Finanse i Praca

Jak sobie poradzić z szefem idiotą? "Żyjemy w świecie, w którym panuje całkowity deficyt autorytetów"

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Kierowanie grupą ludzi to niemałe wyzwanie. Trzeba mieć odpowiednie podejście do ludzi oraz wiedzę. Niestety, na czele zespołu nie zawsze stoi ktoś taki. Dlaczego szefami często zostają osoby przypadkowe, które w ogóle się do tego nie nadają? Jak się odnaleźć w sytuacji, gdy kieruje nami "szef idiota"?

Dlaczego idiota zostaje szefem?

Pandemia i spowodowane nią zachwianie gospodarki to nie jedyny problem, z jakim zmagają się firmy. W wielu z nich na czele zespołów stoją... idioci. "Szefom idiotom" przyjrzał się pochodzący ze Szwecji ekspert od zarządzania - Thomas Erikson. Dlaczego zajął się tym tematem? - Dlatego, że sam byłem takim szefem. Zostałem nim pierwszy raz, gdy miałem 24 lata i zupełnie się do tego nie nadawałem. Po 10 miesiącach chciałem zrezygnować - mówił w rozmowie z Marcinem Sawickim Thomas Erikson.

Osobiste doświadczenia stały się punktem wyjścia do książki "Mój szef idiota". W ocenie specjalisty, aby uniknąć błędów, każdy szef musi odpowiedzieć na pytanie, czy sam przypadkiem nie jest szefem idiotą. - Jeśli ktoś uważa, że wszyscy wokół są idiotami, to zapewne idiotą jest on sam. Znam ludzi, którzy zmieniają pracę co roku, co miesiąc, bo kolejny szef jest idiotą. A tu należałoby spojrzeć w lustro - mówił Erikson.

Jak długo można znosić szefa idiotę? Gdzie jest granica? - Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli uważamy, że sytuacja jest zła, to najpewniej taka jest. Jeśli szef czy szefowa nas nie dostrzegają to niewiele możemy z tym zrobić. Wystarczająco ciężko jest zmienić samego siebie, a co dopiero szefa - podkreślił ekspert.

Jak sobie poradzić z szefem idiotą?

O szefach idiotach w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy również z Katarzynę Pawlikowską, kobietolożką, ekspertką ds. zachowań kobiet i Michałem Ogórkiem satyrykiem. Dlaczego idioci w ogóle zostają szefami?

W ocenie Katarzyny Pawlikowskiej, żyjemy w świecie, w którym panuje całkowity deficyt autorytetów. Kilkadziesiąt lat temu szef, nawet jeśli był idiotą, to żeby osiągnąć to stanowisko, które miał, musiał się wykazać pewnymi zdolnościami, doświadczeniem. Dzisiaj mamy sytuację, w której 60 proc. kobiet i 54 proc. mężczyzn twierdzi, że nie ma w życiu żadnych autorytetów włącznie z własnym szefem.

- Ten idiotyzm bardzo często wynika z tego, że ludzie awansują za szybko i są do tego kompletnie nieprzygotowani i zaczynają działać w panice - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Pawlikowska.

Jak sobie poradzić z takim szefem? Michał Ogórek jest zdania, że z szefem idiotą można sobie poradzić, samemu udając idiotę. Nie można się wymądrzać ani mówić, że się wie coś lepiej niż on. Często kobiety tak robią, a szef im głupszy, tym chętniej to kupuje.

O relacje z szefem zapytaliśmy także was, naszych widzów. Jak rozłożyły się głosy? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Sting i jego żona zostali ambasadorami San Marino. Gościem na zaprzysiężeniu był znany piosenkarz

Wiecznie młoda Agata Rubik wspomina wyjazd sprzed 15 lat. "Nic się Pani nie zmieniła"

Katarzyna Pakosińska z mężem zdradzają rodzinne historie. Czy artystka jest teraz gruzińską księżniczką?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości