Pierogi cukiereczki dla 6 osób
Składniki:
Farsz:
dwie małe cukinie
1 szklanka startej na tarce twardej fety
1/2 łyżeczki szałwii
2 ząbki czosnku
5 ziarenek zielonego pieprzu
oliwa z oliwek
Ciasto:
2 szklanki mąki
2 łyżki siemienia lnianego
1/2 szklanki wrzątku
ok. 1/2 szklanki zimnej wody
Przygotowanie:
Siemię lniane mielimy w młynku do kawy na drobny proszek. Dolewamy do niego wrzątek i dokładnie mieszamy. Powinniśmy uzyskać gęsty kisiel, który studzimy. Chłodny dodajemy do mąki. Dolewamy tyle zimnej wody, by uzyskać sprężyste ciasto, które odstawiamy na 20 minut. Na patelni z oliwą smażymy drobno pokrojony czosnek i szałwię, po chwili dodajemy startą na grubej tarce cukinię i fetę. Całość dusimy około 5 minut. Ciasto bardzo cienko rozwałkowujemy (najlepiej maszynką do makaronu) na prostokąty. Wzdłuż jednej z krawędzi układamy po jednej łyżeczce farszu co 3 cm. Całość zwijamy w rulonik i ściskamy palcami w miejscach, gdzie nie ma farszu. Pierogi cukiereczki można gotować w wodzie (około 3-5 min.), ale jeszcze smaczniejsze są gotowane na parze w bambusowym parowniku ( około 5-7 min.). Środek trzeba wysmarować olejem, żeby pierogi nie poprzyklejały się.
Przystawka z bakłażana i ogórka kiszonego
Składniki:
1/2 bakłażana
4 średnie ogórki kwaszone
1 ząbek czosnku
0,5 szklanki soku z ogórków
pieprz, oliwa
dobre pomidory dojrzałe na słońcu
Przygotowanie:
Bakłażan i ogórek kroimy w drobną kosteczkę. Na patelnię wlewamy sporo oliwy z oliwek, dodajemy drobno pokrojony czosnek i po chwili ogórki. Dusimy 5 minut, dodajemy bakłażana i po przemieszaniu przykrywamy pokrywką. Dusimy na małym gazie, aż bakłażan będzie miękki. Dodajemy sporo pieprzu świeżo zmielonego i podlewamy sokiem z ogórków. Dusimy jeszcze chwilę, aż wszystko się ładnie połączy, następnie odstawiamy.
Pomidory sparzamy i obieramy ze skórki, ale tylko chwileczkę, ponieważ potrzebne są nam jędrne pomidory. Kroimy na ćwiartki i wyjmujemy pestki. Zostanie nam płaski plasterek pomidora, który można pokroić bardzo ostrym nożem na 3 warstwy (przynajmniej dwie). Układamy w kokilkach wysmarowanych w środku olejem warstwę pomidorów tak, by zakryć całą powierzchnię ścianek i dna. Do tak powstałej miseczki pomidorowej wkładamy farsz, ubijamy i od wierzchu przykrywamy warstwą pomidorów. Wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę, i wyjmujemy mocno stukając rantem kokilki o deskę do krojenia. Musimy to robić ostrożnie, by nie zniszczyć wysuwającej się na blat przystawki.
Zupa Krem z cukinii z grzankami i pestkami dyni
Składniki:
2 średnie cukinie
1/2 cebuli
1 ząbek czosnku
oliwa z oliwek
liść laurowy
50 g gorgonzoli
małe grzanki z białego pieczywa
pestki dyni
Przygotowanie:
Cukinię kroimy w kostkę i zalewamy wodą (ok. 0,75 l). Pół cebuli opalamy nad gazem, a następnie kroimy w drobna kostkę i dorzucamy do cukinii. Dodajemy drobno pokrojony czosnek, 3 łyżki oliwy z oliwek i liść laurowy. Całość gotujemy przez ok. 10 min. Wyjmujemy liść laurowy, dodajemy gorgonzolę i całość miksujemy. Białe pieczywo kroimy w kostkę i przyrumieniamy na oliwie. Pestki dyni prażymy na oliwie. Grzankami i pestkami posypujemy zupę w miseczkach.
Sałatka z grillowaną cukinią
Składniki;
3 malutkie, młode cukinie
250 g sałaty roszponki
1 duża czerwona papryka
mała garść pestek dyni
oliwa z oliwek
pół cytryny
4 bułeczki orkiszowe
1 ząbek czosnku
Przygotowanie:
Cukinię kroimy w cienkie plastry (najlepiej obieraczką do warzyw) i kilka minut podsmażamy na odrobinie oliwy. Paprykę również kroimy w cienkie paski i smażymy na łyżce oliwy, aż stanie się miękka i będzie miała przyrumienioną skórkę. Na końcu, też na oliwie, prażymy pestki dyni, aż zaczną strzelać. Cukinię, paprykę, pestki oraz roszponkę wrzucamy do miski i mieszamy z łyżką oliwy i sokiem z połowy cytryny. Do sałatki podajemy przekrojone na pół bułki orkiszowe, zgrillowane na suchej patelni, natarte ząbkiem czosnku i polane odrobiną oliwy.
Przepis autorstwa Moniki Mrozowskiej.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN