Zdjęcie: Piotr Bławicki/ East News
Gotowany filet halibuta
Składniki:
500 g filetu halibuta
200 g ziemniaków (gotowane i krojone w drobną kostkę)
200 g zielonego groszku
200 g kwaśnych jabłek
Oliwa z oliwek
2 cytryny
1 łyżka świeżo tartego chrzanu.
Włoszczyzna do gotowania bulionu
Jedna pomarańcza
50 g imbiru
Natka pietruszki – 1 pęczek
50 g białego wytrawnego wina
50 g masła
Jedna łyżka sosu ostrygowego
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa myjemy i czyścimy. Rybę sprawiamy i sprawdzamy czy nie ma w niej ości.
Nastawiamy bulion z włoszczyzny i gotujemy na wolnym ogniu do uzyskania esencji. Z wywaru wyjmujemy warzywa i wyciskamy sok z pomarańczy oraz wkładamy kawałki świeżego imbiru. Do lekko gotującego bulionu z kilkoma ziarnami pieprzu wkładamy delikatnie kawałki ryb. Gotujemy nie pozwalając na wrzenie 7-10 minut. Po tym czasie rybę wyjmujemy. Groszek lekko parzymy, ugotowane ziemniaki rozdrabniamy w nieregularną małą kostkę. Dodajemy tarty chrzan, pokrojone w drobną kostkę jabłko twarde i kwaskowe, ciut sosu ostrygowego i sporo natki pietruszki. Na sałatce układamy rybę. Sos – najlepiej odlać część bulionu, dodać tyle samo wina wytrawnego białego i gotować aż odparuje. Na koniec dodać mocno schłodzone kawałki masła intensywnie mieszając i już nie grzejąc. Ciut soku z cytryny i gotowe.
Gruszka opiekana na maśle z twarogiem kozim
Skałdniki:
3 gruszki
300 g koziego twarogu
400 g śliwek Kilka ziaren jałowca
Pół klasycznej laski cynamonu rozdrobnionej lub mielonej
Jedna łyżka cukru trzcinowego
Sól do smaku
Pieprz świeżo mielony
40 g masła
Kilka listków ulubionych sałat
Przygotowanie:
Gruszki myjemy, kroimy w spore kostki i nacieramy masłem oraz leciutko solą. Rozkładamy na pergaminie lub blaszce i wkładamy do pieca ok. 200 stopni Celsjusza i na ok. 10-12 minut, aż leciutko się zrumieni. W międzyczasie na maśle przesmażamy ćwiartki śliwek, dodajemy cynamon i rozdrobniony jałowiec. Po ok. 5 minutach dodajemy cukier. Kolejne 5 minut duszenia i konfitura błyskawiczna jest gotowa. Podajemy – ciekawie jest podać w kieliszku do martini: gruszka przestudzona na spód, następnie rozdrobniony kozi twaróg i ubranko w postaci dość płynnej konfitury cynamonowo – jałowcowej, kolka listków intensywnej w smaku sałaty i gotowe.
Tarta dyniowa z cynamonem zapalona cukrem trzcinowym
Skadniki:
0.5 litra mleka skondensowanego
700 g dyni
150 g cukru trzcinowego
Jedna łyżeczka cynamonu mielonego
6 jaj
Konfitura z rabarbaru lub pigwy (jako dodatek podczas jedzenia)
Ciasto kruche słodkie:
Jedna szklanka mąki
Pół kostki masła
Pół szklanki cukru
Szczypta soli
Przygotowanie:
Ciasto – składniki łączymy w misce ze sobą do uzyskania jednolitej masy. O ile ciasto nie da się rozwałkować – rozkładamy je na powierzchni foremki w której będzie wypiekana pamiętając aby była dokładnie wyłożona ciastem o grubości ok. 3 do 5mm i rancie do 6 cm wysokości. Tak przygotowane ciasto wkładamy do piekarnika w temperaturze 190 ‘C na ok. 7 minut. Dynię oczywiście bez skóry i gniazd nasiennych z pestkami kroimy w kostkę i delikatnie w rondlu dusimy na odrobinie masła aż do uzyskania niemal jednolitej masy. Następnie dodajemy skondensowane mleko i po przestygnięciu 6 żółtek oraz cukier i cynamon. Mikserem mieszamy dokładnie na jednolitą masę i delikatnie wylewamy do foremki. Napełniamy foremkę pozostawiając 1 cm rantu. Wstawiamy do piekarnika w temperaturze 160’C na ok. 30 minut. Schłodzone oprószamy cukrem trzcinowym i opalamy palnikiem do skartelizowania. Smacznie gra z konfiturą z pigwy lub rabarbaru.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł