Finanse i Praca

Jak zostać fotomodelką? Kto może zrobić karierę w tym zawodzie?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Modelka podczas sesji zdjęciowej

Zawód fotomodelki kojarzy się z samymi przyjemnościami – piękne plenery, podróże po całym świecie, efektowne stroje i przede wszystkim wspaniałe zdjęcia w różnych czasopismach. Jak zostać fotomodelką i jakie kryteria trzeba spełnić?

Często pojawiają się pytania, jak zostać fotomodelką w wieku 13 czy nawet 12 lat. Najlepszym wiekiem do rozpoczęcia kariery fotomodelki według ekspertów jest 14. rok życia. Kariera tak młodych modelek przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak osób dorosłych. Jedyną różnicą jest wymagana pisemna zgoda opiekunów prawnych na podjęcie pracy w charakterze fotomodelki.

Kto może zostać fotomodelką? Wymagania

Fotomodelka to jeden z nielicznych zawodów, w którym przede wszystkim znaczenie ma odpowiedni wygląd. Nastolatka, która chce zostać fotomodelką w wieku 14 czy 15 lat, oprócz wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych musi mieć proporcjonalną budowę ciała i zgrabną figurę. Poza tym kandydatka na fotomodelkę powinna dbać o cerę, włosy, paznokcie i zęby. Wzrost nie jest w tym wypadku sprawą kluczową – dorosłe kobiety, które planują karierę fotomodelki, muszą mieć minimum 165 cm wzrostu. Jeśli chodzi o wiek, to najczęściej poszukiwane są osoby mające od 18 do 35 lat.

Specyficzną formą fotomodelingu jest tzw. part models. Sesje zdjęciowe tego typu polegają na fotografowaniu jedynie wybranych części ciała modelki, np. rąk, nóg czy włosów. Dzięki temu w fotomodelingu zaistnieć mogą także osoby, których sylwetka nie pozwala na fotomodeling w ogólnym ujęciu, ale np. posiadają wyjątkowo piękne włosy.

Jak zostać fotomodelką – kogo poszukują projektanci mody?

Kariera fotomodelki to droga nie tylko dla klasycznie pięknych kobiet. Projektanci mody coraz częściej szukają do współpracy osób o charakterystycznej, niebanalnej urodzie, czyli takich, których twarz łatwo zapada w pamięć. Niejednokrotnie zdarza się, że osoba świetnie wyglądająca w rzeczywistości jest niefotogeniczna. Bywa też tak, że ktoś, czyj wygląda odbiega od ideału urody, zdecydowanie zyskuje na fotografiach. Najważniejszą cechą, którą powinna posiadać kandydatka na fotomodelkę, jest umiejętność swobodnego zachowania się przed obiektywem aparatu.

Aktualnie poszukuje się osób charakterystycznych, dlatego też to, co kiedyś uważano za defekt urody, dziś może stać się prawdziwym atutem. Przykładem są piegi, które obecnie są uznawane za coś, co dodaje uroku. Nawet lekko odstające uszy czy nieco za duży nos mogą okazać się zaletą. Jest tylko jeden warunek – trzeba być pewnym siebie i w pełni akceptować swój wygląd. Osoba, która docenia swoją wartość i dobrze czuje się ze swoją fizjonomią, stojąc przed kamerą lub aparatem, będzie swobodna i świadoma swoich walorów.

Projektanci mody poszukują również modelek plus size. Kandydatka na taką modelkę przede wszystkim musi w pełni aprobować swoją sylwetkę. Bez tego nie ma możliwości, żeby zachowywała się swobodnie przed aparatem i była wiarygodna w oczach osób o podobnej sobie aparycji.

Profesjonalne portfolio – wstęp do tego, jak zostać fotomodelką

Osoba, która szuka zatrudnienia jako fotomodelka, musi przygotować swoje portfolio, czyli zestaw takich zdjęć, które najkorzystniej przedstawiają jej sylwetkę i twarz. Portfolio najczęściej składa się z sześciu fotografii. Dwie z nich przedstawiają twarz, dwie kolejne ukazują twarz wraz z tułowiem i wreszcie dwie ostatnie prezentują całą postać. Właściwe portfolio może bardzo skrócić proces rekrutacji. W przypadku, gdy wywoła ono dobre wrażenie, projektant może na nim poprzestać i bez rozmowy kwalifikacyjnej zatrudnić kandydatkę do pokazu lub sesji zdjęciowej. Wobec tego przy tworzeniu portfolio trzeba postawić na zawodowca i zainwestować w sesję fotograficzną przygotowaną i zrealizowaną przez doświadczonego fotografa, który potrafi wydobyć na zdjęciach wszystkie zalety przyszłej modelki.

Niełatwo jest zaistnieć na rynku fotomodelingu, dlatego też najlepiej skorzystać z usług jednej z wielu agencji modelek, zajmującej się pozyskiwaniem ofert dla osób, które mają z nią podpisaną umowę. Inną bardzo skuteczną drogą jest poszukiwanie zleceń w internecie. W ten sposób można przesyłać swoje portfolio bezpośrednio do różnych agencji czy potencjalnych pracodawców. Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie własnego profilu na Instagramie. Dzięki profesjonalnym zdjęciom umieszczanym w mediach społecznościowych można zostać dostrzeżonym przez firmy poszukujące fotomodelek do współpracy. Ważnym i przyciągającym potencjalnych pracodawców aspektem jest posiadanie przez kandydatkę na fotomodelkę wielu osób śledzących jej profil (tzw. followersów). Taka sytuacja jest niezwykle korzystna dla firmy, która ją zatrudni, gdyż zapewnia duże zasięgi reklamowe.

Zobacz też:

Kariera wysokich lotów, czyli jak zostać stewardessą?

Aktorka jak kameleon. Zobacz najbardziej niezwykłe metamorfozy Agaty Buzek

Czym wyróżnia się elastyczny czas pracy i jakie są jego wady i zalety?

Zobacz wideo: Światowa kariera polskiej modelki

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photodisc

Pozostałe wiadomości