Hobby

Spodnie do jazdy konnej – jak wybrać bryczesy

Hobby

Kobieta w odświętnym stroju na koniu

Bryczesy powinny spełniać przede wszystkim swoje zadanie, czyli zapewniać komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dobrze dopasowane, elastyczne i niekrępujące ruchów – mają chronić wewnętrzną stronę nóg przed otarciami. Na wybór bryczesów składa się kilka czynników, m.in stopień zaawansowania naszej jazdy. To w efekcie przekłada się na to, jaki lej powinny mieć bryczesy – pełny czy częściowy.

Jazda konna to sport piękny i wyjątkowy, ale aby w pełni się nim cieszyć, warto zadbać o odpowiedni strój – powinien być komfortowy i podczas jazdy zapewniać wygodę i bezpieczeństwo. Jednym z jego elementów, po który należy już na początku udać się do sklepu jeździeckiego, są bryczesy.

Bryczesy – spodnie do jazdy konnej

Bryczesy to spodnie przeznaczone do jazdy konnej. Ich głównym zadaniem jest ochrona wewnętrznej strony nóg przed otarciami. Wiele osób zastanawia się nad jazdą w legginsach. O ile są one wygodne i zdecydowanie nie krępują ruchów, jednak w żaden sposób nie chronią nóg. W trakcie jazdy na koniu nasze nogi ściśle przylegają do jego ciała, poruszając się w rytm końskich kroków. Poza tym nogami często nadajemy tor jeździe. Dlatego po wielu godzinach jazdy konnej możemy nie tylko nabawić się odparzeń, ale i bolesnych otarć skóry. Główną zaletą bryczesów w przeciwieństwie do klasycznych legginsów (mimo że wyglądają bardzo podobnie) jest brak szwów po wewnętrznej stronie, co zapobiega otarciom.

Jak wybrać dobre bryczesy

Bryczesy damskie i męskie, aby spełniały swoją rolę, czyli zapewniały bezpieczeństwo, a przy tym były wygodne, powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. Rozpiętość cenowa bryczesów na rynku jest duża i bardzo często wiąże się z historią danej marki. Dlatego już za 100 zł można dostać spodnie dobrej jakości.

Spodnie do jazdy konnej wykonane są z mieszanki poliestru, wiskozy i elastanu – zarówno elastyczność, jak i przewiewność tych włókien zapewniają dobre dopasowanie i komfort użytkowania nawet w gorące dni. Leje natomiast wykonane są z silikonu lub mieszanki poliamidu i poliuretanu. To właściwości poliamidu zapewniają sztywność i ochronę pośladków i ud przed otarciem. Dodatkowo włókna te są bardzo odporne na zmienne czynniki atmosferyczne i skuteczni chronią przed wiatrem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu bryczesów

· muszą one dobrze przylegać do nogi na całej jej długości, nie mogą się zaginać, rolować, uciskać zbyt mocno i krępować ruchów;

· powinny być zakończone wąskim mankietem przy kostce, często spotykane są zapinane na rzep;

· powinny sięgać do pępka lub wyżej, należy unikać bryczesów sięgających ledwie do bioder.

Wybór koloru bryczesów jest kwestią indywidualną. Najczęściej występują one w odcieniach czerni, granatu, khaki, brązu i bieli. Rynek odzieży jeździeckiej jednak wychodzi naprzeciw oczekiwaniom szczególnie młodych miłośników jazdy konnej, oferując bryczesy w modnych i ciekawych wzorach, a także jasnych kolorach, np. bryczesy białe.

Bryczesy ocieplane funkcjonalność

To zimowa wersja spodni do jazdy konnej. Nazywane bryczesami zimowymi lub termobryczesami. Wykonane są ze specjalnego technicznego materiału ( softshell ), który chroni przed wilgocią i wiatrem. Bryczesy zimowe są dodatkowo podszyte od środka polarem, co umożliwia swobodną jazdę podczas mrozów. Aby podnieść komfort ich użytkowania zimą, zastosowano w nich silikonowy lej.

Lej pełny, częściowy czy silikonowy?

Bryczesy z pełnym lejem przeznaczone są dla jeźdźców, którzy spędzają na koniu wiele godzin. Pełny lej to dodatkowa ochrona przed otarciami, polegająca na wszyciu kolejnej warstwy ochronnej materiału po wewnętrznej stronie nóg (całe pośladki, w dół do kostek). Bryczesy z pełnym lejem są trwalsze, wolniej się przecierają, a więc służą na dłużej. Droższe modele pełny lej mają podszyty dodatkową warstwą sztucznej lub naturalnej skóry.

Bryczesy z lejem silikonowym to wzmocnienie spodni elastycznym i miękkim silikonem, który naszyty jest na powierzchnię spodni w formie wzorów (pasków, kropek). Bryczesy z tym rozwiązaniem są bardziej miękkie w dotyku, przez co wygodniejsze w użytkowaniu. Tradycyjny lej w postaci dodatkowego materiału usztywnia spodnie – silikonowy rozwiązuje ten problem. Bryczesy z silikonowymi wstawkami to dobre rozwiązanie dla dzieci, silikon dodatkowo pełni bowiem rolę antypoślizgową, co przy okazji zapewnia bezpieczeństwo młodemu jeźdźcy.

Jeśli nie chcemy jednak decydować się na bryczesy z pełnym lejem, możemy wybrać te, które mają wzmocnienia w określonych partiach, np. leje kolanowe – polegają na wzmocnieniach w okolicy wewnętrznej kolan.

Zobacz film: Karolina Ferenstein-Kraśko napisała książkę

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości