Ile zarabia pilot samolotu? To niezła sumka! Zobacz, jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego

Wynagrodzenia pilotów to kwestia interesująca wiele osób. W przypadku tego zawodu na wysokość pensji składa się dużo czynników, a ostateczna kwota powinna być również wynagrodzeniem za wcześniejsze lata nauki, szkoleń i wytrwałości. Ile zatem zarabia pilot samolotu pasażerskiego w Polsce i w zagranicznych liniach lotniczych? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać pilotem? Gośćmi Dzień Dobry Wakacje byli piloci: Bartłomiej Walas i Maciej Junka.
  • Ile zarabia pilot samolotu? Płaca minimalna
  • Ile zarabia pilot samolotu w Polsce? PLL LOT
  • Ile zarabia pilot samolotu osobowego w Europie, Ameryce i Azji? Popularne linie lotnicze
  • Pilot samolotu pasażerskiego – jak nim zostać?

Zobacz też: 

Jak się lata pierwszą klasą? Sprawdziliśmy też cenę biletu. Przyprawia o zawrót głowy!

Pilot samolotu zarabia znacznie więcej niż przeciętny pracownik biurowy i oczywiście również więcej niż pozostali członkowie załogi. Wynika to przede wszystkim z dużych kosztów szkolenia, które ponosi się jeszcze przed rozpoczęciem pracy, z opłaty za uzyskanie licencji i konieczności spełnienia ogromnych wymagań, m.in. bardzo dobrego zdrowia, umiejętności radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami i podejmowania szybkich decyzji. Linie lotnicze stale prowadzą rekrutacje na pilotów samolotów pasażerskich, jest więc to zawód niezwykle przyszłościowy. Zobacz, ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego w Polsce i co należy zrobić, żeby nim zostać.

Ile zarabia pilot samolotu? Płaca minimalna

Zarówno w Polsce, jak i na świecie minimalne wynagrodzenie pilotów zależy od linii lotniczych, w których wykonywana jest praca, a także od rodzaju samolotu, jakim się steruje. Zazwyczaj zależność jest prosta – im bardziej renomowane, większe przedsiębiorstwo lotnicze i większy samolot, tym więcej pieniędzy można zarobić. Innym ważnym czynnikiem mającym wpływ na płacę minimalną jest ogólne doświadczenie w lotnictwie i liczba godzin spędzonych za sterami samolotu.

Ile zarabia pilot samolotu w Polsce? PLL LOT

Młody pilot na stanowisku pierwszego oficera bezpośrednio po rekrutacji może spodziewać się około 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Z czasem pensja ulega podwyższeniu.

Pierwszy oficer na pokładzie boeinga lub embraera zarabia około 11 tysięcy złotych brutto na miesiąc, kapitan samolotu zaś nawet do 17 tysięcy.

Kapitanowie dreamlinerów zatrudnieni na umowę o pracę w liniach LOT mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 16 do 19 tysięcy złotych miesięcznie, pierwsi oficerowie zaś – od 13 do 15 tysięcy (kwoty brutto). Jest to kwota pensum, czyli wynagrodzenia podstawowego, które może zostać powiększone o ewentualne premie lub nadgodziny.

Ile zarabia pilot samolotu osobowego w Europie, Ameryce i Azji? Popularne linie lotnicze

Rozpiętość zarobków pilotów na różnych kontynentach i liniach lotniczych jest ogromna. Na największe zarobki mogą liczyć piloci chińskich linii Sichuan Airline i Qingda Airlines (nawet do ponad miliona złotych brutto rocznie). Wysokie wynagrodzenia zachęcają pilotów do pracy w liniach Emirates, oferujących kapitanom przeciętnie 60 tysięcy złotych brutto miesięcznie. W tej kwocie zawarta jest podstawa wynagrodzenia i dodatek mieszkaniowy. Oprócz tego przedsiębiorstwo lotnicze Emirates oferuje swoim pracownikom (zarówno pilotom samolotów, jak i pozostałej załodze) atrakcyjne bonusy i zniżki, które przyciągają osoby różnych narodowości.

W Ryanairze piloci zarabiają od około 70 do nawet 90 tysięcy złotych brutto. Co ciekawe, zarobki różnią się w zależności od kraju, w którym piloci pracują. Najmniejsza pensja minimalna jest w Hiszpanii, największa zaś – w Wielkiej Brytanii. W Lufthansie średnie wynagrodzenie pilotów samolotów osobowych na miesiąc wynosi od 25 do 80 tysięcy złotych brutto, w Rosji natomiast pensum wynosi około 65 tysięcy złotych brutto.

Przeciętne wynagrodzenie pilotów w amerykańskich liniach lotniczych wynosi ponad 400 tysięcy złotych rocznie.

Jakie licencje uprawniają do pilotowania samolotem?

Wyróżnia się trzy podstawowe licencje na pilota, z czego wyłącznie ATPL (Airline Transport Pilot Licence) uprawnia do sterowania samolotami, które zabierają na pokład powyżej 9 pasażerów. PPL (Private Pilot Licence) umożliwia jedynie latanie rekreacyjne, jest podstawową licencją turystyczną, a z kolei CPL (Commercial Pilot Licence) zapewnia najniższy stopień pilota zawodowego i umożliwia zarobkowe pilotowanie samolotów.

Pilot samolotu pasażerskiego – jak nim zostać?

Praca pilota jest trudna i stresująca, często również wymaga od kandydata gotowości do pracy zmianowej. Przed przystąpieniem do nauki na pilota samolotu należy pozytywnie przejść badania lekarskie, w trakcie których wyklucza się istnienie przeciwwskazań uniemożliwiających pracę na tym stanowisku. Dyskwalifikującym czynnikiem może być zbyt duża wada wzroku czy problemy z koordynacją ruchową.

W Polsce istnieją dwie szkoły, które kształcą osoby zainteresowane pracą w lotnictwie, w tym również pilotów samolotów pasażerskich. Są to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie , gdzie jednym z wymogów przyjęcia jest posiadanie licencji turystycznej (PPL), i Politechnika Rzeszowska. W niektórych miastach organizowane są również specjalne kursy na pilotów, jednak najwyższym uprawnieniem, które można zdobyć po kilku latach, jest stopień młodszego oficera.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości