Autozapis do PPK. Co to oznacza dla pracowników? Czas na rezygnację jest do 1 marca

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło:
mojeppk.pl, tvn24.pl
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?Dzień Dobry TVN
wideo 2/23

Od początku 2023 roku działa autozapis do PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Aby zrezygnować z tego typu oszczędzania, należy złożyć odpowiednią deklarację. Czas na to jest do 1 marca. Sprawdź, jak i do kiedy należy to zrobić.

Dotychczasowe deklaracje w tej sprawie stracą swoją ważność 1 marca 2023 roku.

PKK – co to jest?

Pracowniczy Plan Kapitałowy to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania emerytalnego dla pracowników. Można do niego przystąpić lub zrezygnować w każdym momencie. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują nowe przepisy, które wymagają od pracodawców cyklicznego autozapisu pracowników do PPK. Nie ma na to wpływu, kiedy pracownik dołączył do programu. "Oznacza to, że kilka milionów pracowników, jeśli nie złoży oświadczenia o rezygnacji, zostanie automatycznie włączonych do rządowego programu" podał portal tvn24.pl.

Deklaracja o rezygnacji z PKK

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PKK jest niezbędna dla wszystkich, którzy nie chcą być nią objęci. Dotyczy to również osób, które już wcześniej składały pisemną deklarację. Osoby, które tego nie zrobią, od 1 kwietnia 2023 będą za pośrednictwem swojego pracodawcy automatycznie przekazywać wpłaty do PPK. Objęte będą programem przez cały czas, do momentu rezygnacji z niego.

Od 2023 r., co cztery lata, do ostatniego dnia lutego danego roku, pracodawca musi poinformować pracownika, który uprzednio złożył deklarację o rezygnacji z PPK, o ponownym zapisie i dokonywanych wpłatach. Kolejną deklarację o rezygnacji z PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023.

Rezygnację będzie można składać w dowolnym momencie, mając na uwadze, że jeśli pracownik złoży ją zbyt późno (po wypłacie pensji), pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia składki na PPK za czas, w którym obowiązywały.

- Jeśli uczestnik PPK złoży deklarację o rezygnacji po obliczeniu i pobraniu z jego wynagrodzenia wpłat do PPK, ale przed przekazaniem tych wpłat do instytucji finansowej, pracodawca nie dokona już tych wpłat i zwróci uczestnikowi PPK wpłaty pobrane z jego wynagrodzenia - tłumaczy PFR.

Gdzie złożyć rezygnację z PKK?

Rezygnację z wpłat na PPK składa się u pracodawcy. Od tego momentu nie może pobierać kolejnych składek. W każdej chwili do tego typu oszczędzania można powrócić. Wtedy również wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Do Pracowniczego Planu Kapitałowego nie mogą jednak przystąpić pracownicy, którzy ukończyli 70 lat.

Wzór deklaracji można pobrać stąd:

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK
Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: mojeppk.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Prapass Pulsub/Getty Images

Pozostałe wiadomości