Hala Stulecia - dzieło Maxa Berga- to niezwykłe osiągnięcie inżynierii. Od ponad 100 lat odbywają się tam ważne wydarzenia, koncerty i wystawy. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa budowla do dziś przyciąga turystów i rzesze miłośników architektury. Co jest w niej takiego wyjątkowego?
Hala Stulecia - historia powstania
Wybudowanie Hali Stulecia było odpowiedzią na potrzeby utworzenia stałego obszaru rekreacyjno-wystawienniczego we Wrocławiu, który pomieściłby dużą liczbę zwiedzających. Zwycięzcą konkursu na jej zaprojektowanie został Max Berg, ówczesny miejski radca budowlany. W 1911 roku przedstawił pierwsze szkice budowli, które wywołały niemałą konsternację.
Wszyscy protestowali. Nagle jest coś, co nie ma żadnych ozdób, działa tylko czystą formą
- powiedział znawca historii Hali Stulecia, dr Jerzy Ilkosz.
Mimo sprzeciwów, włodarze miasta zdecydowali się na realizację projektu Berga.
Hala powstawała w latach 1911-1913. Do jej budowy użyto żelbetu, który mimo świetnych parametrów technicznych, budził duże obawy w czasach Berga. Kiedy więc budynek już stanął, obawiano się usunąć rusztowania.
Robotnicy bali się, że jak zaczną je rozbierać, to kopuła runie. Zatem architekt wyszedł na zewnątrz, złapał pierwszego lepszego przechodnia, wręczył mu złotą markę i poprosił o odkręcenie śruby, tak aby udowodnić robotnikom, że nic tak naprawdę się nie wydarzy i hala będzie nadal stała
- opowiadała prezes Hali, Magdalena Piasecka.
Cud architektury
W 2006 roku Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Jest bowiem przykładem najwyższej sprawności inżynierskiej i biegłości rzemieślniczej, a przy jej budowaniu zastosowano śmiałe jak na ówczesne czasy rozwiązania konstrukcyjne i organizacyjne.
Rozpiętość kopuły ma 65 metrów, wysokość - prawie 50. Są 32 żebra i cztery olbrzymie łuki-podpory. (...) Tu wszystko ze sobą gra
- podkreślił Jerzy Ilkosz.
Warto dodać, że Hala ma ponad 600 okien, a jej kopuła jest większa od Panteonu w Rzymie o 21 metrów.
W budynku organizowane są koncerty, wystawy, konferencje oraz wydarzenia sportowe. Goszczono w niej wiele znanych osób. Byli tu m.in. Pablo Picasso, Marlena Dietrich, Jan Paweł II czy DalajLama.
>>> Zobacz także:
Józef Mehoffer - krakowski malarz, który stworzył spektakularne wnętrza kościoła w Turku
Tajemnice ołtarza Wita Stwosza. Takich informacji nie znajdziesz w przewodnikach
Mysłakowice. Kawałek Tyrolu na Dolnym Śląsku
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Reporter: Barbara Jańczak