Świat

Kenia – kiedy tam jechać, co warto ze sobą zabrać i co zobaczyć na miejscu?

Świat

Aktualizacja:

Kenia to afrykańskie państwo równikowe, w którym wysokość średnich miesięcznych temperatur jest niemal stała przez cały rok. Kiedy warto pojechać do Kenii, co zabrać ze sobą i na co uważać? Jakie zwierzęta można spotkać na safari? W Kenii reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spotkała się z przewodnikiem po safari Grzegorzem Kępskim.

Turyści przybywający do Kenii z pewnością nie będą się tu nudzić. W stolicy Kenii, Nairobi, zobaczymy m.in. Muzeum Narodowe, a w okolicach Mombasy – przepiękne piaszczyste plaże. W samej Mombasie zobaczymy też najstarszy europejski fort militarny z XVI w. – Fort Jesus. Najsłynniejszą atrakcją Kenii jest jednak safari, które jest okazją do zobaczenia lwów, słoni, niedźwiedzi, gepardów i hipopotamów.

>>> Zobacz także:

Na safari do Kenii

Zanzibar szczepienia – jakie należy wykonać?

Czy Polakom potrzebna jest wiza na Dominikanę?

Kenia – co warto wiedzieć o tym kraju?

Kenia znajduje się we wschodniej części Afryki Środkowej nad Oceanem Indyjskim. Od strony północnej graniczy z Somalią, Sudanem Południowym i Etiopią, na zachodzie z Ugandą, a na południu z Tanzanią. Leży na wysokości równika. Kenia jest trzydziestym najliczniej zamieszkiwanym państwem świata – całkowita populacja Kenii wynosi prawie 47 milionów mieszkańców. Stolicą Kenii jest miasto Nairobi , usytuowane w centralno-południowej części kraju i zamieszkiwane przez ok. 3,5 miliona ludności.

Kenia jest swego rodzaju mozaiką kulturową, w której poziom zróżnicowania etnicznego, kulturowego i religijnego jest niezwykle wysoki. Ponad 2/3 populacji Kenii stanowią ludy Bantu, zamieszkujące wybrzeże Kenii, Mombasę znajdującą się na samym południu i okoliczne wyżyny. W Kenii żyją także Niloci, Somalijczycy, Arabowie, Azjaci i Hindusi, którzy zostali sprowadzeni na te tereny jeszcze w XIX wieku przez Wielką Brytanię. W Kenii obowiązują równolegle dwa języki urzędowe – suahili i angielski. W praktyce jednak społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane i posługuje się około czterdziestoma czterema językami, funkcjonującymi lokalnie w różnych regionach.

Kenia – kiedy jechać? Temperatury i klimat

Do Kenii możemy się udać m.in. z pomocą biur podróży, które oferują tygodniowy pobyt dla jednej osoby za cenę rzędu 3000–5000 zł. Planując podróż do Kenii, koniecznie należy uwzględnić panujący tam klimat. Kiedy najlepiej pojechać do Kenii? Jeśli jesteśmy entuzjastami naprawdę gorących temperatur, a do tego nie lubimy polskiej, chłodnej zimy, powinniśmy udać się do Kenii w styczniu lub lutym. Średnie dobowe temperatury wynoszą tam wtedy 32–33 st. C. Kenia jest państwem równikowym, co znaczy, że różnice temperatur na przestrzeni poszczególnych miesięcy nie są tutaj zauważalne. Najchłodniej bywa w trakcie lata – w czerwcu i w lipcu średnie dzienne temperatury wynoszą ok. 27 st. C. Jeśli pragniemy poznać walory kenijskich plaż lub nurkować w Kenii, najlepiej wybrać się tu właśnie latem, gdyż wówczas woda jest najczystsza.

Atrakcje Kenii – park narodowy i safari

Kenia to przede wszystkim bogactwo afrykańskiej flory i fauny. Koniecznie zobaczmy safari – Kenia jest bowiem terytorium, na którym żyje większość kojarzących się z Afryką dzikich zwierząt, takich jak np. antylopy, gazele, bawoły afrykańskie, lamparty, lwy, gepardy, nosorożce, słonie, żyrafy, zebry i hipopotamy. Z tego powodu w państwie znajduje się aż 23 rezerwatów przyrody i 25 parków narodowych. Warto szczególnie odwiedzić największy z nich, czyli Kenijski Park Narodowy w Nairobi, istniejący od 1946 roku. Ciekawostką o Kenii jest fakt, że rozciągający się na ponad sto metrów kwadratowych park narodowy zlokalizowany jest na obrzeżach stolicy. Dzięki temu można podziwiać dzikie zwierzęta, np. gepardy lub żyrafy, z panoramą miasta w tle.

W centrum Nairobi zobaczymy także Muzeum Narodowe Kenii, poświęcone historii ewolucji i ukazujące zmiany, jakie zaszły na tych terenach na przestrzeni tysięcy lat.

Warto udać się na południe, by zwiedzić Mombasę – drugie największe miasto Kenii. Znajduje się tam m.in. Fort Jesus, największy fort militarny w Afryce, założony pod koniec XVI wieku przez osiedlających się na tym terenie Portugalczyków. W 2011 roku zabytek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co zabrać do Kenii?

Wymarzona podróż do serca wschodniej Afryki musi być odpowiednio przygotowana. Do podróży do Kenii konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu, którego okres ważności wygasa nie wcześniej niż sześć miesięcy po dacie naszego powrotu. Należy również zaopatrzyć się w wizę pobytową, którą możemy uzyskać po przylocie na lotnisku w Nairobi lub w Mombasie.

Podróżując poza większymi miastami Kenii, należy pamiętać, że należy zachować szczególną ostrożność przy doborze spożywanych posiłków i pić tylko wodę butelkowaną. Wynika to z faktu, że w zachodniej części kraju istnieje duże ryzyko zarażenia się malarią lub cholerą. W całym kraju występuje duże zagrożenie wirusem HIV. Przed podróżą warto się zaszczepić i wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne (cena wizyty u internisty w przypadku turysty może wynosić nawet 40–50 USD). Ze względu wysoki poziom przestępczości zaleca się, aby wszelkie kosztowności oraz oryginalne dokumenty zostawiać w hotelowych sejfach.

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, koniecznie zabierzmy ze sobą czapkę lub kapelusz, który ochroni nas przed udarem słonecznym, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, lornetkę na safari, przejściówkę do brytyjskich gniazdek na prąd, środki przeciw moskitom i prewencyjne leki na malarię.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości