Materiał promocyjny

Kuchnia śląska - przepisy

Prezentujemy regionalną kuchnię śląską. Przepisy przygotował Gustaw Kwapich, szef kuchni Qubus Hotel Prestige.

Hekele (sałatka śledziowa) na grzance

Składniki na 4 porcje:

200 g filetów śledziowych

80 g cebuli

100 g ogórków kiszonych

2 jaja gotowane

4 kromki pieczywa tostowego

natka pietruszki, świeże zioła do dekoracji

sól, pieprz czarny, musztarda do smaku

Przygotowanie:

Wszystkie składniki kroimy w kostkę (pamiętamy o sprawdzeniu filetów śledziowych, gdy są za słone trzeba wcześniej wymoczyć), łączymy razem, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i musztardą. Z pieczywa tostowego przygotowujemy trójkątne grzanki, na które układamy za pomocą dwóch łyżek „łezki” - „hekele”. Dekorujemy natką pietruszki i świeżymi ziołami.

Karminadle z brat kartoflami i zieloną sałatą (kotlety mielone z ziemniakami odsmażanymi)

Składniki na 4 porcje:

500 g łopatki lub karczku wieprzowego zmielonego

200 cebuli

1 jajo

1 bułka

150 g bułki tartej

800 g ziemniaków gotowanych

150 g boczku wędzonego

200 g różnych sałat

olej do smażenia

szczypiorek, świeże zioła do dekoracji

sól, pieprz, odrobina przyprawy do zup, do smaku

sos vinagrette (musztarda, ocet winny, czosnek, sól, pieprz, oliwa z oliwek, siekana natka)

Przygotowanie:

Bułkę namoczyć. Cebulę posiekać w kostkę i podzielić na połowę. Jedną część podsmażyć (zrumienić) i wystudzić, a następnie dodać do zmielonego mięsa. Odcisnąć mocno bułkę, dodać do masy, następnie wybić jajo. Doprawić do smaku i dobrze wymieszać. Całość podzielić na cztery części, uformować kotlety, obtoczyć w bułce tartej i smażyć na rozgrzanym oleju. Pokroić ugotowane ziemniaki w plasterki, obsmażyć na patelni na małej ilości tłuszczu na złoty kolor, pod koniec dodać posiekaną cebulę i pokrojony w kostkę boczek. Całość doprawić do smaku solą i pieprzem. Przed podanie posypać siekanym szczypiorkiem, udekorować ziołami.

Rolady z białymi kluskami i „modrom” kapustą (zrazy zawijane z kluskami ziemniaczanymi i czerwoną kapustą)

Składniki na 4 porcje:

600 g wołowiny b/b (zrazówka lub krzyżowa)

300 g cebuli

250 g boczku wędzonego

120 g kiszonych ogórków

500 g czerwonej kapusty

1 jabłko (około 100 g)

150 g tłuszcz do smażenia (olej) + do kapusty

1 kg ziemniaków

200 g mąki ziemniaczanej

50 g mąki pszennej (do zaciągnięcia sosu)

2 jaja

musztarda, sól, pieprz, cukier, ocet, przyprawa do zup, przypraw typu wegeta do smaku

Przygotowanie:

Farsz: Boczek i ogórki pokroić w „julienne” (paseczki), a 120 g cebuli w półksiężyce. Dodać do smaku sól, pieprz i musztardę, wymieszać i podzielić na cztery części.

Rolady: Mięso oczyścić z powięzi, pokroić na cztery cienkie plastry w poprzek włókien, rozbić tłuczkiem. Na rozbite, osolone i popieprzone mięso nałożyć farsz, zwinąć ciasno roladę, tak by farsz nie wychodził na zewnątrz (założyć do środka boki mięsa). Można zawinąć nitką w celu zabezpieczenia przed rozwinięciem, następnie obsmażyć na rozgrzanym tłuszczu ze wszystkich stron, podlać i dusić do miękkości. Gdy zrazy będą miękkie, sos zagęścić zawiesiną i doprawić do smaku.

Kluski: Ziemniaki obrać i ugotować do miękkości w osolonej wodzie, przecisnąć przez praskę do miski. Gdy będą letnie, ubić (wyrównać) i podzielić na cztery części. Wybrać jedną cześć, tak aby w to miejsce można było wsypać mąkę ziemniaczaną. W miejsce tej części wsypać mąkę ziemniaczaną, wybić jaja i dokładnie wymieszać. Z ciasta formować okrągłe kulki wielkości piłeczek pingpongowych, a na środku zrobić palcem wgłębienie. Przykryć czystą, suchą ściereczką lnianą i odstawić w chłodne miejsce. Gotować w osolonej wodzie (wrzucać na wrzątek, gdy kluski wypłyną gotować jeszcze około 5 minut na wolnym ogniu).

„Modro” kapusta: Kapustę poszatkować, ugotować w niedużej ilości osolonej wody, tak by nie straciła koloru, a następnie odcedzić. Boczek i cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć. Jabłko obrać i pokroić w „ julienne.” Do odcedzonej gorącej kapusty dodać podsmażoną cebulę z boczkiem, pokrojone jabłko, doprawić do smaku octem, cukrem, solą, pieprzem i olejem.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości