Bajkowy Salzburg – co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje i zwiedzanie

Salsburg
serts/Getty Images
Salzburg to obok Wiednia jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Austrii. Znaleźć w nim można liczne zabytki światowej klasy i atrakcje turystyczne. Niezwykła starówka Salzburga została wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Nazwa "Salzburg" oznacza po polsku „Słone Miasto”. Według legendy św. Rupert miał uderzyć w skałę, co spowodowało wypłynięcie z niej słonej wody. Po odkryciu miejsca bogatego w złoża solne postanowił założyć tam nowe miasto, czyli Salzburg. W trakcie obydwu wojen światowych miejscowość ta była niejednokrotnie bombardowana. Na szczęście większość najpiękniejszych zabytkowych budowli zachowała się do dziś. Górujący nad miastem zamek, wspaniała starówka i przepływająca przez nią rzeka Salzach tworzą baśniową scenerię, niczym z bajek Disneya. Turyści z Polski zazwyczaj traktują Salzburg jako atrakcyjny przystanek podczas podróży na narty do Włoch, Szwajcarii bądź w austriackie alpy. Tymczasem miasto z powodzeniem może stać się głównym celem wakacyjnych lub weekendowych wojaży. Co warto zobaczyć w Salzburgu?

Salzburg – atrakcje turystyczne i zabytki miasta

Wspaniałe budynki, unikatowy klimat i górskie krajobrazy – tym najbardziej zachwyca Salzburg. Atrakcje turystyczne witają tu przejezdnych na każdym kroku, a liczne zabytki na długo pozostają w pamięci. Zabudowę Salzburga przecina na dwie części rzeka Salzach. Z perspektywy turysty ciekawsza jest część południowa. To tam znajduje się zabytkowe Stare Miasto i forteca Hohensalzburg, czyli dwa miejsca, z których słynie cały Salzburg. Zwiedzanie miasta warto więc zacząć od spaceru po starówce. Zdobiące ją barokowe budowle trafiły w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Serce Starego Miasta stanowi olbrzymi plac miejski Residenzplatz i znajdująca się na nim bogato zdobiona fontanna Residenzbrunnen. Przy placu stoją również dwa ważne dla Salzburga zabytki : Pałac Biskupi Residenz i Nowy Pałac Biskupi. Pierwszy został wybudowany w XII wieku i dziś znajduje się w nim muzeum oraz siedziba uniwersytetu. Przez lata używany był także jako prywatna rezydencja austriackiej rodziny królewskiej. Drugi powstał dużo później, bo w XVI wieku. Dziś to siedziba lokalnego rządu i poczta. Z placu Residenzplatz warto przejść do oddalonego o 10 minut Hohensalzburg . Zamek w Salzburgu to nie tylko wspaniały zabytek, ale również punkt widokowy na panoramę miasta. Zwiedzanie XI-wiecznego zamku to zarówno obowiązkowy punkt podczas dłuższej wizyty w Salzburgu, jak i pomysł na Salzburg w jeden dzień .

Salzburg – ciekawostki na temat słynnych mieszkańców

Salzburg zapisał się na kartach historii jako miejsce urodzenia lub zamieszkania wielu znanych, wybitnych osobistości. Przede wszystkim to właśnie tutaj urodził się austriacki kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart, o czym mieszkańcy Salzburga lubią przypominać na każdym kroku: poprzez liczne pamiątkowe tablice, rzeźby i obrazy. Jego imię noszą różnorodne regionalne wyroby, restauracje, miejsca rozrywki i atrakcje Salzburga . Na Starym Mieście można zwiedzić Dom Mozarta, stanowiący najczęściej odwiedzane muzeum na terenie Austrii. Oprócz słynnego kompozytora w mieście tworzyły i pracowały takie znane osobistości, jak kompozytor Michael Haydn, reżyser Max Reinhardt, fizyk Christian Doppler, pisarz Hugo von Hofmannsthal oraz twórca kolędy "Cicha noc" Franciszek Ksawery Gruber.

Salzburg zimą – czy warto jechać na narty do Salzburga?

Okolice Salzburga to wspaniałe górzyste tereny, stanowiące raj dla miłośników białego szaleństwa. Dzięki temu miasto jest idealną bazą wypadową na wyjazdy narciarskie. Otaczające Salzburg góry bogate są w liczne stoki i wyciągi dla narciarzy i snowboardzistów. Do najpopularniejszych ośrodków należą między innymi Almenwelt Lofer, Bad Gastein – Graukogel, Dorfgastein – Großarltal oraz Fageralm – Forstau. Zimą warto odwiedzić również organizowany przez Salzburg jarmark bożonarodzeniowy . Jest to jeden z największych jarmarków świątecznych w Austrii i idealnie wprowadza w nastrój nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Miniprzewodnik po Salzburgu – informacje praktyczne

Istnieje wiele możliwości podróży do Salzburga z większości większych polskich miast. Do rodzinnego miasta Mozarta dostać się można pociągiem lub autokarem (kończącym podróż w samym centrum) bądź samolotem (wyszukując lot na lotnisko Salzburg im. Wolfganga Amadeusza Mozarta). Dobrym pomysłem jest także wybranie się do Austrii samochodem, jako że większość drogi od polskiej granicy stanowią autostrady. Parkingi w Salzburgu są niestety mocno zatłoczone, dlatego warto zostawić auto pod miejscem noclegowym lub na przedmieściach, a po mieście poruszać się komunikacją miejską. Salzburg jest dosyć drogim europejskim miastem, ale przystępnym na polską kieszeń. Drogie są jednak karnety narciarskie, dlatego warto szukać promocji bądź wybrać się tam na samym początku lub pod koniec sezonu narciarskiego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Malownicze pola kwitnących kwiatów w słynnych holenderskim Keukenhof, nazywanym Ogrodem Europy

x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana