Sandacz na łożu z pieczarek, a z nim brukiew po holendersku
Składniki:
4 małe porcje
1 filet z sandacza
10 pieczarek
2 brukwie
szczypta rozmarynu i tymianku
główka czosnku
10 łyżek oliwy
pieprz biały
4 łyżki masła
Sos:
3-4 żółtka od zielononóżek
sok z połowy cytryny
1 kostka masła
pieprz biały i ewentualnie nasze ulubione zioła do ryb pasujące
Przygotowanie:
Filet dzielimy na 4 części, skórę nacinamy i przyprawiamy. Brukiew obieramy kroimy w gruba kostkę i przyprawiamy solą, ziołami i pieprzem. Warzywko skrapiamy oliwą i do pieca, na miękko, z pół godziny pewnie. Na maśle smażymy plasterki pieczarek. Ściągamy je z patelni i przekładamy do miseczki z przykrywką, by nie ostygły. Na tej samej patelni smażymy sandacza - możemy dodać trochę oliwy – smażymy z jednej i drugiej strony – dopiekamy w piekarniku. Teraz czas na sos. Istnieje wiele sposobów na jego przyrządzanie. Ten jest najprostszy jaki znam. Masło klarujemy – topimy na patelni i oddzielamy klarowną część. Żółtka miksujemy z przyprawami i sokiem z cytryny. Następnie cienką stróżką powoli lejemy masło tak, by sos nam się nie ściął. Wszystko gotowe. Teraz serwis. Na spód pieczarki, na pieczarki rybka, na rybkę sos i w około również. Jeszcze tylko kosteczki z brukwi. Najlepiej smakuje z sałatką ze świeżych liści różnych sałat, lekko doprawioną oliwą.
Czarny Piotr na chrupko
Składniki:
paczka chipsów dla 4 osób
mały pęczek skorzonery lub salsefii
olej do głębokiego smażenia
sól
1 główki czosnku
1 papryka 1 mały pomidor lub kilka koktajlowych
1 łyżka majonezu
1 łyżeczka jogurtu
ewentualnie natka pietruszki i oliwa
Przygotowanie:
Skorzonerę lub salsefię, szczotkujemy lub obieramy. Grzejemy olej do frytowania. Pomidora, paprykę i czosnek w całości wrzucamy lekko naoliwione i popieprzone do piekarnika. Pieczemy je do miękkości i wyciągamy. Sos powstanie w wyniku zmiksowania obranych warzyw z majonezem, a w wersji light z jogurtem. Możemy do doprawiać rózynymi ziołami i oliwami – np. natką i oliwą extra vergin. Zostały nam już tylko chipsy - skorzonerę lub salsefią kroimy obierakiem do warzyw na drobne płateczki, które wrzucamy następnie na głęboki olej. Kiedy lekko się zarumienią, łowimy je z tłustych czeluści i odsączamy z nadmiaru oleju. Serwujemy od razu z ulubionymi sosami. Chipsy mogą również służyć jako ozdoba do wielu dań np. ryb z grilla.
Krem z brukwi z cynamonem i bitą śmietaną
1 kg brukwi
1 laska cynamonu
4 goździki
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta świeżego imbiru
2 marchwie
1 cytryna
kilka listków kolendry
100 ml śmietany 36 %
Przygotowanie:
Brukiew z marchewką obieramy kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy z laską cynamonu w 3 l nieosolonej wody. Gdy warzywa będą miękkie, wyciągamy cynamon, a warzywa z wodą miksujemy. Stawiamy na bardzo mały ogień i doprawiamy resztą składników. Podajemy z kleksem bitej śmietany.
Brukselki faszerowane kozim serem zapiekane z pomidorami, rozmarynem i kaparami
Składniki:
10 dużych brukselek
1 ser kozi
1 łyżka natki pietruszki
3 pomidory
3 łyżki kaparów
1 łyżeczka musztardy francuskiej
kilka gałązek rozmarynu
3 ząbki czosnku
1 łyżka pesto z szuszonych pomidorów
Przygotowanie:
Brukselki myjemy, odcinamy końcówki i wydrążamy środek. Serek mieszamy z natką i faszerujemy nim brukselki. Pomidory sparzamy i obieramy ze skóry, a następnie drobno siekamy i łączymy z pozostałymi składnikami, doprawiamy solą i pieprzem. Układamy je, polewamy sosem i posypujemy parmezanem. Zapiekamy w piekarniku w temperaturze 220 stopni około 15 minut.
Autor: Bartłomiej Węgrzyn
Źródło: Dzień Dobry TVN