Hodowla rybek akwariowych to pasjonujące, ale też wymagające zajęcie. Wiele satysfakcji dostarczyć może obserwacja zachowań egzotycznych okazów za szybą, ale sprzątanie ich środowiska już zdecydowanie mniej. Sprawdźmy, na czym polega czyszczenie akwarium.
Do czyszczenia akwarium przydadzą się podstawowe narzędzia, które niemal każdy z nas ma w domu. Na początek wystarczą do tego dwie miski lub wiaderka, ręczniki i szmatki oraz kilka plastikowych pojemników. Do bardziej zaawansowanych technik przydadzą się magnes do czyszczenia akwarium i ocet.
Więcej:
Jak często czyścić akwarium?
Do czyszczenia akwarium przydadzą się dwa wiaderka. Do jednego będziemy wlewać świeżą wodę, a do drugiego tę brudną, pochodzącą z akwarium. Do miski powinniśmy powkładać wszystkie wyjęte z akwarium urządzenia do pompowania wody lub elementy dekoracyjne. Szczotka niezbędna okaże się do ich dokładnego wyczyszczenia, a delikatniejsze elementy umyjemy gąbką. Specjalnym odmulaczem powinniśmy zebrać resztki mułu zalegające na dnie pojemnika, a do szyb użyć odpowiedniego czyścika. Jego pozostałości należy później dokładnie wytrzeć, aby nie pozostały żadne resztki – pomocne będą tu czyste ręczniki i szmatki. O tym, jak często czyścić akwarium, decyduje jego pojemność, zwyczaje rybek i liczba dodatkowych elementów. Paradoksalnie, im akwarium jest większe, tym mniej wymaga pracy związanej z utrzymaniem porządku. Dlaczego? Ponieważ obsadzając duży zbiornik sporą ilością zieleni, otrzymujemy środowisko zbliżone do naturalnego, gdzie równowaga biologiczna nie ulega zaburzeniu. Czyszczenie akwarium polega wówczas przede wszystkim na usuwaniu martwych fragmentów zieleni. Wodę zmieniamy dużo rzadziej, ponieważ rośliny pochłaniają różnego rodzaju szkodliwe związki, m.in. rybie odchody. Akwarium należy czyścić średnio raz na dwa tygodnie. Dotyczy to odmulania, czyszczenia akwarium z odchodów i mycia pojemnika z zewnątrz. Bardzo pomocny jest magnes do uprzątania akwarium. Skutecznie czyści szyby z glonów i różnego rodzaju zabrudzeń. Z kolei pompka do czyszczenia akwarium pomoże w wyczyszczeniu dna akwarium.
Czyszczenie akwarium – jak to zrobić?
Przed przystąpieniem do czyszczenia akwarium powinniśmy poznać kilka zasad dotyczących wymiany wody w akwarium. Po pierwsze, ze względu na zachowanie flory bakteryjnej należy dokonywać jej co 2–3 tygodnie, wymieniając wodę etapami (1/3 zawartości zbiornika). Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić do zaburzenia warunków hodowlanych i doprowadzić do śnięcia ryb. Od czego zacząć? Najpierw wodę przeznaczoną do akwarium umieszczamy w wiaderku lub innym zbiorniku. W takich warunkach powinna odstać dobę, by nabrać odpowiedniej temperatury i oczyścić się z chloru. Następnie wlewamy ją do akwarium (robimy to powoli, lejąc ciecz po szybie). Jeśli istnieje taka konieczność, wodę można dodatkowo uzdatnić. To, czy przed wymianą wody trzeba wyjąć ryby z akwarium, zależy od pojemności zbiornika. W małych zbiornikach powinniśmy odłowić wszystkie organizmy żywe. W tych większych niekoniecznie, ale wówczas należy uważać, by nie uszkodzić rybek. Trzeba pamiętać, że nagła zmiana warunków bytowania to zjawisko niekorzystne dla organizmów żywych i może narazić je na dodatkowy stres. Jak wobec tego zająć się rybami, gdy chcemy wyczyścić akwarium z glonów? Nasypmy im pożywienia. Pokarm opadnie na dno, rybki zajmą się jedzeniem i nie będą przeszkadzać.
Czyszczenie akwarium krok po kroku
1. Oczyszczenie akwarium z glonów.
2. Usunięcie kamienia z powierzchni wody. Skuteczne może być tu czyszczenie akwarium octem.
3. Oczyszczenia filtra.
4. Wyczyszczenie dna akwarium za pomocą odmulacza i gumowego węża.
5. Dolanie przygotowanej wcześniej i odstanej w wiadrze wody.
6. Uzdatnienie wody.
7. Uzupełnienie brakujących elementów w akwarium.
Uwaga! Do jednej doby po czyszczeniu akwarium warto zrezygnować z karmienia rybek.
W jaki sposób można ograniczyć czyszczenie akwarium?
Czyszczenie akwarium co kilka tygodni jest konieczne, ale odpowiednie jego przygotowanie (duży zbiornik, wiele elementów zielonych, dobrze działająca pompa) pozwoli na ograniczenie tej czynności do minimum. Niezbędne będzie także ustawienie akwarium daleko od okna. Zbiornik powinien być doświetlany sztucznym światłem, a nie naturalnym. Akwarium przysłuży się regularne podłączanie pompy z filtrem, która powinna być ulokowana jak najbliżej dna. Pozwoli to na skuteczne zasysanie odpadów organicznych. Trzymanie w akwarium stworzeń, które żywią się glonami, pozwoli znacznie ograniczyć stopień tego typu zanieczyszczeń w zbiorniku. Należy także racjonalnie dawkować pokarm dla ryb – powinien być zjadany do końca i nie zanieczyszczać zbiornika.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN