Makaron po witariańsku. Z warzyw

Jeśli lubisz makaron, a jesteś uczulony na gluten, skrobię czy laktozę - masz wybór. Możesz samodzielnie przygotowywać domowy makaron z warzyw. Jak? O tym, w kuchni Dzień Dobry, TVN Reni Jusis. Posmakujcie makaronu z marchwi, z dyni oraz z cukinii.

MAKARON Z CUKINII (potrawa witariańska)

Składniki:

2-3 cukinie

2 średnie pomidory

2 ząbki czosnku

5-6 suszonych pomidorów

2 łyżki oliwy z oliwek

sól, pieprz, bazylia - do smaku

Przygotowanie:

Cukinie dokładnie myjemy i kroimy w cieniutkie paseczki nożem do obierania warzyw lub cytrusów albo używamy krajarki spiralnej do warzyw. Pozostałe składniki miksujemy na bardziej lub mniej gładką masę - w zależności od upodobań. Cukiniowe spaghetti polewamy sosem i posypujemy surowym parmezanem.

MAKARON Z MARCHWI

Składniki:

2-3 marchewki

garść świeżej bazylii

garść orzeszków piniowych

ok. 1/4 szklanki oliwy z oliwek

ząbek czosnku

sól

pieprz

Przygotowanie:

Marchew dokładnie myjemy i kroimy w cieniutkie paseczki nożem do obierania warzyw lub cytrusów albo używamy krajarki spiralnej do warzyw. Pozostałe składniki miksujemy na sos pesto. Marchewkowe spaghetti polewamy sosem i posypujemy surowym parmezanem.

PARMEZAN WITARIAŃSKI

Składniki:

garść migdałów

sól morska

1-2 łyżki płatków drożdżowych

Przygotowanie:

Migdały miksujemy w młynku do kawy na proszek, dodajemy do nich płatki drożdżowe i doprawiamy do smaku solą. "Parmezan" może służyć do przyprawiania sosów, zup, do posypywania dań makaronowych, a także sałatek lub kanapek. Przygotowanie parmezanu zajmuje kilka minut, może stać w lodówce w słoiczku kilka dni.

MAKARON Z DYNI MAKARONOWEJ

Składniki:

dynia makaronowa 1szt.

pomidory kilka sztuk

cebula 1/2

czosnek 1 ząbek

bazylia 1 pęczek

sól szczypta

pieprz 1 łyżeczka

oliwa z oliwek 3 łyżki

prażone pestki dyni, rozdrobnione 4 łyżki

1 łyżka parmezanu

Przygotowanie:

Gotujemy dynię w całości w dużym garnku. Gotować należy przez 40 minut. Kiedy dynia się ugotuje kroimy ją na pół, wyjmujemy gniazdo nasienne, a następnie i oddzielamy miąższ, który zbudowany jest z cienkich nitek. Na jedną porcję wystarczy miąższ z 1/2 dyni. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek, szklimy cebulę, dodajemy pokrojone drobno pomidory i czosnek. Doprawiamy pieprzem i solą. Siekamy bazylię i dodajemy pod koniec gotowania. Na gotowy sos przekładamy "makaron" dyniowy, mieszamy i jeszcze chwilę podgrzewamy (makaron z dyni jest bardzo jędrny i nie rozpada się szybko).

Spaghetti podajemy ze startym żółtym serem (może być parmezan raw), pokropione oliwą i posypane prażonymi, pokruszonymi pestkami dyni.

ZIELONE GNOCCHI Z MĄKI Z PESTEK Z DYNI

Składniki:

szklanka mąki z pestek z dyni

2 jajka

kilka łyżek mąki quinoa

ćwierć szklanki wrzątku

sól do smaku

75 g masła

czosnek

3 łyżki świeżych liści szałwii

parmezan raw do posypania

Przygotowanie:

Mieszamy w małej misce mąkę dyniową z jajkiem, solą i odrobiną wrzątku. Dodajemy odrobinę mąki quinoa dla uzyskania gęstej konsystencji ciasta. Wstawiamy ciasto na pół godziny do lodówki. Na dobrze wysypanej mąką qyinoa stolnicy z kolejnych partii ciasta (resztę trzymamy w lodówce) formujemy z masy wałki o średnicy 3-4 cm i kroimy je na 2-3 cm odcinki. Gotujemy partiami w bardzo lekko bulgoczącej osolonej wodzie. Czekamy aż wypłyną i gotujemy jeszcze chwilę (maksymalnie ze 2 minuty, nie dłużej bo zaczną się rozpadać). Wyjmujemy łyżką cedzakową na talerze, dobrze odsączając z wody i układając.

Gdy wszystkie będą ugotowane rozgrzewamy na patelni połowę masła, wrzucamy połowę listków szałwii i czosnkiem i smażymy przez 1-2 min, następnie dodajemy połowę gnocchi i lekko podsmażamy. Powtarzamy smażenie z pozostałym masłem, szałwią, czosnkiem i kluseczkami. Podajemy posypane startym parmezanem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości