Czy potrzebna jest wiza do Japonii?

Czy potrzebna jest wiza do Japonii?
Japonia
Źródło: Julian Elliott Photography/Getty Images
Wizyta w Kraju Kwitnącej Wiśni to wspaniałe przeżycie i niezapomniana przygoda. Przed wyjazdem warto zgromadzić potrzebne informacje, tak aby podróż przebiegła bez zbędnych komplikacji i stresu. Wiza do Japonii nie jest wymagana w każdym przypadku, jednakże należy zapoznać się z ograniczeniami czasowymi i obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

W 1999 roku Polska podpisała umowę dwustronną z Japonią, na mocy której częściowo wprowadzono ruch bezwizowy. Obowiązuje on, jeśli podróżujemy w celach turystycznych, służbowych lub prywatnych. Jakie ograniczenia wprowadziła Japonia? Wiza daje nam możliwość przebywania na terenie kraju do 90 dni. Jest ważna 3 miesiące od momentu wystawienia i w tym czasie musimy zaplanować wyjazd. Poniżej szczegółowe informacje na temat podróży.

Wiza do Japonii – obowiązujące przepisy

Polacy, którzy pragną zwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni, nie muszą przejmować się załatwianiem zezwolenia. Inaczej jest w przypadku, gdy Japonia ma być miejscem naszej edukacji lub gdy zamierzamy podjąć tam pracę. W takim wypadku wiza jest obowiązkowa. Co istotne, dokumentu nie uzyskamy na granicy, konieczny jest kontakt z działem konsularnym japońskiej ambasady w Polsce. Aby otrzymać zezwolenie, należy złożyć komplet dokumentów – ważny minimum 6 miesięcy paszport, zdjęcie o wymiarach 4,5 cm x 4,5 cm, wniosek wizowy, który jest do pobrania na stronie ambasady oraz dokumenty, które otrzymaliśmy ze strony japońskiej. Przed złożeniem wniosku warto skontaktować się z pracownikami ambasady, aby upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne elementy. Wiza do Japonii będzie gotowa w ciągu 7 dni. Podobna sytuacja pojawia się w momencie, gdy zamierzamy spędzić w Kraju Kwitnącej Wiśni więcej niż 90 dni. Również konieczne będzie wyrobienie zezwolenia. W kwestii kosztów, informację o aktualnych cenach uzyskamy, kontaktując się z Ambasadą Japonii.

W trakcie podróży samolotem, zostaną nam rozdane "Landing Cards", które należy uzupełnić. Pojawią się pytania między innymi o nasz numer lotu, paszportu, adres miejsca, w którym się zatrzymamy, cel wizyty i zawód. Dodatkowo będziemy musieli uzupełnić także deklarację celną. Japonia ma dosyć restrykcyjne przepisy, pomimo tego, że wiza do Japonii nie jest konieczna, należy dostosować się do regulacji dotyczących przewożonych towarów. Zakazane jest przewożenie produktów mięsnych, jajek i orzechów, o ile nie zostały zakupione w strefie bezcłowej. Należy mieć jednak ze sobą paragon. Dodatkowo zabroniona jest pornografia, broń i substancje psychoaktywne. Jeśli chodzi o przewożenie leków, to konieczne jest posiadanie recepty. Podczas przekraczania granicy zostaniemy poddani procedurze imigracyjnej. O ile nie posiadamy paszportu biometrycznego, pobiorą nam odciski palców oraz zrobią zdjęcie. Spodziewajmy się także rozmowy z urzędnikiem imigracyjnym, który zapyta między innymi o cel naszej podróży i adres, pod którym się zatrzymamy. Kolejnym krokiem będzie kontrola bagażu. Pomimo tego, że wiza do Japonii nie jest wymagana, każdy podróżujący ma obowiązek poddania się procedurze imigracyjnej. W przeciwnym wypadku nie zostaniemy wpuszczeni do kraju.

Japonia – wiza i dodatkowe informacje dla podróżnych

Polacy, którzy podróżują do Japonii w celach turystycznych nie mają obowiązku meldunkowego. Czy potrzebna jest wiza do Japonii, jeśli celem naszej wyprawy jest szkolenie? Tak, tego rodzaju przypadki kwalifikują się do konieczności uzyskania zezwolenia. To samo dotyczy wyjazdu stypendialnego. Bilet powrotny nie jest wymagany, podobnie jak określona kwota zasobów pieniężnych. Należy jednak mieć świadomość, że urzędnik imigracyjny może odmówić nam zgody na przekroczenie granicy, jeśli uzna, że są one zbyt małe. W takim wypadku możemy być podejrzani o przyjazd w celach zarobkowych, a jak zostało wspomniane, do tego typu wyjazdów potrzebna jest wiza. Japonia wymaga, aby paszport był ważny minimum 3 miesiące, o ile podróżujemy w celach turystycznych. Jeśli chcemy przedłużyć pobyt na miejscu, konieczne będzie złożenie wniosku w urzędzie imigracyjnym, który znajduje się w Tokio, minimum 10 dni przed upływem okresu, w którym obowiązuje prawo pobytu.

W kwestii bezpieczeństwa, w Japonii panuje niski wskaźnik przestępczości. Musimy być jednak przygotowani na ruchy sejsmiczne i związane z tym klęski żywiołowe. Pomimo tego, że wiza do Japonii ani polisa ubezpieczeniowa nie są konieczne, warto sprawdzić czy nasze ubezpieczenie obowiązuje w Kraju Kwitnącej Wiśni. Osoby z dolegliwościami układu krążenia muszą być przygotowane na zmiany ciśnienia. Alergicy również powinni zaopatrzyć się w leki na cały pobyt z uwagi na dużą ilość pyłków w powietrzu. Przez konkurencyjny rynek ceny usług medycznych są mocno zróżnicowane. Japonia posiada bardzo dobrze rozwiniętą komunikację, szybką i punktualną. Podróżujący powinni mieć na uwadze obowiązujące obyczaje i starać się unikać niezręcznych sytuacji. Cenionym gestem jest podzielenie się wizytówką ze swoim rozmówcą. Jeśli otrzymamy wizytówkę od Japończyka, należy okazać zainteresowanie, dokładnie ją obejrzeć i nie chować do kieszeni.

Zobacz wideo: 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. Japończycy oddali hołd ofiarom ataku USA

Źródło: x-news

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!