Rynek akcesoriów fotograficznych jest dzisiaj ogromny. Czasem trudno połapać się nawet profesjonalnym fotografom, co jest naprawdę potrzebne, a z czego można zrezygnować, by robić świetne zdjęcia. Filtry polaryzacyjne są bardzo przydatne, jednak tylko w określonych sytuacjach - korzystają z nich głównie fotografowie krajobrazów. Cenią sobie to, że dzięki filtrom mogą lepiej oddać kolory nieba, tafli wody i jednocześnie zredukować niechciane odbicia i przepalenia. O nabyciu takiego filtra warto też pomyśleć, jeśli wybieramy się na wakacje i chcemy z nich przywieźć świetnie zdjęcia.
Do czego służą filtry polaryzacyjne?
Filtry polaryzacyjne mają wiele zastosowań. Pozwalają zredukować lub całkowicie wyeliminować przepalenia w przypadku fotografowania przy ostrym słońcu. Filtr polaryzacyjny pozwala też na redukcję odblasków z szyb. Dzięki temu fotografowane przez szybę samochodu czy autokaru obiekty będę dobrze widoczne. Filtry pomagają w usuwaniu odblasków również z powierzchni wody - na zdjęciu będą widoczne kamienie czy rośliny znajdujące się pod taflą wody.
Dzięki filtrom polaryzacyjnym zarówno woda, jak i niebo będę mieć ładniejszy, bardziej naturalny kolor. Cenią to sobie zwłaszcza miłośnicy fotografii przyrodniczej, bo dzięki temu są w stanie uchwycić więcej szczegółów, na przykład dokładne kontury chmur podczas zachmurzenia nieba. Jednym z ostatnich głównych zadań filtrów jest poprawienie kontrastu, co sprawia, że barwy na zdjęciach są bardziej naturalne.
Jaki filtr polaryzacyjny wybrać, by nam służył na długo?
Filtry polaryzacyjne różnią się między sobą rodzajem, jakością wykonania i ceną. Podstawowe rodzaje to filtr polaryzacyjny kołowy i filtr liniowy . Filtry liniowe działają jedynie pod ściśle określonym kątem - ich używanie może być na początku trochę skomplikowane. Filtr kołowy jest zbudowany z dwóch pierścieni, które można przekręcać - ten rodzaj jest zdecydowanie częściej używany.
Przed zakupem trzeba sprawdzić średnicę obiektywu i dobrać takiej samej wielkości filtr. Filtr polaryzacyjny 52mm, filtr polaryzacyjny 58mm i filtr polaryzacyjny 37mm to standardowe rozmiary filtrów. Jednak w sklepach znajdziemy też rzadziej używane rozmiary, na przykład filtr polaryzacyjny 67mm, filtr polaryzacyjny 49mm czy filtr polaryzacyjny 72mm. W przypadku gdy często zmieniamy obiektywy, możemy też kupić np. filtr polaryzacyjny 77mm i dodatkowo zakupić redukcję , która pozwoli na uzyskanie odpowiedniego rozmiaru.
Przy wyborze filtra polaryzacyjnego warto sprawdzić, ile ma powłok - bowiem im ich większa liczba, tym lepszy filtr. Nie warto kupować bardzo tanich filtrów nieznanych marek, wykonanych z kiepskich materiałów, bo będą one nietrwałe, a co gorsza, mogą nawet uszkodzić obiektyw. Kupując filtr polaryzacyjny, test jest jak najbardziej wskazany. W sklepach stacjonarnych zazwyczaj przed zakupem możemy wypróbować dany produkt - warto z tego skorzystać.
Filtr polaryzacyjny - jak używać, by robić lepsze zdjęcia?
Najlepsze efekty uzyskamy, gdy będziemy robić zdjęcia z filtrem polaryzacyjnym pod kątem 90º względem źródła światła . Może się to na początku wydawać skomplikowane, ale tak nie jest. Oznacza to tyle, że robiąc na przykład zdjęcie w plenerze, słońce powinno padać na nas z jednej ze stron. Filtr polaryzacyjny należy zamocować na obiektywie i przekręcać przednim pierścieniem, aż do uzyskania pożądanych efektów. We wszystkich lustrzankach efekt działania filtra jest doskonale widoczny w wizjerze .
Wady filtrów polaryzacyjnych
Powinniśmy być też świadomi wad, które może ze sobą nieść korzystanie z filtrów polaryzacyjnych. Jedną z największych niedogodności jest częste winietowanie, czyli przyciemnienia na brzegach. Dzieje się tak głównie w przypadku używania filtrów polaryzacyjnych razem z obiektywami szerokokątnymi . Pamiętajmy też, że filtry polaryzacyjne redukują ilość światła, które wpada przez obiektyw. Z tego powodu musimy na przykład zwiększyć ISO, wydłużyć czas otwarcia migawki albo bardziej otworzyć przysłonę niż w przypadku fotografowania tej samej scenerii czy obiektu bez filtra. Pamiętajmy, że filtry polaryzacyjne wspomagają fotografowanie w określonych warunkach . Nie zapominajmy więc zdejmować filtrów z obiektywów po zakończonej sesji.
Filtry polaryzacyjne to z pewnością bardzo przydatne akcesoria w torbie każdego fotoamatora i profesjonalisty. Będąc świadomymi, jak działają takie filtry, ale i jakie są ich wady, możemy w pełni wykorzystać ich możliwości, by uzyskać na zdjęciach pożądane efekty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN