Świat

Włochy, Wenecja – co warto zobaczyć i kiedy najlepiej jechać?

Świat

Aktualizacja:
Most w Wenecji

Karnawał w Wenecji czy Wenecja latem? To bez znaczenia, kiedy pojedziesz. Miasto to zachwyca swoją niepowtarzalnością o każdej porze roku. Jakie atrakcje sprawiają, że nazywane jest “jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemii”?

C: To tutaj Casanova rozkochuje w sobie piękne Włoszki, James Bond równa z ziemią zabytkową kamienicę, a Johnny Depp uwodzi Angelinę Jolie… Nic dziwnego, że Wenecja stała się miejscem akcji największych filmowych tytułów. Owiane tajemniczością i romantyzmem, położone na wodzie kolorowe kamienice tworzą niezwykle oryginalną scenerię. Na każdym kroku znaleźć tu można niesamowite zabytki, czarujące plaże, zaułki, mostki oraz klimatyczne sklepiki z maskami i szkłem weneckim

Wenecja, Włochy – kiedy jechać i co warto zobaczyć?

Niektórych podróżników mogą odstraszać upalne włoskie lata. Nic w tym dziwnego - temperatury w tym rejonie mogą sięgnąć nawet czterdziestu stopni Celsjusza. Wenecja jednak, ze względu na swoje położenie, jest przyjazna nawet tym, którzy źle znoszą upały. Zwiedzanie tego typu miejsc wydaje się zaś często pomysłem nietrafionym w zimie czy na jesieni. Nic bardziej mylnego! Zimą wenecki krajobraz jest równie niesamowity. Gdzie jest Wenecja wie każde dziecko, ale co zobaczyć i co zwiedzić , by jak najlepiej poznać królową włoskich miast i jej atrakcje ?

Wenecja, ciekawe miejsca - Zwiedzanie Wenecji najlepiej rozpocząć od jej najstarszej części - placu św. Marka. Pokaźna przestrzeń od wieków stanowi tętniące życiem serce miasta. Następnie warto przespacerować się po jego malowniczych uliczkach - odkrywając tajemnicze zakątki i podziwiając labirynty kanałów i kanalików.

Wenecja, zabytki - Trudno wymienić najważniejsze lub te najbardziej warte zobaczenia zabytki Wenecji. Miasto z tak bogatą historią ma nam do zaoferowania liczne zabytkowe kamienice i kościoły w różnorodnych stylach architektonicznych. Nie możemy jednak z czystym sumieniem powiedzieć, że zwiedziliśmy Wenecję, jeśli nie zobaczymy Bazyliki św. Marka, pałacu Dożów, mostu Rialto i mostu Westchnień, które od zawsze stanowią symbole miasta i są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Wenecji.

Wenecja, muzeum - Wenecja to również liczne muzea, które stanowią idealną alternatywę do spacerów kanałami, na przykład w deszczowe dni. Znajdziemy tam wspaniałe galerie sztuki (jak chociażby muzeum sztuki współczesnej Punta Della Dogana czy Ca'Rezzonico, gdzie oprócz ekspozycji podziwiać możemy także piękne wnętrza muzeum) i muzea historyczne (przykładowo Museo Storico Navale, czyli Morskie Muzeum Historyczne oraz Muzeum Wagnera, w miejscu gdzie niemiecki kompozytor zmarł).

Atrakcje Wenecji, które skradły serca milionom turystów

Każde większe miasto pochwalić się może inną ciekawą historią lub oryginalnymi tradycjami. Atmosferę miasta tworzą również festiwale i wydarzenia kulturalne, które na czas ich trwania zamieniają się w teatralną scenę, magiczną krainę lub galerię sztuki. Największą atrakcją królowej włoskich miast jest oczywiście znany na całym świecie Karnawał w Wenecji. Kanały wypełnia wówczas wesoły gwar, muzyka, barwne stroje i kolorowe maski, zdobione cekinami i piórami. Słynny karnawał nie jest jednak jedyną atrakcją, pobudzającą miasto do życia. W kwietniu wenecjanie obchodzą święto swojego patrona - św. Marka. W tym czasie główne weneckie atrakcje turystyczne - gondole i ich właściciele, sprawdzają swoje siły podczas wyścigu kanałami. Cały festiwal stanowi wspaniałe widowisko, którego nie zobaczymy w żadnym innym miejscu na świecie. Co dwa lata Wenecja staje się również stolicą sztuki współczesnej (przez pół roku w lata nieparzyste). Wówczas w różnych przypadkowych zakamarkach miasta można natknąć się na wielką kolorową rzeźbę lub wystawę fotografii erotycznej. “ Wenecja w jeden dzień ” to wyzwanie możliwe do zrealizowania. Warto jednak poświęcić więcej czasu na zatracenie się w plątaninie wąskich uliczek i kanałów, wypełnionych włoskimi lodziarniami, mini butikami z pamiątkami i małymi kawiarenkami serwującymi pyszną włoską kawę.

Włochy, Wenecja - plaża, morze i okolice

Wenecja leży we wschodniej części Morza Śródziemnego, nad Adriatykiem. Najsłynniejsza plaża w okolicach Wenecji to Lido di Venezia. Jedenaście kilometrów białego piasku ciągnie się po wybrzeżu jednej z weneckich wysp. Plaża przyciąga nie tylko turystów, ale i mieszkańców miasta. Piękne piaszczyste plaże znajdziemy również w okolicach Wenecji. Do najpopularniejszych należą Lido di Jesolo, Eraclea Mare i Rosalina Mare. Z Wenecji dojedziemy również do innych wartych zobaczenia włoskich miast - na przykład zabytkowej Vicenzy lub miasta rodzinnego Romea i Julii, czyli Verony. Miłośnicy natury, aktywnego spędzania czasu i pięknych widoków powinni zaś odwiedzić dwa pobliskie parki krajobrazowe - Parco Regionale dei Colli Euganei oraz Parco Regionale Veneto del Delta del Po. Okolice Wenecji są równie malownicze i warte zwiedzenia. Nie bez powodu bowiem rejon ten stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli całych Włoch.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości