10 lat programu "Lekkoatletyka dla każego"
Przez 10 lat działania programu w zajęciach organizowanych w całej Polsce wzięło udział prawie milion dzieci. Znalazło się wśród nich sporo obecnych lekkoatletów odnoszących sukcesy w krajowych i międzynarodowych imprezach. Jedną z takich osób jest Pia Skrzyszowska, brązowa medalistka niedawnych halowych mistrzostw świata w Glasgow w biegu na 60 metrów przez płotki oraz medalistka – w tym złota – mistrzostw Europy.
– Nie chcę powiedzieć, że na pewno nie byłoby mnie w lekkiej atletyce, gdyby nie "Lekkoatletyka dla każdego!", ale z pewnością udział w tym programie bardzo mocno zachęcił mnie i pomógł w poważnym potraktowaniu tej dyscypliny sportu. To fantastyczna akcja, dzięki której bardzo wiele dzieci ma okazję zetknąć się z profesjonalnie prowadzonymi lekkoatletycznymi zajęciami – mówi Skrzyszowska, która w programie „Lekkoatletyka dla każdego!” startowała w biegach na 60 i 300 metrów, 60 metrów przez płotki oraz w skoku wzwyż. Ale nie tylko ona, bo z tego programu do seniorskiej lekkiej atletyki trafili także m.in. Weronika Nagięć, Kornelia Lesiewicz, Wojciech Marok, Jakub Hołub czy Maciej Wyderka.
Program "Lekkoatletyka dla każdego!" powstał z potrzeby popularyzacji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży. Młodych lekkoatletów prowadzą wykwalifikowani trenerzy współpracujący z metodykami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dzięki temu, spośród tych setek tysięcy dzieci, można wyłowić sportowe talenty i nadzorować przez lata ich szkolenie. – Pokazujemy lekką atletykę jako sport atrakcyjny, dający wiele radości młodszym dzieciom, a młodzieży - satysfakcję z aktywności fizycznej, rywalizacji z rówieśnikami i zdobywania nowych umiejętności – dodaje Chmara.
Realizowany od 2014 roku program "Lekkoatletyka dla każdego!" obejmuje ponad sześćset grup treningowych w całej Polsce, a zajęcia prowadzone są w grupach uwzględniających wiek uczestników oraz stopień ich zaawansowania. Co ważne, dzięki zapewnieniu finansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego wszystkie zajęcia w programie są bezpłatne.
Jak prawidłowe odżywianie wpływa na zdrowie i życie sportowców?
Od samego początku akcję mocno wspiera partner strategiczny, czyli firma Nestlé Polska. – Każdy młody człowiek uprawiający sport pragnie osiągnąć sukces w swojej dyscyplinie. Naszym celem jako partnera Ldk! jest wspieranie młodzieży w tym procesie poprzez kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Chcemy, aby przyszli sportowcy mieli świadomość, że zarówno dobrze zbilansowana dieta, jak i odpowiednie nawodnienie mają wpływ na ich zdrowie, kondycję, a także pomagają im osiągać dobre wyniki sportowe – mówi Katarzyna Żywczyk, ekspertka ds. żywienia, Nestlé Polska.
– Wiedza o prawidłowym odżywianiu jest niezwykle ważna w życiu każdego, nie tylko młodego sportowca. Wiadomo, że prawidłowe nawyki w wielu dziedzinach życia, więc także o odżywianiu, zdobywamy przede wszystkim będąc dzieckiem czy nastolatkiem. To wsparcie pozwala nam oferować dzieciom kompleksową wiedzę – dodaje Chmara. Program wspiera również Grupa ORLEN.
W "Lekkoatletykę dla każdego!" zaangażowane są wszystkie Okręgowe Związki Lekkiej Atletyki w Polsce, dzięki czemu program ma zasięg ogólnopolski. W zajęciach prowadzonych przez średnio sześciuset pięćdziesięciu trenerów w każdym roku udział wzięło łącznie blisko milion dzieci. W programie bierze udział ponad trzysta klubów sportowych, ponad tysiąc trzysta szkół i ponad czterysta lokalnych samorządów.
– W zajęcia angażujemy najwybitniejszych polskich lekkoatletów, czyli m.in. medalistów igrzysk olimpijskich, którzy spotykają się z młodymi adeptami lekkiej atletyki. W ramach programu odbywa się wiele zawodów, także ogólnopolskich, zgrupowań sportowych, konferencji i warsztatów szkoleniowych czy warsztatów żywieniowych organizowanych dzięki wsparciu firmy Nestlé. Ale, co bardzo ważne, możemy zaoferować darmowe i regularne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także przekazywać sprzęt sportowy niezbędny do organizacji profesjonalnych zajęć. Łączna wartość sprzętu przekazana przez czas trwania tego programu przekroczyła pięć milionów złotych – dodaje Chmara. Warto dodać, że kwotą ponad czterdziestu milionów złotych dofinansowano zatrudnienie trenerów.
Od 2022 roku Polski Związek Lekkiej Atletyki organizuje, niejako w uzupełnieniu programu "Lekkoatletyka dla każdego!", akcję "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie". To zawody, w których łącznie wzięło udział ponad dwadzieścia cztery tysiące uczestników – najpierw w wojewódzkich eliminacjach, a najlepsi w ogólnopolskich finałach.
– Tego typu programy, to jedyny sposób, żeby polski sport, a w tym przypadku polska lekkoatletyka, rozwijała się i utrzymała na tym poziomie, na którym jest, bo konkurencja rośnie. Bez tego typu projektów nie będziemy mieli następców Tomka Majewskiego, Piotra Liska, Ewy Swobody, Natalii Kaczmarek czy naszych młociarek i młociarzy. Nie ma ukrywać, oni są coraz starsi i ich szyje uginają się pod liczbą medali, a my musimy szukać następców. Programy "Nadzieje Olimpijskie" i "Lekkoatletyka dla każdego!" to najlepsza ku temu okazja – podkreśla Chmara.
Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe