W kolejnym odcinku "Efektu Domina" będziemy mieli okazję przyjrzeć się tragicznym warunkom życia dzieci z Belen - najbiedniejszej dzielnicy peruwiańskiego miasta Iquitos, które mieszkają w prowizorycznych domach, mają problemy z dotarciem do szkoły, czy znalezieniem miejsca do zabawy, a wszechobecna woda stanowi śmiertelne zagrożenie dla nieumiejących pływać maluchów. Dzieciom pomaga organizacja INFANT. Co dokładnie robi? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: producenta "Efektu Domina" Marka Kłosowicza i fotograf, pracującej na planie programu Tatianę Jachyrę.
Położone w peruwiańskiej dżungli Iquitos to największe na świecie miasto bez dostępu do systemu dróg. Dostać można się tu jedynie samolotem lub łodzią.
Najbiedniejsza część Iquitos, dzielnica Belen jest domem dla ok. 65 tys. ludzi żyjących w biedzie, w tym również ludzi żyjących poniżej granicy skrajnego ubóstwa. Gwałtowny wzrost ludności oraz dynamicznie rozwijająca się gospodarka regionu doprowadziły do budowy osiedli na obszarach zagrożonych powodzią. Ludzie mieszkają tu na palafitach – domach zbudowanych na drewnianych palach. Dzieci mają problemy z dotarciem do szkoły czy znalezieniem miejsca do zabawy, a wszechobecna woda stanowi śmiertelne zagrożenie dla nieumiejących pływać maluchów.
>>> Zobacz także:
- Skarby Peru. Królewski grobowiec odkryty przez Polaków
- Wybory Miss w Peru. Przemoc wobec kobiet zamiast wymiarów
- Polscy lekarze pomagają ofiarom powodzi w Peru
Ogromnym problemem są również warunki sanitarne: z braku kanalizacji, mieszkańcy odprowadzają wszystkie nieczystości wprost do rzeki, w której następnie kąpią się, piorą, zmywają naczynia. Niestety, dla władz miasta, Belen jest niemal niewidzialne. To miejsce marginalizowane i stygmatyzowane.
Organizacja Infant Peru
Są jednak tacy, którym nie brakuje pozytywnej energii, wyobraźni i pomysłów na to, jak zmienić tę rzeczywistość. To członkowie organizacji Infant, która wyrosła z działającego w Limie od 1996 roku międzynarodowego Ruchu Pracujących Dzieci i Młodzieży. Założona została w 1999 roku przez Esther Díaz, która wcześniej przez kilka lat pracowała w Limie na rzecz Ruchu. Obecnie organizacja działa na rzecz dzieci i nastolatków w 18 regionach Peru, zrzeszając lokalne mniejsze organizacje. W regionie Loreto działania skierowano od początku do dzieci i młodzieży z marginalizowanych i "niewidzialnych" dla lokalnych władz społeczności z dystryktu Belen.
Organizacja tworzy dla dzieci z trudnych i marginalizowanych środowisk przestrzenie dla swobodnej ekspresji twórczej, zabawy, rozwoju kreatywności i inicjatywy, umiejętności komunikacyjnych, umiejętności życiowych (m.in. pływania, gotowania, oczyszczania wody, udzielania pierwszej pomocy itd.) oraz niezależnej i krytycznej refleksji.
Przykładowe działania organizacji to:
- utworzenie przez dzieci brygady ratowników w odpowiedzi na niebezpieczeństwo utonięcia;
- akcje oczyszczania społeczności ze śmieci;
- inicjatywa "Zapukaj do drzwi i przerwij przemoc";
- kampania przeciwko stosowaniu przemocy wobec dzieci i młodzieży w domach, szkołach, w społeczeństwie.
Najbardziej poruszające w historii tego miejsca jest to, że problemy, z którymi de facto nie mogą poradzić sobie dorośli, próbują rozwiązać dzieci. Organizacja Infant uczy je tego, pokazuje jakie mają możliwości, przypomina, jakie mają prawa, inspiruje do tego, żeby samemu rozwiązywać swoje problemy wspierając się nawzajem.
– komentuje szefowa Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk, będąca pod wrażeniem skuteczności podejmowanych przez dzieciaki z Belen działań.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN