Zupa ze szparagów to jedno z tych dań, które najlepiej smakuje w sezonie. Niemniej jednak, warto zamrozić część warzyw, aby móc je wykorzystać również w późniejszym czasie. Ciekawe przepisy można wykonywać zarówno z białych, jak i zielonych odmian szparagów. Zupa ze szparagów jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa. Polecana jest szczególnie osobom dbającym o linię.
Sezon szparagowy rozpoczyna się w okolicach kwietnia i kończy w lipcu. W tym czasie, warzywa są najbardziej soczyste i dostępne w atrakcyjnych cenach. Zupa ze szparagów może być podawana z różnymi dodatkami – imbirem, ziemniakami lub ulubionym serem. Warto sprawdzić, który przepis najbardziej przypadnie nam do gustu.
Zupa ze szparagów i jej właściwości
Szparagi to jedne z najzdrowszych warzyw, przepełnionych witaminami i minerałami. Z uwagi na niewielką liczbę kalorii i dużą zawartość wody są szczególnie polecane osobom, które pragną zrzucić nadprogramowe kilogramy. Pamiętajmy jednak, że w takim wypadku, zupa ze szparagów nie powinna zostać uzupełniona śmietaną . Przepis można wykonać zarówno z zielonych , jak i białych odmian. Pierwsze nich zawierają jednak dużo więcej wartościowych substancji. Wynika to z faktu, że zielone szparagi są znacznie bardziej delikatne i cienkie, przez co nie jest koniecznie ich obieranie. Odwrotnie jest w przypadku białych szparagów . Gruba, łykowata łodyga nie nadaje się do zjedzenia, dlatego wymaga usunięcia. Niestety wraz z nią, usuwamy cenne minerały. Im grubsze szparagi, tym większa ilość warstw do obrania. Z tego względu, warto wybierać możliwie najcieńsze egzemplarze. Zupa ze szparagów zawiera spore ilości kwasu foliowego, witaminy C i E, wapnia, fosforu i błonnika . Warzywa wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, poprawę pracy nerek i oczu. Są lekkostrawne i często występują jako składnik diet oczyszczających.
Przepis na zupę ze szparagów
Zupa ze szparagów jest bardzo łatwa w wykonaniu. Podstawą jest wyrazisty w smaku bulion. Najlepiej przygotować go samodzielnie. Kostka rosołowa nigdy nie zastąpi aromatu prawdziwego rosołu. Przygotowując wywar dla 4 osób, musimy zaopatrzyć się w pół kilograma mięsa z kurczaka. Przyda się porcja rosołowa, udka czy skrzydełka. Mięso wkładamy do garnka i zalewamy 3,5 litrami wody. Dodajemy sól, pieprz, kilka liści laurowych i ziarenek ziela angielskiego. Z warzyw dorzucamy nadpaloną cebulę, kilka marchewek seler i kawałek pora. Gotujemy na bardzo małym ogniu przez minimum dwie godziny. Dłuższe gotowanie przełoży się na większą esencjonalność, a nasza pyszna zupa ze szparagów będzie miała bardziej wyrazisty smak. Przepis wymaga przecedzenia wywaru po jego przygotowaniu. Mięso i warzywa należy wyciągnąć.
Kolejnym krokiem jest przyrządzenie szparagów . Jeśli zupa będzie wykonana z zielonych odmian , warzyw nie trzeba obierać, wystarczy odciąć lub odłamać twarde końcówki. Potrzebujemy dwóch pęczków, które kroimy na kawałki (główki odcinamy, odkładamy na bok) i smażymy przez kilka minut na maśle razem z cebulką i czosnkiem. Doprawiamy wedle smaku solą, pieprzem i na przykład gałka muszkatołową. Szparagi, cebulkę i czosnek wrzucamy do bulionu i gotujemy kilka minut. Na końcu dodajemy odcięte wcześniej główki. Następnie za pomocą blendera, miksujemy wywar i warzywa do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodatkowo, przed zblendowaniem, można wzbogacić smak zupy śmietaną kremówką oraz serem pleśniowym. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku nasza zupa ze szparagów będzie miała znacznie większą kaloryczność. Krem dekorujemy wedle uznania – na przykład bazylią lub kawałkami sera.
Receptura wygląda bardzo podobnie, gdy przygotowujemy wywar na bazie białych szparagów . Warzywa należy jednak nie tylko pozbawić końcówek, ale również obrać z twardej łodygi. Również podsmażamy je na maśle z cebulką i czosnkiem, a następnie przekładamy do bulionu i blendujemy na jednolity krem. Aby zupa miała bardziej wyrazisty kolor, warto dodać do niej kurkumę. Krem ze szparagów można uzupełnić kilkoma dodatkami, które wpłyną na zwiększenie sytości zupy lub zmodyfikowanie jej smaku. Pierwszym z nich będą ziemniaki. Surowe, kroimy na kostkę i podsmażamy na patelni. Po chwili dolewamy bulion i gotujemy do momentu, aż ziemniaki będą już całkiem miękkie. Po tym czasie dorzucamy do nich szparagi, cebulkę i czosnek i smażymy przez kilka minut. Kilka ziemniaków warto odłożyć na bok przed zblendowaniem całości. Wykorzystujemy je jako element dekoracyjny.
Zupa ze szparagów białych świetnie komponuje się z imbirem. Przepis wymaga pokrojenia korzenia na cienkie paski i podsmażenia na patelni wraz z warzywami. Przyda się również doprawienie mieszanki kurkumą. Następnie, dorzucamy ją do bulionu i miksujemy na krem. Jeśli zależy nam na zabieleniu zupy, zamiast tłustej śmietany możemy użyć mleczka kokosowego. Smacznym dodatkiem będzie także ser feta, koperek lub szczypiorek.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN