysować nos, pojawia się w głowach osób, które chciałyby tworzyć realistyczne portrety. Nie jest bowiem tajemnicą, że największą uwagę poświęca się zwykle oczom, które najbardziej przyciągają wzrok każdego patrzącego na rysunek, a zarazem wydają się wyjątkowo fascynujące do studiowania ołówkiem. Niestety, źle odwzorowany nos skutecznie odciągnie od nich uwagę.
Krok pierwszy: Jak narysować nos od przodu?
Nos rysowany ołówkiem od przodu warto podzielić sobie na trzy części . Będzie to: krótsza część, znajdująca się od strony brwi, czyli grzbiet nosa, długa część oraz koniuszek nosa. Po obu jego stronach powinny się znaleźć nozdrza, a nieco poniżej przegroda kończąca nos.
Szkic może być uproszczony, dopiero później należałoby mu nadać cechy indywidualne, czyli na przykład zaostrzyć końcówkę przegrody, mocniej zarysować nozdrza, czy, wręcz przeciwnie – lekko je zaokrąglić, by dodać rysom miękkości. Trzeba pamiętać, że wszystkie części nosa są wypukłe , co powinno się uwzględnić na rysunku. Górna, krótka część nosa powinna przypominać lekko zaokrąglony trapez, długa część natomiast prostokąt. Koniuszek nosa od przodu może się kojarzyć kształtem z przedzielonym na pół sercem. Nozdrza natomiast muszą się znajdować symetrycznie po obu jego stronach. Z początku warto zarysowywać wszystko delikatnie, a dopiero potem, gdy nada się już nosowi indywidualny kształt, postawić na wyraźniejszy rysunek i zetrzeć linie pomocnicze.
Krok drugi: Jak narysować nos od półprofilu i profilu?
Zastanawiając się, jak narysować nos z półprofilu, trzeba pamiętać, że w tym wypadku, podobnie zresztą, jak przy okazji rysowaniu nosa od profilu, jego podział na dwie pierwsze części jest bardzo widoczny . Rysując więc kreskę od nasady nosa, trzeba koniecznie uwzględnić delikatne „wcięcie” między brwiami, a następnie załamanie, które łączy grzbiet nosa z jego długą częścią. Do tego momentu zarówno nos widziany z półprofilu, jak i profilu, można rysować podobnie. Zupełnie inaczej jednak wyglądają ich najniżej położone części.
Nos rysowany z półprofilu ma widoczne obie strony sercowatego koniuszka, z tymże ta dalsza jest zdecydowanie krótsza. Jednocześnie, rysujący musi zaznaczyć na obrazku także dalsze nozdrze , a to znajdujące się bliżej, dobrze wyrysować. Ponadto, powinien też uwypuklić czubek nosa delikatną, lekko zaokrągloną kreską znajdującą się tuż nad końcówką bliższego skrzydełka nozdrza.
Rysując nos z profilu, należy uwzględnić wyłącznie połowę jego koniuszka , która traci już swój sercowaty kształt. Widać też tylko jedno nozdrze, to bliższe, a nad nim także powinno się zarysować wąską, lekko zaokrągloną linią wypukłość czubka nosa.
Krok trzeci: Jak narysować nos od dołu?
To chyba najtrudniejsze zadanie, dlatego też tak wielu długo głowi się, jak narysować nos od dołu. Teoretycznie, jest z tym mniej zachodu, bo patrząc od tej strony, obserwator widzi jedynie sam spód nosa – przegrodę, koniuszek i nozdrza. Trzeba jednak umieścić nos na twarzy w odpowiedniej relacji do oczu i ust . Właśnie z tego powodu warto zastosować linie pomocnicze (krzyżyk wyznaczający linię oczu i linię nosa). Trzeba mieć jednak na względzie to, że widok nosa zawsze będzie zgodny z zakrzywieniami twarzy . W uproszczeniu, nos od spodu to nieco kanciasty trapez z zaznaczonymi dziurkami nozdrzy. Dwiema delikatnymi kreskami można także zarysować początek jego koniuszka, by zyskać wrażenie trójwymiarowości.
Jak narysować nos – manga może sporo uprościć
Oczywiście nosa wcale nie trzeba rysować naturalistycznie. Wówczas także musi się on znajdować w odpowiednim miejscu na twarzy, ale nie trzeba go dzielić na tyle części, a zarazem pieczołowicie wyrysowywać jego koniuszka, nozdrzy czy przegrody. Zwykle wystarczy kilka kresek. Nos widziany od przodu można narysować zaznaczając nozdrza przy pomocy dwóch kropek . Z półprofilu natomiast należy zestawić ze sobą delikatnie przechylony trójkąt (jeden z jego wierzchołków będzie koniuszkiem nosa) i nozdrze w formie dwóch kresek. Profil również powinien sprawić mniej kłopotów – nie trzeba uwzględniać dwóch części nosa i łączącego ich załamania. Nosy w mandze bardzo często są mocno uproszczone i nie opierają się na naturalnym kośćcu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN