Dotychczas najpowszechniejszą formą finansowania zakupu auta był kredyt samochodowy. Dalej jest obecny w ofertach produktowych banków, ale zainteresowanie nim spada. Przyszli właściciele aut chętniej decydują się na leasing czy specjalne abonamenty.
Współcześnie więcej różnych form finansowania zakupu samochodu jest dostępnych dla przedsiębiorców niż dla osób indywidualnych. Wybierając odpowiednią formę, warto dokładnie porównać koszty takiego finansowania.
Finansowanie samochodu kredytem bankowym – czy to się jeszcze opłaca?
Kredyt samochodowy to najbardziej tradycyjna i najdłużej znana forma finansowania zakupu samochodu . Taki kredyt najczęściej jest udzielany przez instytucję bankową. Uruchomione środki takiego kredytu są wypłacane bezpośrednio na zakup auta, np. na wskazany rachunek rozliczeniowy dealera samochodowego. Kredyt samochodowy może być udzielony zarówno na nabycie auta nowego, jak i używanego na rynku wtórnym. Zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest zwykle cesja, odpowiednio uwzględniona w dowodzie rejestracyjnym nabywanego pojazdu.
Obecnie kredyty samochodowe nadal znajdują się w ofercie produktowej wielu banków. Wątpliwe jest jednak, czy warto z nich korzystać. Przyszły kredytobiorca musi bowiem, zaciągając kredyt samochodowy, ponieść związane z tym koszty, takie jak:
· prowizja za udzielenie kredytu samochodowego – jednorazowa opłata pobierana przez bank nawet na poziomie do 15-20% wartości udzielonego kapitału kredytu, prowizja ma charakter bezzwrotny, nawet, gdy dojdzie do wcześniejszej spłaty kredytu;
· odsetki umowne – oprocentowanie kredytów samochodowych to przynajmniej 8-9%, zatem np. przy kredycie na kwotę 90000 zł to koszt na poziomie 7200 zł;
· koszt opłacenia i utrzymania polisy autocasco przez cały okres kredytowania, gdzie uposażonym do wypłaty ewentualnego odszkodowania jest bank.
Dodatkowo, aby uzyskać finansowanie samochodu kredytem, dana osoba musi posiadać zwykle stały dochód, zdolność, wiarygodność kredytową. Składa ona bowiem najpierw standardowy wniosek o udzielenie kredytu samochodowego. Bank, decydując o udzieleniu kredytu, dokładnie bada dochody danej osoby, stałość zatrudnienia, historię dotychczasowej spłaty zobowiązań, aktywne zobowiązania i wszystkie inne dane poświadczone we wniosku kredytowym. Finansowanie samochodu za pomocą kredytu nie jest więc dostępne dla każdego. Banki, udzielając kredytu samochodowego, mają często bardzo restrykcyjne wymagania. Wielu przedsiębiorców, np. z drobnymi opóźnieniami zaraportowanymi do baz dłużników, uzyskuje negatywne decyzje kredytowe i tym samym nie otrzymuje oczekiwanego kredytu samochodowego.
Finansowanie samochodu jest możliwe za pośrednictwem leasingu – kiedy warto z tego skorzystać?
Samochód można również nabyć, korzystając z leasingu . Taka transakcja sprowadza się do tego, że leasingodawca (właściciel samochodu) przekazuje go do użytkowania leasingobiorcy. W zamian za to, zgodnie z zapisami umowy leasingobiorca płaci miesięczne na jego rzecz opłaty (raty leasingowe). Po zakończeniu umownego okresu leasingu, leasingobiorca za dodatkową opłatą (tzw. wykup) może również nabyć go na własność.
Skorzystanie z leasingu do sfinansowania nabycia samochodu jest rozwiązaniem wartym uwagi zwłaszcza dla przedsiębiorców. Dlaczego?
· finansowanie samochodu leasingiem jest łatwiej uzyskać niż kredyt bankowy, leasing uzyskują często przedsiębiorcy o niskich dochodach, mający opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań, którym instytucje bankowe odmówiły kredytu samochodowego;
· w wielu przypadkach finansowanie samochodu leasingiem jest dla przedsiębiorcy tańsze niż skorzystanie z kredytu bankowego;
· ponoszone koszty leasingu , np. wysokość płaconych rat leasingowych, przedsiębiorca może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodu.
Nowością w przypadku finansowania samochodu są specjalne abonamenty od dealerów – na czym polegają?
Alternatywą dla kredytów bankowych i leasingu jest możliwość nabycia samochodu, dzięki specjalnym abonamentom, które to oferują dealerzy samochodowi. Takie abonamenty wyróżnia to, że są dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Skorzystanie z takiego abonamentu sprowadza się do tego, że:
· klient odbiera od dealera samochodowego nowy samochód i uiszcza co miesięczną płatność na jego rzecz w ustalonej kwocie za użytkowanie pojazdu przez oznaczony w umowie okres (np. 35 miesięcy);
· po zakończonym okresie umownym klient może oddać dealerowi samochód albo wykupić go od niego wg wartości rynkowej, po z góry ustalonej cenie.
Koszt takiego rozwiązania jest różny i zdeterminowany limitem przejechanych kilometrów danym autem przez klienta. Im rocznie chcę móc przejechać więcej kilometrów, tym będzie ponosić wyższe raty miesięczne opłaty za użytkowanie tego pojazdu.
Finansowanie samochodu jest obecnie możliwe na przynajmniej kilka sposobów. Zainteresowani mogą skorzystać z kredytu samochodowego, leasingu, abonamentu samochodowego . Kredyt samochodowy i abonament to rozwiązania dostępne dla każdego, leasing wyłącznie dla klientów biznesowych. Dokonując wyboru sposobu finansowania samochodu, należy wybrać rozwiązanie najtańsze.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN