Materiał promocyjny

Jak przygotować chleb?

Oprócz receptur na ciasto, pokażemy jak jeszcze można wykorzystać je w potrawach - wyjaśniają Tomasz Jakubiak i Grzegorz Łapanowski.

Chleb międzypokoleniowy

Składniki:

1 kg mąki pszennej

3 łyżki soli

3 łyżki cukru

3 szklanki pestek dyni

3 szklanki pestek słonecznika

3 szklanki płatków owsianych

1 szklanki otrębów pszennych

1 l wody mineralnej gazowanej

1 l wody niegazowanej

Przygotowanie:

Proporcje można modyfikować. Ewentualnie można dodać suszone pomidory, oliwki, rozmaryn, czarnuszkę i orzechy.

Przepis na ów chleb, do pary z zakwasem, dostałem od mojej mamy. Rzecz jasna poddałem go pewnym modyfikacjom i do tego również Was zachęcam. Wystarczy kilka, łatwo dostępnych składników, trochę cierpliwości i piekarnik rozgrzany do 180 stopni.

Postawą jest zakwas i mąka – najlepiej pół na pół pszenna i razowa, może orkiszowa, trochę otrąb i do woli: słonecznik, dynia czarnuszka, mak, sezam i zioła. Mieszam osobno składniki suche i osobno zakwas i płyn. Dobrze zdaje egzamin mieszanka wody i piwa pszenicznego. Woda gazowana dodatkowo spulchni ciasto. Kiedy wyrobimy luźną masę, możemy dalej eksperymentować z konsystencją. Zwykle dodaję tyle mąki, by wciąż było mokre, ale nie kleiło się zanadto do rąk. Dodatki smakowe dodaję w trakcie wyrabiania. Kiedy buła jest gotowa transferuję ją na blaszkę lub do formy i odstawiam na 10-12 godz. do wyrośnięcia. Wyrośnięte Dobro, smaruję wodą lub oliwą i wkładam do piekarnika na 180 C na ok. godzinę. Sprawdzam stopień wypieczenia skórki i dopiekam wedle uznania. Po wyłączeniu pieca zostawiam jeszcze ciepły pachnący chleb w otwartym piekarniku by odpoczął. Gotowy jem z domowym masłem ziołowym i twarożkiem!

Lavash rolo sandwitch

Składniki:

2 szklanki wody

3 szklanki mąki

2 łyżki oliwy

1 łyżka soli

1 łyżka cukru

5 łyżek sezamu i maku

1 opakowanie drożdży lub ok. 1/3 kostki

Przygotowanie:

Cieniutkie elastyczne ciasto chlebowe idealnie nadaje się do rolowanych kanapek. W Iranie, Pakistanie czy Amenii stanowi ważny element diety. Wodę łączymy z cukrem i drożdżami – odstawiamy na chwilę, dodajemy olej. Mieszamy mąkę z solą i powoli dodajemy zaczyn cały czas wyrabiając – najlepiej w robocie około 10 min. Zbita kulę ugniatamy ręką i smarujemy olejem. Odstawiamy pod przykryciem na 1 godz. Następnie ponownie wyrabiamy, rwiemy na 8 kawałków, formujemy kule i ponownie odstawiamy na 1 godz. Odpalamy piekarnik na całą moc, by upiec w nim posmarowane i posypane ziarnami cieniutko rozwałkowane chlebki. Grubości kartki papieru placki oryginalnie piecze się w piecach tandoori, gdzie temperatura sięga 400 C. Idealnie komponują się z humusem, falafelami lub składnikami włoskiej pizzy.

Przepis opracowali: Tomasz Jakubiak i Grzegorz Łapanowski.

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości