Ile naprawdę zarabia nauczyciel? Oto konkretne kwoty

skarbonka w szkole
Fot. seb_ra / Getty Images
Wynagrodzenie nauczycieli to często poruszana kwestia. Z badań i raportów statystycznych wynika, że praca nauczyciela współcześnie nie jest tak ceniona w społeczeństwie, jak kilkadziesiąt lat temu. Wokół tego zawodu narosło także wiele mitów związanych z czasem pracy i pensją nauczyciela.

Płace nauczycieli składają się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków do pensji. W zależności od stopnia zawodowego, stażu pracy i pełnienia funkcji wychowawcy klasy, uposażenie nauczycieli zmienia się. Ile zarabia nauczyciel w Polsce i jakie są składniki wynagrodzenia nauczyciela? Podpowiadamy.

Więcej:

Zarobki nauczycieli i stopnie zawodowe

Minimalne stawki nauczycieli są ustalane odgórnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jednak w szkołach mogą pojawić się różnice w wynagrodzeniu nauczycieli ze względu na lokalizację szkoły, finanse, doświadczenie nauczyciela i oczywiście stopnie zawodowe. Średnie zarobki nauczycieli wynoszą około 3200 złotych brutto, jednak początkujący nauczyciel otrzymuje dużo niższe wynagrodzenie niż osoba z dwudziestoletnim stażem pracy. Od 1 września 2018 roku zmieniły się niektóre kwestie związane z awansem zawodowym nauczycieli. Stopnie awansu pozostały bez zmian, natomiast różnice związane są z czasem stażu pracy, który umożliwia nauczycielowi przejście do kolejnego stopnia w karierze. Istnieją cztery stopnie nauczycielskie:

  • nauczyciel stażysta (staż trwa rok i 9 miesięcy);
  • nauczyciel kontraktowy (staż na tym stopniu trwa 3 lata);
  • nauczyciel mianowany (czas trwania stażu na tym stopniu to 4 lata);
  • nauczyciel dyplomowany.

Należy zaznaczyć, że etat nauczyciela to 18 godzin nauczania bezpośredniego uczniów oraz 2 godziny zajęć dodatkowych. Poza 20 godzinami pracy nauczyciele muszą przygotowywać się do zajęć, sprawdzać testy i egzaminy, uczestniczyć w wywiadówkach, rozmowach z rodzicami i brać udział w wycieczkach szkolnych. W praktyce czas pracy nauczyciela może wynosić od 25 do 45 godzin tygodniowo.

Nauczyciel stażysta – zarobki

Stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty to 2417 złotych brutto (wynagrodzenie minimalne nauczyciela magistra z przygotowaniem zawodowym). W przypadku nauczyciela stażysty z licencjatem wynagrodzenie minimalne spada do 1877 złotych brutto. Zarobki nauczycieli na tym stopniu zawodowym są bardzo niskie, ponieważ „na rękę” otrzymują oni od 1300 do 1700 złotych.

Zobacz także: Wypalenie zawodowe czy przemęczenie. Jak je odróżnić?

Nauczyciel mianowany – zarobki

Pensja nauczyciela mianowanego wynosi od 2160 do 2824 złotych brutto, przy czym najwięcej zarabia osoba z przygotowaniem pedagogicznym i stopniem magistra. W przypadku awansu na nauczyciela mianowanego ważną rolę odgrywa nieustanne szkolenie się i kształcenie.

Nauczyciel kontraktowy – zarobki

Nauczyciel kontraktowy to osoba, która otrzymała pozytywną opinię dyrektora szkoły, a komisja kwalifikacyjna oceniła ją pozytywnie. Minimalne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego wynosi od 1923 do 2487 złotych brutto (w zależności od stopnia naukowego i przygotowania pedagogicznego).

Nauczyciel dyplomowany – zarobki

Najwyższy stopień nauczycielski to awans na nauczyciela dyplomowanego, który zarabia od 2525 do 3317 złotych brutto. Warto zauważyć, że nauczyciel nie może osiągnąć wyższego stopnia w swojej karierze, a więc awans praktycznie jest niemożliwy, chyba że nauczyciel obejmie posadę dyrektora lub wicedyrektora szkoły.

Zobacz także: Nauczyciele i rząd usiądą do rozmów przed świętami

Dodatki do pensji nauczyciela

  • Nauczyciele otrzymują następujące dodatki do wynagrodzenia zasadniczego:
  • dodatek wiejski, jeżeli dana szkoła znajduje się na wsi (10%),
  • dodatek motywacyjny (maksymalnie 50% wynagrodzenia brutto),
  • dodatek funkcyjny,
  • dodatek za trudne warunki w pracy (w przypadku osób pracujących w szkołach specjalnych),
  • 13 pensja dla nauczycieli,
  • roczny urlop płatny na poratowanie zdrowia,
  • dodatek za wychowawstwo, który zwykle jest bardzo niski, jednak może wynosić od 2 do 20% wynagrodzenia podstawowego,
  • dodatek stażowy.
Zobacz film: Miłość nauczyciela i uczennicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wynika z raportów, nauczyciele otrzymują zwykle dodatki w kwocie minimalnej, więc ich pensje są dosyć skromne. W przeciwieństwie do pracowników firm prywatnych, korporacji i supermarketów, nauczyciele rzadko otrzymują świadczenia pozapłacowe. Zdarza się, że nauczyciel dostaje dofinansowanie na naukę i szkolenie się, jednak wśród świadczeń nauczycieli nie pojawia się popularna ostatnio prywatna opieka medyczna lub karty sportowe. Jedną z zalet pracy nauczyciela jest spora ilość czasu wolnego w wakacje, w okresie świątecznym i w trakcie ferii. Jednakże nauczyciel nie może wziąć wolnego w innych terminach poza dwoma dniami opieki na dziecko oraz zwolnieniem chorobowym. Pensja nauczyciela w wakacje jest wyliczana na podstawie średnich zarobków, które otrzymywał w poprzednim roku szkolnym. Dla wielu nauczycieli korzyścią płynącą z tego zawodu jest satysfakcja z wykonywanej pracy. Ponadto spore znaczenie ma karta nauczyciela, która chroni pracownika i gwarantuje minimalne zarobki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości