Pomoc Ukrainie

Apel o niezbieranie leków dla Ukrainy - rządowa akcja ma zastąpić pomoc obywatelską

Pomoc Ukrainie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Wprost/gov.pl
Leki bez opakowań

Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych proszą o wstrzymanie się i zrezygnowanie z indywidualnych zbiórek leków dla Ukrainy. W miejsce prywatnych zbiórek organizowane są działania rządowe. Co zrobić w tej sytuacji?

Dlaczego rząd apeluje o niezbieranie leków dla Ukrainy?

Rząd prosi, aby wstrzymać się od prywatnych zbiórek leków na rzecz Ukrainy. Jak poinformowano w komunikacje, Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę, że jest to oznaka solidarności i ogromna chęć pomocy, jednak ze względu na specyfikę przechowywania oraz transportu wyrobów medycznych skoordynowanie zbiórek przez odpowiednie do tego organizacje jest kluczowe. Jak napisano w oświadczeniu: "Pamiętajmy, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi!".

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Warto jednak zwrócić uwagę, że część produktów, jak np. środki opatrunkowe, nie są produktami leczniczymi i można je zbierać w zbiórkach prywatnych. Leki powinno się jednak przekazać odpowiednim służbom koordynującym zbiórki leków. 

Koordynowane zbiórki leków dla Ukrainy

Na swoich rządowych stronach Ministerstwo Zdrowia poprosiło, aby nie organizować prywatnych zbiórek leków, które miałyby zostać wysłane do Ukrainy. Jak poinformowano, MZ jest w stałym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, za której pośrednictwem przekazywane są informacje o zapotrzebowaniu na konkretne leki i sprzęt medyczny.

Obecnie wysyłka leków jest koordynowana na poziomie Unijnym, a odbywa się przez pośrednictwo Polski. Za dostawy leków do Ukrainy w tej chwili odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przy ścisłej współpracy Ministerstwa Zdrowia. Jak zapewnia MZ, jest w stałym kontakcie z Ambasadą Ukrainy, która informuje o bieżących potrzebach kraju.

Co zrobić z już zebranymi lekami? Gdzie je oddać?

Osoby prywatne mają możliwość wykupowania jedynie środków bez recepty, np. przeciwbólowych, na biegunkę, na problemy żołądkowe itd. Jeżeli już kupiliśmy takie leki, to nie muszą one się zmarnować, ani zalegać w apteczce. Powinno się je przekazać urzędom wojewódzkim, z których dalej będą przekazywane do odpowiednich jednostek zajmujących się skoordynowanymi dostawami leków do Ukrainy. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Wprost/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sissoupitch/Getty Images

Pozostałe wiadomości