Świat

Jezioro Genewskie – szwajcarska riwiera na wyciągnięcie ręki

Świat

Aktualizacja:
jezioro szwajcarskie

Jezioro Genewskie nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Brzegi jeziora oraz pobliskie Montreaux i Vevey przyciągają aktorów, polityków i biznesmenów, którzy chętnie spędzają tutaj urlop.

Jezioro Genewskie przyciąga kobaltowym kolorem wody, pobliskimi ośnieżonymi szczytami i zielenią rosnących w pobliżu winorośli. Uroda szwajcarskiej riwiery nie ulega najmniejszej wątpliwości. Do tego idealne wina z tutejszego szczepu Chasselas. Udany urlop gwarantowany.

Więcej:

Gdzie znajduje się Jezioro Genewskie?

Jezioro Genewskie (Lac Léman) znajduje się na terenie Szwajcarii i Francji. Najczęściej jest kojarzone jednak z tym pierwszym krajem, który uczynił z jeziora swoją dumę narodową. Jezioro Genewskie w Szwajcarii funkcjonuje jako miniatura morza. Ma kształt półksiężyca. Na wschód od jeziora znajdują się Alpy Berneńskie.

Jezioro Genewskie ma powierzchnię 581,4 km2. Jest więc największym jeziorem w Europie Zachodniej. Charakterystycznym zjawiskiem jest występowanie sejszy, czyli swobodnej fali stojącej, która płynie przez Jezioro Genewskie.

W pobliżu znajdują się miasta: Genewa, Nyon i Lozanna. Mieszczą się tutaj liczne ośrodki turystyczne, sportowe i uzdrowiska.

Jezioro Genewskie – duma Szwajcarii

Jezioro Genewskie w Szwajcarii wyróżnia przede wszystkim przejrzysta, ciemnoniebieska, właściwie kobaltowa woda. Uznaje się je za najbardziej błękitne w całej Szwajcarii. Wrażenie to wzmacniają otaczające je ośnieżone stoki gór. W efekcie powstaje zjawiskowy krajobraz, unikalny w skali całej Europy.

Okolice Jeziora Genewskiego to jeden z najważniejszych turystycznych kurortów Szwajcarii. Uznaje się je także za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Obrazu dopełniają nie tylko pobliskie góry, lecz także średniowieczne zamki, jak ten w Chillon, które w niezwykły sposób prezentują się na tle pięknego jeziora.

Jezioro Genewskie – ryby

Jezioro Genewskie jest również jednym z największych łowisk w Europie. Wędkarstwo brzegowe jest w Szwajcarii mało popularne. Łowi się przede wszystkim z łódki. W Jeziorze Genewskim żyją okonie, szczupaki, miętusy, płocie, karpie, leszcze, klenie, trocie i pstrągi. Ryby mają tutaj idealne warunki, które zapewnia przejrzysta woda.

Jezioro Genewskie – atrakcje

Jezioro Genewskie sprawiło, że wokół niego powstała rozbudowana pod względem oferty turystycznej okolica. Bardzo dużo jest tutaj hoteli o różnym standardzie, pól namiotowych, campingowych. Wyprawa nad Jezioro Genewskie to nie tylko możliwość podziwiania piękna przyrody, lecz także odwiedzenia ciekawych miejsc i znajdujących się w pobliżu miejscowości. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

  • Winnice Lavaux – produkujące wino ze szczepu Chasselas; winnice zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO;
  • Muzeum Charliego Chaplina w Manoir de Ban – komik mieszkał tu przez 25 lat aż do śmierci w 1977 roku; jest to pierwsze muzeum poświęcone jego pamięci;
  • Zamek Chillon – zamek obronny znajdujący się między Monteux a Villeneuve; twierdza wzniesiona na skalistym cyplu; tutejszemu więzieniu poemat poświęcił sam George Byron, który zwiedzał Chillon w 1816 roku;
  • Montreux – jeden z najpopularniejszych kurortów nad Jeziorem Genewskim, który popularność zdobył już na przełomie XIX i XX wieku; mieszkał tutaj Freddie Mercury w okresie komponowania i tworzenia płyty „Made in Heaven”; z Monteaux roztacza się przepiękny widok na taflę jeziora;
  • La-Tour-de-Peilz – mały port rybacki utrzymany w średniowiecznym stylu, ze znajdującym się w pobliżu zamkiem otoczonym murami obronnymi z basztami;
  • Vevey – równie słynny kurort nad Jeziorem Genewskim; warto odwiedzić pobliską prawosławną cerkiew św. Barbary z 1878 roku; uwagę turystów przyciąga również zamek w l‘Aile oraz posiadłość przy Place du Maché;
  • Lozanna – miasto nazywane „szwajcarskim San Francisco” ze względu na podobnie stromy układ ulic oraz intensywny rytm życia kulturowo-towarzyskiego; wiele tutaj urokliwych klubów i kawiarni, warto jednak odwiedzić także malowniczą starówkę oraz Muzeum Olimpijskie; Polakom Lozanna powinna kojarzyć się ze słynnymi lirykami Adama Mickiewicza.

Będąc w okolicach Jeziora Genewskiego, nie sposób ominąć Genewy, czyli stolicy regionu. Symbolem Genewy jest przepiękna fontanna , której strumień pnie się na wysokość 140 m. Uwagę przyciągają takie zabytki, jak katedra Saint Pierre, Pomnik Reformacji oraz genewski ratusz. Wielbiciele kultury i sztuki także znajdą tutaj coś dla siebie. Genewa słynie z muzeów z cennymi kolekcjami oraz licznych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej randze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości