Domowy jogurt
Wystarczy zagotować 0.5 l tłustego mleka (najlepsze będzie tzw. świeże, UHT odpada), wymieszać je z mlekiem surowym i niepełnym kubeczkiem jogurtu bałkańskiego. Taką ciepłą miksturę przykrywany i zostawiamy na 6-8 godz. w ciepłym miejscu lub przelewamy do termosu. Po tym czasie nasz jogurt ląduje na noc w lodówce. Nazajutrz sowitą porcję możemy spałaszować z miodem orzechami i sezonowymi owocami. I pamiętajcie, jogurt to perpetummobile, więc zostawcie kilka łyżek do następnego wcielenia.
Na przystawkę szaszłyki z indora z curry:
400 g piersi z indyka
Skórka z cytryny
3 ząbki czosnku
natka pietruszki
100 g jogurtu bałkańskiego
Przygotowanie:
Domowa pasta curry, sam kmin rzymski lub Wasza ulubiona kompozycja przypraw. Serwując jogurt nie sposób zapomnieć o jego magicznych właściwościach. Oprócz wielu wartości zdrowotnych ma on jeszcze jedną zaletę - doskonale kruszy mięso. Kojarzycie kurczaka tikka masala? No właśnie, jogurtowe marynaty dobrze wnikają w strukturę mięsa i nadają mu mocny smak. Wszystkie składniki marynaty ucieramy na jednolitą pastę. Pierś indora kroimy w podłużne pasy, solimy, pieprzymy, nabijamy na patyki do szaszłyków i zalewamy marynatą. Po kilku godzinach nasze szaszłyki grillujemy, podajemy z sałatką, wiejskim chlebem i jogurtowym sosem.
Jogurtowy krem z zielonego groszku z miętą i suszonymi pomidorami
Składniki:
1 l bulionu warzywnego lub drobiowego
6 suszonych pomidorów
30 dkg zielonego groszku
1 limonka
3 ząbki czosnku
kilka gałązek mięty i kolendry
0,5 l jogurtu naturalnego
Przygotowanie:
Groszek(mrożony) wkładamy na durszlak i odstawiamy do rozmrożenia. Do gotującego się bulionu wsypujemy groszek i szybko ściągamy z ognia (gotowanie groszku może spowodować utlenienie się zielonego barwnika i krem będzie mało atrakcyjny), wrzucamy do blendera wraz z połową ziół i stawiamy na mały ogień. Jak najprędzej dodajemy sok z lionki, aby podtrzymać kolor. Do kremu ścieramy czosnek i wlewamy jogurt zostawiając pół szklanki. Doprowadzamy do wrzenia. Z pozostałości jogurtu i posiekanych ziół robimy sos, który doprawiamy solą. Zalewamy jogurtem pojemnik do lodu i zamrażamy. Krem podajemy z posiekanym suszonym pomidorem i kostkami zamrożonego jogurtu.
Biszkopt z kawowym ptasim mleczkiem
Spód:
2 jajka
50 g miałkiego cukru do wypieków
50 g mąki
2 łyżki cukru waniliowego
Krem jogurtowy
Składniki:
600 ml jogurtu naturalnego
100 g cukru trzcinowego
1 łyżeczka startej skórki z cytryny
20 g żelatyny
3 łyżki rozpuszczalnej kawy
Sałatka:
jeżyny
borówka amerykańska
powidła wiśniowe lub porzeczkowe (kwestia smaku)
Wymieszać owoce z marmoladą i ułożyć na ptasim mleczku. Deser serwujemy w niewielkich porcjach dekorując dostępnymi owocami.
Spód:
Żółtka utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym do uzyskania białej, puszystej masy. Dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy. Delikatnie łączymy ciasto z ubitymi, na sztywną pianę, białkami. Masę przekładamy do blaszki o wymiarach około 21 x 24 cm, wyłożonej papierem do pieczenia, posmarowanej masłem i oprószonym mąką. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20 minut, do złotego koloru. Po ostudzeniu, wyjmujemy ciasto i przekładamy do formy o prostych brzegach, wyłożonej przeźroczystą folią spożywczą.
Krem jogurtowy:
Żelatynę wkładamy do dużej miski, dodajemy kilka łyżek gorącej wody, by się rozpuściła. Mieszamy, stopniowo i wlewając jogurt. Dodajemy startą skórkę z cytryny, cukier trzcinowy oraz kawę i dokładnie mieszamy. Jeśli w jogurcie utworzą się grudki z żelatyny, zalecamy postawienie miski z masą na garnku, z gotującą się wodą. Mieszamy, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Masę odstawiamy, gdy zacznie tężeć, wykładamy ją na przygotowany spód, a następnie do lodówki do całkowitego stężenia.
Przepisy autorstwa Tomasza Jakubiaka i Grzegorza Łapanowskiego.
Autor: Bartłomiej Węgrzyn
Źródło: Dzień Dobry TVN