Finanse i Praca

"Pomysłowość przemytników jest ogromna". Na czym polega służba patrolu na zielonej granicy?

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Straż Graniczna walczy ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, broni naszych granic i dba o sprawną odprawę na przejściach. Funkcjonariusze muszą być szczególnie czujni na zielonej granicy. Zwłaszcza na odcinku wschodnim, graniczącym z Białorusią i Ukrainą. Czym są zaskakiwani podczas pełnienia służby?

16 maja obchodzony jest Dzień Straży Granicznej. Ma on upamiętniać powstanie tej formacji, a miało to miejsce 16 maja 1991 roku. Święto powstało 21 lipca 1995 roku. W tym dniu warto przypomnieć, na czym polega praca graniczników.

– Funkcjonariusz przychodzący do służby nie pracuje, tylko pełni służbę, zarówno w dzień, jak i w nocy, niejednokrotnie z narażeniem zdrowia lub życia – powiedział por. SG Dariusz Sienicki, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG.

Na czym polega praca Straży Granicznej?

Straż Graniczna, w skrócie SG, to jednolita, umundurowana oraz uzbrojona formacja. Ma ona na celu wykonywanie zadań związanych z ochroną granicy państwa oraz kontrolą ruchu granicznego. Zaliczana jest do organów ścigania. Nadzór nad SG sprawuje minister właściwy do spraw wewnętrznych.

– Wszystko zawsze jest bardziej spontaniczne niż zaplanowane. Nie wiemy, na co trafimy podczas służby. Służba wymaga od nas czujności, musimy być bardzo spostrzegawczy. Ludzie nielegalnie przechodzą przez granicę, przepływają przez rzekę – powiedziała plut. SG Klaudia Honory z Nadbużańskiego Oddziału SG.

Berman - w sidłach sekty
Berman - w sidłach sekty Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Dzięki takiej czujności nie udał się przemyt ponad stu kilogramów bursztynu, kilkuset zabytków archeologicznych, a także zwierząt. W ciągu roku straż graniczna udaremniła też przemyt o łącznej wartości 207 milionów złotych, w tym narkotyków i broni.

Jak działają przemytnicy?

Przemytnicy posługują się dronami, pontonami, motolotniami. – Pomysłowość przemytników jest ogromna – stwierdził st. chor. SG Rafał Czerwiński z Nadbużańskiego Oddziału SG. Za najbardziej zaskakującą próbę przekroczenie granicy strażnicy uważają wykorzystanie dziecięcych dmuchanych zabawek.

- Musimy mieć oczy dookoła głowy i zwracać szczególną uwagę na ślady przekraczania granicy państwowej wbrew przepisom prawa - powiedziała plut. SG Katarzyna Błoniarz.

Więcej informacji o pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej dowiecie się z materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz player.pl.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości