Hongkong jest jedną z najprężniej rozwijających się aglomeracji miejskich świata. To miejsce wielokulturowe, nastawione na rozwój gospodarczy, ale także bogate w atrakcje turystyczne. Poznaj historię Hongkongu i sprawdź, co warto zobaczyć.
Hongkong jest specjalną strefą autonomiczną Chin i posiada bardzo dużą niezależność. Specjalny Region Autonomiczny Hongkong składa się z wielu aglomeracji miejskich i słynie z tego, że jest centrum finansowym dla dużej liczby instytucji i korporacji światowych. Hongkong znajduje się na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby drapaczy chmur. Oprócz tego do zwiedzania Hongkongu zachęcają liczne atrakcje i zabytki – Arka Noego, wzorowana na nowojorskiej dzielnica Soho czy pałac Buddy.
Zobacz też: Tatrzańska Łomnica na Słowacji – trasy narciarskie, kolejka i inne atrakcje >>>
Hongkong – historia jednej z najnowocześniejszych aglomeracji świata
Historia Hongkongu sięga końca czasów neolitycznych , tj. ok. 6000 r. p.n.e., kiedy rejony te były już zamieszkane przez plemiona tubylcze. Większość archeologów uznaje pozostałości osady Wong Tei Tung (wybudowanej między 7700 a 2200 r. p.n.e.), usytuowanej w obrębie współczesnego Hongkongu, za pierwszy namacalny dowód istnienia w tym rejonie zorganizowanego społeczeństwa. W czasach nowożytnych Hongkong był ważnym ośrodkiem produkcji i handlu opium, biorącym udział w tzw. wojnie opiumowej. Współczesna historia miasta rozpoczyna się de facto od przekazania Hongkongu przez władze chińskie Wielkiej Brytanii na mocy postanowień traktatu z Nankinu (1842 r.), kończącego tzw. pierwszą wojnę opiumową. Od tego czasu rozwój gospodarczy regionu stanowił powód zdziwienia, zachwytu i inspiracji dla metropolii z całego świata.
Zobacz też: Koniec lata! Bociany sejmikują przed odlotem do Afryki >>>
Hongkong położony jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin. Od 1997 r. na mocy porozumień chińsko-brytyjskich znajduje się w posiadaniu Chin, jednak nadano mu specjalny status autonomiczny , dzięki czemu władze Hongkongu w wielu aspektach, zwłaszcza społeczno-gospodarczych, mogą prowadzić samodzielną politykę. Głównym atutem, który przyczynił się do tak ogromnego rozwoju Hongkongu, było położenie geograficzne i centrum portowe. Co ciekawe, pod względem etymologicznym nazwa „Hong-kong” oznaczała początkowo właśnie port, a konkretnie – „pachnący port”. Warto w tym miejscu nadmienić, że poprawna pisownia w języku polskim to zapis łączny: Hongkong, a nie Hong Kong, Hon Kong lub Honkong .
Hongkong ma powierzchnię 1104 km² i populację liczącą prawie 7,5 miliona mieszkańców. Pod względem administracyjnym dzieli się na trzy ogromne obszary miejskie (Hongkong, Koulun i Nowe Terytoria), w skład których wchodzą dzielnice.
Hongkong – aglomeracja drapaczy chmur
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Hongkongu jest jego urbanistyka. Hongkong to region drapaczy chmur – posiada najwięcej wieżowców na świecie, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych oraz korporacyjnych. W rankingu miast i aglomeracji z największą liczbą drapaczy chmur zajmuje pierwsze miejsce, za nim kolejno plasuje się Nowy Jork i Dubaj.
Nie bez powodu Hongkongu uznawany jest za jedno z największych centrów finansowych świata. W rankingach dotyczących łatwości prowadzenia działalności gospodarczej (tzw. indeks wolności) Hongkong zajmuje pierwsze miejsce. Obowiązuje tutaj wiele elementów gospodarki wolnorynkowej, a władze utrzymują stosunkowo niskie podatki, zachęcając do inwestycji zarówno mieszkańców, jak i firmy z kapitałem zagranicznym. Choć obszar Hongkongu obejmuje niewiele ponad 1000 km², to jego gospodarka od lat plasuje się w trzeciej dziesiątce najsilniejszych gospodarek świata. Oprócz wielu instytucji finansowych w Hongkongu działa również wyspecjalizowany sektor przemysłowy, charakteryzujący się stosowaniem najnowocześniejszych technologii. Główne jego sektory to przemysł odzieżowy, stoczniowy, chemiczny, włókienniczy, metalowy i elektroniczny. Ciekawostką jest fakt, że Hongkong znajduje się na pierwszym miejscu pod względem produkcji urządzeń radiowych.
Zobacz też: Dlaczego warto pojechać na wakacje do Manaus? >>>
Atrakcje Hongkongu – co warto zwiedzić?
Oprócz spaceru wśród drapaczy chmur i podziwiania architektury z licznych tarasów widokowych (najsłynniejszym jest Szczyt Wiktorii) warto poznać kuchnię Hongkongu , która łączy wpływy brytyjskie, amerykańskie i chińskie. Co więcej, w Hongkongu można zobaczyć wiele niezwykle interesujących atrakcji. Przede wszystkim warto zwiedzić pełen kulturalnych atrakcji rejon Soho (od ang.: South of Hollywood Street ), nawiązujący do słynnej dzielnicy nowojorskiej. Warto zobaczyć także Wieżę Zegarową. Turyści lubiący aktywny i pełen wrażeń wypoczynek powinni koniecznie udać się do Parku Oceanicznego z rollercoasterem. W Hongkongu znajduje się również jeden z największych Disneylandów i bodajże jedyny na świecie park rozrywki, w którym wybudowano ogromną Arkę Noego.
W Hongkongu jest także wiele zabytków – np. pałac Buddy (Budda Tian Tan), świątynie w parkach (np. Pak Tai Temple, Chi Lin Nunnery) i mistyczne ogrody (Nan Lian). W aglomeracji działa szereg muzeów sztuki i historii, np. Muzeum Żeglugi, Muzeum Herbaty czy Muzeum dr Sun Yat Sena – filozofa i lekarza, jednego z ojców założycieli Republiki Chińskiej (1911–1949). Niektóre obiekty są oryginalne w skali światowej, przykładem może być m.in. niezwykłe Międzynarodowe Muzeum Zabawy i Zabawek.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN