Ryba w cieście naleśnikowym to popularna potrawa. Szukając przepisu w Internecie można natrafić na różne warianty przyrządzenia ryby, co może wprawić nas w niemałe zakłopotanie. Jak zatem przygotować najlepszą rybę w cieście naleśnikowym?
Ryba w cieście naleśnikowym - rodzaje
Ryba w cieście naleśnikowym, choć jest bardzo prostym daniem, może zostać przyrządzona na wiele sposobów. W zależności od tego, czy dysponujemy dużą ilością czasu na przygotowanie potrawy, czy chcemy zrobić szybkie danie, możemy wybrać rybę w cieście naleśnikowym w zalewie lub klasyczną rybę w cieście naleśnikowym.
Najbardziej popularne wersje dania:
· ryba w cieście naleśnikowym z warzywami ,
· ryba w cieście naleśnikowym w zalewie octowej ,
· ryba w cieście naleśnikowym z ananasem i papryką
Ryba w cieście naleśnikowym - jaką rybę wybrać?
Aby przygotować rybę w cieście naleśnikowym, niezależnie od wariantu dania, należy zacząć od wyboru ryby. Według zaleceń lekarzy i dietetyków najlepsze są tłuste ryby morskie, takie jak dorsz, makrela czy łosoś. Jeśli jednak nie kierujemy się zaleceniami, do ryby w cieście naleśnikowym możemy wybrać dowolny filet rybny, dostosowany do naszych preferencji smakowych. Najczęściej wykorzystywane ryby to mintaj, panga oraz morszczuk .
Ryba w cieście naleśnikowym - przepis
Aby przygotować ciasto naleśnikowe, potrzebne będą następujące składniki:
· pół szklanki mąki pszennej,
· pół szklanki mleka,
· jajko,
· szczypta soli i pieprzu,
· tłuszcz do smażenia.
Po zgromadzeniu wszystkich składników potrzebnych do przygotowania ryby w cieście naleśnikowym możemy przystąpić do szykowania posiłku. Zaczynamy od zrobienia ciasta naleśnikowego . W tym celu łączymy wszystkie składniki (z wyjątkiem tłuszczu) i miksujemy je. Ciasto będzie gotowe, gdy uzyskamy gładką masę o konsystencji śmietany.
Następnie kroimy filet rybny na kawałki i maczamy je w cieście. Tak przygotowane filety układamy na rozgrzanym na patelni tłuszczu lub smażymy na głębokim tłuszczu aż do zarumienienia. Gotową rybę najlepiej podawać od razu po usmażeniu, z fytkami lub pieczonymi ziemniakami oraz surówką. W ten sposób w krótkim czasie możemy przygotować smaczne i pożywne danie . Warto unikać popularnego w naszym kraju połączenia ryby z kapustą kiszoną, ponieważ osłabia ona wchłanianie jodu z ryb.
Ryba w cieście naleśnikowym i zalewie
Innym sposobem na przyrządzenie ryby w cieście naleśnikowym jest przygotowanie jej w zalewie. Trwa to nieco dłużej, jednak zalewa nadaje rybie zupełnie innego smaku, co pozwoli urozmaicić nam codzienny posiłek. Do wykonania zalewy potrzebne będą:
· 1 szklanka wody,
· 3 łyżki octu,
· ¼ szklanki oleju,
· 2½ łyżki cukru,
· pół łyżki soli,
· 1½ łyżki koncentratu pomidorowego,
· 2 łyżki pikantnego ketchupu,
· liść laurowy i ziele angielskie.
Przydadzą się również: średnia cebula, 5-6 kiszonych ogórków i słoiczek papryki konserwowej.
Rybę przygotowujemy w ten sam sposób jak w klasycznym przepisie na rybę w cieście naleśnikowym. Po usmażeniu przekładamy ją do salaterki, do której dodajemy posiekane w kostki ogórki i paprykę oraz zeszkloną na oleju cebulkę.
Składniki zalewy mieszamy ze sobą i gotujemy, a następnie studzimy. Po wystudzeniu zalewy mieszamy ją z rybą i warzywami, następnie odstawiamy na godzinę.
Ryba w cieście naleśnikowym z ananasem
Do wariantu z ananasem należy usmażyć cebulę na złoty kolor na 1 łyżce oleju. Ananasa pokroić w kostkę, dodać do wystudzonej cebuli. Mieszankę wzbogacić o sok z ananasa (zalewę z puszki), 5 łyżek ketchupu i mały koncentrat pomidorowy.
Rybę (wcześniej usmażoną w cieście naleśnikowym) układać warstwami w misce i polewać marynatą. Następnie odstawić ją do lodówki na kilka godzin.
Ryba będzie świetną odmianą codziennej diety, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczną wersję, czy też na rybę w cieście naleśnikowym w zalewie pomidorowej bądź na rybę w cieście z ananasem Sposobów na przyrządzenie ryby jest wiele, a jedyne co nas ogranicza w tym zakresie, to wyobraźnia. Ryba w cieście naleśnikowym sprawdzi się w zwykły dzień i od święta, a jej smak oraz różnorodność podania z pewnością przypasują nawet najbardziej wymagającym podniebieniom.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN