Odgracamy garaż – "Sposób na wnętrze"
W nowym odcinku cyklu "Sposobu na wnętrze" Katarzyna Jaroszyńska wraz z ekipą Leroy Merlin przeprowadzili spektakularną metamorfozę garażu Ani i Andrzeja, którzy wraz z dziećmi tworzą aktywną rodzinę. Większość wolnego czasu spędzają na uprawianiu sportów, niezależnie od pory roku. Ich garaż był pełen sprzętów do rekreacji, co niestety mocno zagracało przestrzeń.
- Ja startuję w zawodach Ironmen, więc mam 2 rowery do ścigania się – tłumaczył Andrzej Syta. – Ja chodzę na kijach. Kije nie zajmują dużo miejsca, ale oprócz tego są rolki, sporty zimowe, które potrzebują przestrzeni. W sezonie letnim dochodzą do tego sprzęty związane ze sportami letnimi – dodała Ania Syta.
Małżeństwu zależało, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, nie zapominając o aspekcie estetycznym. Jak ekipa Leroy Merlin poradziła sobie z tym wyzwaniem? – Jestem podekscytowana, bo garażu nigdy nie robiliśmy – stwierdziła Katarzyna Jaroszyńska.
Metamorfoza garażu – jak odmieniono przestrzeń?
Dziennikarka spotkała się z projektantem Leroy Merlin, by porozmawiać o pomyśle na metamorfozę garażu. – Przede wszystkim zależało nam na "uwolnieniu podłogi" i odpowiednim zagospodarowaniu ścian. Mamy tutaj strefę narzędzi ogrodowych, strefę narzędzi warsztatowych z blatem, strefę sportową. Część rowerów powiesimy na ścianie, a drugą na stojaku przy wejściu do garażu. Znaleźliśmy miejsce na 8 kół na 4 hakach, będą łatwe w ściąganiu i zakładaniu – tłumaczył Piotr Przybyszewski.
Blat roboczy jest niezbędnym narzędziem dla osób prowadzących warsztat w garażu. Ułatwia wykonywanie prac, takich jak: cięcie, szlifowanie, wiercenie lub montaż elementów. Najpopularniejszym z blatów wykorzystywanych w przypadku stołów warsztatowych jest sklejka, produkowana z cienkich warstw drewna klejonych ze sobą pod wysokim ciśnieniem. Sklejka jest też bardziej elastyczna i ma lepsze właściwości wytrzymałościowe niż płyta OSB – jest odporna na uderzenia, pęknięcia, wilgoć i łatwa do utrzymania w czystości.
Co zrobić by blat był grubszy i mocniejszy? Wystarczy skleić ze sobą dwie płyty, używając kleju specjalistycznego.
Pomieszczenie rozjaśniono za pomocą jasnych kolorów ścian. Dlaczego? Jasne barwy optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń, świetnie sprawdzają się w przestrzeni pozbawionej okien. Postawiono na szarość - ten kolor uniwersalnie dopasowuje się do wnętrz, ma nowoczesny charakter i zgra się z kolorem systemu modułowego Leroy Merlin.
– Garaż to specyficzne miejsce, wymaga specyficznych farb. Są hydrofobowe, czyli odporne na wilgoć, dzięki czemu nie rozwinie się tam pleśń i grzyb. Dodatkowo są plamoodporne i odporne na szorowanie – zaznaczył projektant Leroy Merlin.
Na ścianach w garażu, łącznie z sufitem został zamontowany system mebli modułowych, który pozwolił na uporządkowanie wszystkich przedmiotów. Udało się zamontować platformę-półkę sufitową garażową, co pozwoliło uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania w garażu.
– Cały system zawiera mnóstwo haków, szyn, listew, tablic narzędziowych. Są z metalu, więc są bardzo solidne, odporne na warunki atmosferyczne. Konfiguracji jest mnóstwo – podsumował Piotr.
Finał metamorfozy garażu Ani i Andrzeja
Ekipa Leroy Merlin zrealizowała wizję projektanta. Jak na metamorfozę zareagowali Ania i Andrzej? – Wow, to jest nasz garaż? – dopytywała Ania. – Świetnie, zrobiliście świetną robotę, jestem zachwycony – dodał Andrzej.
- W garażu zagospodarowaliśmy nie tylko przestrzeń podłogi, ale również ścian i sufitów, co dało znacznie więcej miejsca do przechowywania. Na podłodze pojawiła się wykładzina PCV, postawiliśmy na jasną kolorystykę, która powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. Zaaranżowane zostały różne strefy: ogrodowa, sportowa, narzędziowa i warsztatowa. Nie zabrakło systemu modułowego i uchwytów na rowery czy opony. Dodatkowo pojawiło się funkcjonalne oświetlenie poprawiające widoczność – podsumowała Katarzyna Jaroszyńska.
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN, prod. TVN, 2024