Polacy a wojna w Ukrainie
24 lutego rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy. Pod pretekstem wyzwolenia i "obrony przed faszystami" niszczą ukraińskie miasta. Prowadzą bombardowania i ostrzały, w których giną także cywile. Wielu Ukraińców ucieka przed wojną do sąsiednich krajów, głównie do Polski.
Wojna w Ukrainie
Czy Polacy obawiają się, że rosyjski prezydent posunie się jeszcze dalej i będzie chciał zaatakować nasz kraj? O to pytano w najnowszym sondażu United Surveys, przeprowadzonym na zlecenie radia RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Aż 43,2 proc. respondentów jest zdania, że Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę. 6,2 proc. zdecydowanie się z tym zgadza, a 37 proc. uważa, że "raczej" tak się stanie. Co trzeci ankietowany (32 proc.) twierdzi, że do napaści na Polskę "raczej nie" dojdzie, a ponad 18 proc. nie ma zdania na ten temat.
Czy Polacy zgodzą się na wyższe podatki?
Uczestnicy ankiety zostali zapytani także o to, czy gotowi są płacić wyższe podatki, aby w ten sposób poprawić wyposażenie polskiej armii. Warto dodać, że wzrost wydatków na wojsko i uzbrojenie zakłada ustawa o obronie ojczyzny. Na jej mocy od przyszłego roku na ten cel miałoby trafić 3 proc. naszego PKB.
Okazuje się, że wyższe podatki gotowa jest płacić ponad połowa respondentów. 14,6 proc. na pytanie "czy byłby pan gotów zapłacić wyższe podatki dla sfinansowania lepszego uzbrojenia Polski" odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 38,1 proc. "raczej tak". Takiego rozwiązania nie popiera 22,1 proc. pytanych.
Czy Polska powinna zrezygnować z rosyjskich surowców?
Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że coraz więcej mówi się o tym, że konieczne jest uniezależnienie świata od rosyjskich surowców - w szczególności gazu, ropy i węgla. Co na ten temat myślą Polacy? Z sondażu United Surveys wynika, że większość z nas uważa, że to dobry pomysł. 38,4 proc. Polaków jest zdania, że "zdecydowanie" należy zrezygnować z rosyjskiego gazu, ropy i węgla nawet za cenę wyższych rachunków. Zdecydowany sprzeciw wyraziło niewiele ponad 4 proc. ankietowanych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oszczędności w czasie wojny. Ekspert radzi, czy warto wypłacać pieniądze
- Rosyjski wolontariusz pomaga ukraińskim uchodźcom. "Staram się wyjaśnić, że Rosjanie i Putin to co innego"
- Nawet 16-latki mogą być zobowiązane do pracy na rzecz obrony kraju. Także w czasie wojny
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM/Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: Rafal Olkis/Getty Images