Razem z Ukrainą

Ponad połowa Polaków jest gotowa płacić wyższe podatki dla sfinansowania lepszego uzbrojenia kraju

Razem z Ukrainą

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM/Dziennik Gazeta Prawna
polski żołnierz

W związku z sytuacją w Ukrainie blisko 70 proc. Polaków opowiada się rezygnacją z surowców pochodzących z Rosji, nawet za cenę wyższych rachunków. Ponad połowa z nas jest gotowa zapłacić więcej, aby poprawić wyposażenie polskiej armii. Czy boimy się, że też zostaniemy zaatakowani? Znamy wyniki sondażu.

Polacy a wojna w Ukrainie

24 lutego rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy. Pod pretekstem wyzwolenia i "obrony przed faszystami" niszczą ukraińskie miasta. Prowadzą bombardowania i ostrzały, w których giną także cywile. Wielu Ukraińców ucieka przed wojną do sąsiednich krajów, głównie do Polski.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Czy Polacy obawiają się, że rosyjski prezydent posunie się jeszcze dalej i będzie chciał zaatakować nasz kraj? O to pytano w najnowszym sondażu United Surveys, przeprowadzonym na zlecenie radia RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Aż 43,2 proc. respondentów jest zdania, że Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę. 6,2 proc. zdecydowanie się z tym zgadza, a 37 proc. uważa, że "raczej" tak się stanie. Co trzeci ankietowany (32 proc.) twierdzi, że do napaści na Polskę "raczej nie" dojdzie, a ponad 18 proc. nie ma zdania na ten temat.

Czy Polacy zgodzą się na wyższe podatki?

Uczestnicy ankiety zostali zapytani także o to, czy gotowi są płacić wyższe podatki, aby w ten sposób poprawić wyposażenie polskiej armii. Warto dodać, że wzrost wydatków na wojsko i uzbrojenie zakłada ustawa o obronie ojczyzny. Na jej mocy od przyszłego roku na ten cel miałoby trafić 3 proc. naszego PKB.

Okazuje się, że wyższe podatki gotowa jest płacić ponad połowa respondentów. 14,6 proc. na pytanie "czy byłby pan gotów zapłacić wyższe podatki dla sfinansowania lepszego uzbrojenia Polski" odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 38,1 proc. "raczej tak". Takiego rozwiązania nie popiera 22,1 proc. pytanych.

Czy Polska powinna zrezygnować z rosyjskich surowców?

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że coraz więcej mówi się o tym, że konieczne jest uniezależnienie świata od rosyjskich surowców - w szczególności gazu, ropy i węgla. Co na ten temat myślą Polacy? Z sondażu United Surveys wynika, że większość z nas uważa, że to dobry pomysł. 38,4 proc. Polaków jest zdania, że "zdecydowanie" należy zrezygnować z rosyjskiego gazu, ropy i węgla nawet za cenę wyższych rachunków. Zdecydowany sprzeciw wyraziło niewiele ponad 4 proc. ankietowanych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM/Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Rafal Olkis/Getty Images

Pozostałe wiadomości