Z tą potrawą poradzi sobie nawet początkująca osoba, bez doświadczenia w kuchni i ręki do egzotycznych potraw. Makaron ryżowy z kurczakiem to danie gotowe dosłownie w parę chwil. A jednocześnie wykwintne, nietypowe, pyszne. Można je dowolnie przyprawić, w zależności od tego, czy wolimy smak ostry czy delikatny.
Makaron ryżowy - z czym to się je?
Makaron ryżowy to tradycyjny produkt kuchni chińskiej i wietnamskiej, jednak zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Nic w tym dziwnego - jest bardzo lekki, delikatny w smaku, wchłania smaki i zapachy towarzyszących mu składników. Świetnie komponuje się zarówno z rybą czy owocami morza, warzywami, mięsem, różnymi sosami. Jest szybki w przygotowaniu - wystarczy mu kilka minut gotowania, a błyskawiczny wystarczy tylko zalać gorącą wodą.
Powstaje z mąki ryżowej i wody, jest więc bezglutenowy. Jest zwykle półprzezroczysty, biały w kolorze, choć spotykane są też makarony kolorowe, barwione naturalnymi barwnikami (np. atramentem kałamarnicy, szpinakiem czy dynią).
Makaron ryżowy z kurczakiem po chińsku
Kurczak z makaronem ryżowym to danie błyskawiczne. Wariacji na jego temat, z użyciem różnych dodatków, jest cała masa.
W podstawowej wersji do jego przygotowania potrzebujemy pokrojone w paseczki mięso z piersi kurczaka, warzywa: paprykę, marchewkę, seler, grzyby mun, pędy bambusa, przyprawy oraz oczywiście makaron. W czasie, kiedy makaron się gotuje, na patelni podsmażamy przyprawione wcześniej mięso (pasuje curry, papryka, sól, pieprz, ale też czosnek czy kolendra); następnie dorzucamy i podsmażamy warzywa. Dodajemy sos sojowy i mieszamy z makaronem ryżowym (wcześniej ugotowanym).
Danie możemy oczywiście dowolnie modyfikować i urozmaicać. Makaron ryżowy z kurczakiem i warzywami możemy przygotować także z większą ilością warzyw. Do podstawowej mieszanki ( może to być także mrożonka), dodajemy wtedy również brokuły, cukinię, cebulę czy ostrą papryczkę. Egzotycznego smaku doda nam imbir (starty lub pokrojony) i sezam do posypania. Warzywa możemy usmażyć na oleju sezamowym, który ma bardzo specyficzny smak i wspaniale podkreśli egzotyczny charakter potrawy.
Taki makaron z kurczakiem i warzywami po chińsku to doskonały, rozgrzewający obiad także na polskim stole.
Makaron z warzywami i kurczakiem po tajsku
Makaron ryżowy z kurczakiem po tajsku to nieco bardziej wyrafinowane danie. I już nie tak proste do przygotowania. Dużo zależy tu od dodatków, przypraw i odpowiednio dobranych proporcji. To wybuchowa dla zmysłów mieszanka smaków i aromatów.
Kurczak po tajsku z makaronem ryżowym i warzywami wymaga także przygotowania nieco dłuższej listy składników. Poza kurczakiem i makaronem ryżowym, przydadzą się też: mleko kokosowe, sos rybny, sos limonkowy, masło orzechowe, papryka, cebula, szczypior, olej sezamowy, orzechy ziemne, kiełki, czosnek, imbir czy pasta curry.
Aby przygotować ten tajski przysmak, najpierw na patelni podsmażamy przyprawionego kurczaka. Do mięsa dodajemy bulion, sos rybny, pastę curry, mleko kokosowe i masło orzechowe. Całość należy bardzo dokładnie wymieszać tak, aby powstała gładka konsystencja. Potem dodajemy poszatkowane drobno: czosnek, chili, cebulę, imbir, sok z limonki, paprykę oraz cukier. Całość jeszcze raz dobrze mieszamy, a następnie podgotowujemy całość wraz z makaronem (aż do jego miękkości). Gotowe danie można posypać szczypiorkiem, kiełkami fasoli i orzeszkami ziemnymi.
Bardzo znaną potrawą w Tajlandii jest Pad Thai, czyli smażony makaron ryżowy z dodatkami . To doskonały miks różnych smaków. Jego niebywały smak plasuje go w czołówce najsmaczniejszych potraw świata.
Smaczny jest też makaron ryżowy smażony jest z kurczakiem, krewetkami czy tofu , jajkiem, warzywami oraz doprawiony egzotycznymi dodatkami: sosem ostrygowym i rybnym, posypany kiełkami, polany sokiem z limonki.
Składniki potrzebne do przygotowania makaronu smażonego z kurczakiem to: makaron ryżowy, pierś z kurczaka, czosnek, dymka, szalotka, jajka, tofu, sok z limonki, 2-3 łyżki oleju do smażenia), orzeszki arachidowe, kiełki sojowe, kolendra. Do sosu potrzebne są: cukier palmowy, biały cukier, sos rybny, pasta z tamaryndowca.
Aby przygotować danie, należy najpierw gotować przez kilka minut składniki sosu. Tofu usmażyć na oleju. Osobno podsmażyć szalotki i czosnek oraz kurczaka. Potem dołożyć makaron ryżowy, podlać wodą, dodać sos. Na boku patelni usmażyć jajko i wymieszać z makaronem. Na końcu dodać podsmażone tofu. Podawać posypany kolendrą i orzeszkami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN