Bukareszt – atrakcje ukryte pod wytworami socrealizmu

Bukareszt
Fot. LordRunar / Getty Images

Według legendy miasto założył pasterz Bucur i właśnie od jego imienia pochodzi nazwa Bukareszt. Źródła historyczne podają jednak, że miasto powstało w XIV wieku, kiedy to hospodar wołoski Mircza Stary pokonał Turków. I to on miał założyć Bukareszt. Słowo bucurie w języku rumuńskim oznacza radość.

Historia Bukaresztu sięga czasów starożytnych, choć większe znaczenie miasto uzyskało w połowie XIX wieku, kiedy to stało się stolicą Rumunii. Pierwsza zachowana wzmianka o Bukareszcie pochodzi z 1459 roku. Miasto było wówczas siedzibą hospodara wołoskiego Włada Palownika, czyli słynnego hrabiego Drakuli. W 1861 roku doszło do połączenia Wołoszczyzny z Mołdawią i powstania Rumunii, której stolicą stał się Bukareszt.

Więcej:

Architektura trzech religii jedną z głównych atrakcji Bukaresztu

Bukareszt nie jest głównym celem podróży turystów odwiedzających Rumunię. Wynika to z tego, że zabytki miasta zostały zniszczone przez trzy kataklizmy: trzęsienie ziemi, II wojnę światową i... Nicolae Ceausescu, który wprowadzając budownictwo socrealistyczne w czasie swoich rządów, zdecydował o zniszczeniu 20% starówki, w tym 22 cerkwi. Mimo wszystko w Bukareszcie są atrakcyjne miejsca do zwiedzenia. Niektóre z zabytków kryją się między budowlami z czasów komunistycznych. W mieście wciąż można znaleźć kilka perełek architektury sakralnej trzech religii: katolicyzmu, prawosławia i judaizmu.

Jedną z piękniejszych budowli jest pochodząca z XVII wieku Katedra Patriarchalna. Katedra ma dwóch patronów – Cesarza Konstantyna i jego matkę św. Helenę. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w Katedrze są relikwie patrona Bukaresztu św. Demetriusza Nowego.

Cerkiew Księżniczki Balasy to jedna z piękniejszych budowli tego typu w Bukareszcie. To czwarty budynek cerkwi stojący w tym miejscu. Poprzednie były niszczone przez trzęsienia ziemi lub rozebrane w celu postawienia nowych budynków. W środku można obejrzeć pamiątki rodziny księżniczki Balasy, fundatorki świątyni.

Bardzo ciekawą atrakcją Bukaresztu jest Wielka Synagoga. Zbudowali ją w 1845 roku Żydzi, którzy przybyli do rumuńskiej stolicy z Polski. W czasie II wojny światowej została zdewastowana przez nacjonalistyczne rumuńskie bojówki. Tuż po wojnie ją wyremontowano, a obecnie mieści się tam muzeum ofiar holocaustu.

Budowle socrealistyczne jako atrakcje turystyczne Bukaresztu

Zdecydowanie największym symbolem architektury socrealistycznej w Bukareszcie jest Pałac Parlamentu. To jeden z największych budynków na świecie. Imponujących rozmiarów gmach miał być początkiem dzielnicy rządowej wybudowanej w nowym stylu. Na szczęście skończyło się tylko na planach. Od upadku Nicolae Ceausescu w Pałacu Parlamentu swoją siedzibę mają najważniejsze instytucje rządowe Rumunii oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Drugie takie symboliczne miejsce to Plata Revolutei, czyli Plac Rewolucji. Wybudowany z rozmachem przez rumuńskiego dyktatora, stał się miejscem rozpoczęcia się protestów i rewolucji, która zmieniła historię Rumunii.

Bukareszt nazywany jest niekiedy Paryżem Wschodu. Wpływ na to ma znajdujący się w mieście Łuk Triumfalny, ściśle wzorowany na paryskiej budowli. Powstał w 1936 roku na podstawie projektu Petre Antonescu. Stanowi hołd dla żołnierzy walczących w armii rumuńskiej.

Zobacz film: Mikołaj Rey i rumuński artysta. Źródlo: Dzien Dobry TVN

Inne atrakcje Bukaresztu

Z innych interesujących miejsc wartych zobaczenia w Bukareszcie należy wskazać Sky Bar. Jak sama nazwa wskazuje, ten ekskluzywny lokal znajduje się bardzo wysoko – konkretnie na ostatnim piętrze budynku Dorobanti. Z jego okien rozpościera się piękny widok na stolicę Rumunii.

Dość oryginalną atrakcją turystyczną jak na stolicę europejskiego państwa jest Muzeum Satului (Muzeum Wsi). To skansen, w którym można dowiedzieć się, jak dawniej żyli ludzie w rumuńskiej wsi. Znajduje się on praktycznie w centrum Bukaresztu w parku Herastrau i jest najstarszym, największym rumuńskim muzeum na otwartej przestrzeni. Sam park stanowi też niewątpliwą atrakcję turystyczną Bukaresztu. Znajduje się nad malowniczym jeziorem i jest najpopularniejszym miejscem wybieranym przez spacerowiczów w tym mieście. Jedno z wejść znajduje się przy przystani, skąd odpływają statki wycieczkowe zabierające turystów na zwiedzanie Bukaresztu od strony wody.

Jednym z większych obszarów, które oparły się zniszczeniom na przestrzeni wieków, jest dzielnica Lipscani. Powstała w XV wieku, a obecnie stanowi centrum kultury, gdzie znaleźć można kawiarnie, galerie sztuki oraz sklepy z pamiątkami.

Niewątpliwą atrakcją Bukaresztu jest przepięknie zdobiona Narodowa Filharmonia. Duże wrażenie robi zwłaszcza sklepienie w kształcie złotego liścia. Wejście do budynku otoczone jest pięknym parkiem pełnym malowniczych kwiatów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości