Dlaczego rząd apeluje o niezbieranie leków dla Ukrainy?
Rząd prosi, aby wstrzymać się od prywatnych zbiórek leków na rzecz Ukrainy. Jak poinformowano w komunikacje, Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę, że jest to oznaka solidarności i ogromna chęć pomocy, jednak ze względu na specyfikę przechowywania oraz transportu wyrobów medycznych skoordynowanie zbiórek przez odpowiednie do tego organizacje jest kluczowe. Jak napisano w oświadczeniu: "Pamiętajmy, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi!".
Wojna w Ukrainie
Warto jednak zwrócić uwagę, że część produktów, jak np. środki opatrunkowe, nie są produktami leczniczymi i można je zbierać w zbiórkach prywatnych. Leki powinno się jednak przekazać odpowiednim służbom koordynującym zbiórki leków.
Koordynowane zbiórki leków dla Ukrainy
Na swoich rządowych stronach Ministerstwo Zdrowia poprosiło, aby nie organizować prywatnych zbiórek leków, które miałyby zostać wysłane do Ukrainy. Jak poinformowano, MZ jest w stałym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, za której pośrednictwem przekazywane są informacje o zapotrzebowaniu na konkretne leki i sprzęt medyczny.
Obecnie wysyłka leków jest koordynowana na poziomie Unijnym, a odbywa się przez pośrednictwo Polski. Za dostawy leków do Ukrainy w tej chwili odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przy ścisłej współpracy Ministerstwa Zdrowia. Jak zapewnia MZ, jest w stałym kontakcie z Ambasadą Ukrainy, która informuje o bieżących potrzebach kraju.
Co zrobić z już zebranymi lekami? Gdzie je oddać?
Osoby prywatne mają możliwość wykupowania jedynie środków bez recepty, np. przeciwbólowych, na biegunkę, na problemy żołądkowe itd. Jeżeli już kupiliśmy takie leki, to nie muszą one się zmarnować, ani zalegać w apteczce. Powinno się je przekazać urzędom wojewódzkim, z których dalej będą przekazywane do odpowiednich jednostek zajmujących się skoordynowanymi dostawami leków do Ukrainy.
Zobacz także:
- Uwaga na fałszywe zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Eksperci tłumaczą, jak nie dać się oszukać
- Bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców. Lista miejsc
- Jak rozmawiać z Ukraińcami o wojnie? "Przeszli przez piekło i trzymają się cieniutkiej gałązki nadziei"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Wprost/gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sissoupitch/Getty Images