Świat

Fuzhou to urokliwe chińskie miasto. Dlaczego warto je zwiedzić?

Świat

Fuzhow

Fuzhou jest jednym z piękniejszych miast w Chinach. Znajduje się w nim wiele wspaniałych zabytków oraz atrakcji turystycznych. Są one przykładem tradycyjnej chińskiej architektury i dziedzictwa kulturowego. Planując wycieczkę do Chin, warto zajrzeć również do Fuzhou.

Fuzhou zachwyca turystów z całego świata. Chętnie przyjeżdżają tutaj nie tylko Chińczycy, ale również Europejczycy i Amerykanie. Choć miasto ma charakter metropolitalny, to stanowi znakomite połączenie tradycji z nowoczesnością.

Podstawowe informacje na temat Fuzhou

Nazwa Fuzhou przeciętnemu Polakowi niewiele mówi. Spośród chińskich miast większość kojarzy Pekin, Hongkong oraz Szanghaj. Jednak okazuje się, że Fuzhou jest bardzo atrakcyjną miejscowością, która przyciąga miliony turystów każdego roku. Ma status prefektury miejskiej w Chinach i jest stolicą prowincji Fujian. Całkowita powierzchnia miasta wynosi 1243 km kw., natomiast liczba ludności to około 5 mln 400 tys. Fuzhou podzielone jest na 5 dzielnic (Golou, Taijiang, Cangshan, Mawei, Jin'an), 2 miasta (Fuqing, Changle) oraz 6 powiatów (Minquing, Minhou, Yongtai, Lianjiang, Louyuan, Pingtan).

Położenie Fuzhou ma duże znaczenie dla jego gospodarki. Leży bowiem nad największą w regionie rzeką Min Jiang, tuż przy jej ujściu do Morza Wschodniochińskiego. Co ciekawe, naprzeciwko miasta, po drugiej stronie rzeki, znajduje się stolica Tajwanu, Tajpej. Jeśli chodzi o główne gałęzie przemysłu, to w szczególności rozwinęła się tutaj branża elektroniczna, drzewna, maszynowa, spożywcza, petrochemiczna oraz farmaceutyczna. Prężnie działa również szkolnictwo wyższe, ponieważ Chińczycy kładą duży nacisk na edukację. W Fuzhou znajduje się siedziba jednego z najpotężniejszych i najbardziej cenionych producentów gier komputerowych on-line w Chinach, firmy NetDragon Websoft.

Nowoczesne oblicze Fuzhou

Chińczycy przyzwyczaili świat do tego, że potrafią zaskakiwać. Można powiedzieć, że wyprzedzają nawet swoją epokę, nie tylko pod względem nowinek i możliwości technologicznych. Podobnie jest w przypadku rozwiązań związanych z budownictwem. Doskonałym tego przykładem są oryginalne i bardzo odważne wizje chińskich architektów, których realizacje można podziwiać w Fuzhou. Jedną z najbardziej pomysłowych aranżacji jest otworzone 10 października 2018 roku Centrum Sztuki. Już sam budynek zachwyca, stanowiąc prawdziwe dzieło architektury, które powstało jako efekt prac projektantów z PES Architects, działającego w Szanghaju oraz Helsinkach. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Fuzhou, która składa się z pięciu zakrzywionych budynków, o bardzo nieregularnej formie i nowoczesnej, nieszablonowej elewacji. Wizualnie tworzy to złudzenie swobodnie falującego białego płótna, ponieważ ma nawiązywać do płatków jaśminu, które są symbolem Fuzhou. Choć Centrum Sztuki wygląda bardzo futurystycznie, to jego ceramiczne wykończenie ma znaczenie historyczne, które wiąże się z Jedwabnym Szlakiem i dynastią Ming. Za czasów panowania tego rodu Fuzhou przeżyło swój największy rozkwit, zwłaszcza dzięki handlowi chińską porcelaną, do której nawiązuje ceramika znajdująca się na zewnętrznej ścianie budynku.

Kolejnym, dość kontrowersyjnym architektonicznym rozwiązaniem, które można zobaczyć w chińskim Fuzhou, jest różowy kościół. Ze względu na rosnącą liczbę chrześcijan w mieście władze postanowiły dobudować do istniejącego kościoła Huaxiang nowy budynek w nietypowym, pasteloworóżowym kolorze. Świątynia ma bardzo nowoczesną formę i świetnie wpisuje się w krajobraz innych futurystycznych budynków w Fuzhou. Jej wnętrza mogą pomieścić 1500 wiernych, a dodatkowe pomieszczenia pozwalają na zgromadzenie kolejnych 500 osób. Co ciekawe, na dachu kościoła znajdują się również dwa amfiteatry, w których odbywają się wydarzenia kulturalne. Pełnią one także funkcję punktów widokowych dla zwiedzających turystów.

Fuzhou – najciekawsze zabytki historyczne

Choć Fuzhou słynie przede wszystkim ze swoich nowoczesnych budowli, to warto wiedzieć, że jego część historyczna również jest bardzo atrakcyjnym punktem godnym odwiedzenia. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Drum Hill, czyli wzgórze, na którym znajdują się budynki będące typowymi przykładami oryginalnej chińskiej architektury. Ze szczytu góry roztacza się również imponująca panorama Fuzhou, która szczególne wrażenie robi nocą, gdy miasto jest spektakularnie rozświetlone.

Kolejnymi obiektami o charakterystycznej chińskiej konstrukcji są liczne świątynie położone w różnych miejscach Fuzhou. Do najważniejszych z nich należą: Dingguang Pagoda Temple, Xichan Temple, Jinshan Temple, Kaiyan Temple, Hualin Temple, Confucian Temple of Fouzhou oraz Confucius Temple. Na terenie miasta znajdują się również wysokie wieże, będące również przykładem chińskiej architektury. Największe wrażenie robią: Quianfotao Tower, Wuta Tower oraz Luoxing Tower.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nocne zwiedzanie Teatru Słowackiego

Pozostałe wiadomości