W smaku kiwano przypomina połączenie kiwi z bananem, co poniekąd tłumaczy jego nazwę. To też powoduje, że jest on chętnie wykorzystywany w kuchni. Jak jeść kiwano i do jakich przepisów kulinarnych warto go włączyć?
Owoc kiwano – jak wygląda i jak się go je?
Owoc kiwano nie można pomylić z żadnym innym. Jego wyjątkowy „najeżony” wygląd i wyrazisty kolor sprawiają, że prezentuje się on niezwykle ciekawie. Pora więc przyjrzeć się w szczegółach z czego składa się kiwano. Nasiona tego owocu są bardzo podobne do tych, które znajdują się w zielonym ogórku . Są dość płaskie, o łezkowatym kształcie. Skórka jest pomarańczowa lub ciemnożółta i występują na niej charakterystyczne kolce oraz mogą pojawiać się także jaśniejsze plamki. Środek kiwano zaś ma kolor żółto-zielony. Owoce zwykle mają wielkość około 10 centymetrów. Niewątpliwą zaletą kiwano jest to, że na długo zachowuje ono świeżość, bo nawet do 6 miesięcy ! Te niezwykle oryginalne owoce, wyeksponowane w kuchni w ładnej misie, będą długo cieszyły oko swym wyglądem, nie tracąc przy tym walorów smakowych. Jak jeść kiwano? Owoc przed spożyciem trzeba przekroić na pół i wydłubać miąższ łyżeczką, czyli tak, jak wiele osób jada np. kiwi. Można go spożywać na surowo lub dodawać do ulubionych potraw jako jeden ze składników.
Uprawa kiwano w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że jest to owoc egzotyczny pochodzący z Afryki, a więc zdecydowanie ciepłolubny. W naszym kraju zatem można go wyhodować jedynie w szklarniach lub pod folią, a na takie rozwiązanie niestety nadal mało osób się decyduje. Mimo to można go spotkać w supermarketach oraz sklepach oferujących sprzedaż owoców egzotycznych.
Kiwano – wartości odżywcze
Jakie witaminy i minerały skrywa kiwano? Owoc ten ma w sobie bardzo dużo cennych dla zdrowia składników. Zawiera m.in.: żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk, wapń, mangan, a także miedź oraz witaminy A, C i te z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6) . Kiwano jest polecane osobom cierpiącym na zaburzenia pracy serca czy układu krwionośnego. Do tego wzmacnia odporność, chroni przed nadciśnieniem tętniczym, spowalnia procesy starzenia, dobroczynnie działa na układ nerwowy i wzrok oraz zapobiega miażdżycy. Ponadto kiwano świetnie wpływa na regulację trawienia i usuwa z organizmu szkodliwe toksyny . Owoc znany jest także z korzystnego działania na wątrobę i nerki. Ponadto skrywa ono w sobie dużo kwasu foliowego, którego spożycie jest zalecane kobietom w ciąży. Podobnie jak zielony ogórek kiwano także jest mało kaloryczny, co powinno ucieszyć osoby będące na diecie. W 100 g tego owocu jest jedynie 44 kcal , więc śmiało można po niego sięgać tak często, jak się ma na to ochotę, bez obawy o utratę zgrabnej sylwetki.
Przepisy z kiwano
Wiele osób zastanawia się, jak wykorzystać w kuchni ogórka kiwano? Jak jeść i z czym łączyć ten owoc, by smakował wyśmienicie? Dobrym pomysłem jest włączenie do surówek czy sałatek, a nawet deserów. Idealnie komponuje się np. z kozim serem, owocami morza i czerwonym mięsem . Przetwory z kiwano natomiast mogą być świetnym dodatkiem do potraw obiadowych. Co więcej, można także na jego bazie zrobić pyszny i niezwykle orzeźwiający koktajl. Przepis na jego wykonanie może wyglądać następująco:
Składniki (na 2 porcje):
- 1 owoc kiwano,
- 1 banan,
- 1 gruszka,
- 250 ml jogurtu naturalnego,
- kilka łyżek nasion chia,
- sok z limonki,
- brązowy cukier (opcjonalnie),
- listki mięty do dekoracji.
Przygotowanie:
1. Z owocu kiwano wydrąż miąższ, a pozostałe obierz ze skórki.
2. Włóż owoce do miksera i zblenduj na gładką masę.
3. Dodaj jogurt naturalny i nasiona chia oraz wyciśnij sok z limonki.
4. Jeśli chcesz, aby koktajl był słodszy użyj brązowego cukru.
5. Koktajl podawaj w szklankach udekorowany listkami mięty.
Nasiona kiwano będą nadawać takiemu koktajlowi jeszcze więcej orzeźwienia , a napój świetnie ugasi pragnienie zwłaszcza w czasie letnich upałów. Najlepiej podawać go lekko schłodzony.
Sałatka z kiwano będzie pysznie smakować, jeśli przyrządzi się ją na bazie sera feta oraz owoców. Przepis na jej wykonanie może wyglądać następująco:
Składniki (na 2 porcje):
- 1 owoc kiwano,
- 1 awokado,
- garść winogron zielonych bez pestek,
- 50 g sera feta,
- 8 oliwek,
- oliwa z oliwek,
- cytryna.
Przygotowanie:
1. Awokado obierz i pokrój w kostkę, a winogrona na połówki.
2. Owoc kiwano wydrąż łyżką i wrzuć do miski z owocami.
3. Dodaj oliwki oraz pokruszony ser feta.
4. Sałatkę dopraw oliwą z oliwek i skrop sokiem z cytryny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN