Bieszczady to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi obdarowała Polskę matka natura. Piękne krajobrazy, dzika przyroda i liczne atrakcje turystyczne Bieszczad co roku przyciągają przyjezdnych z całego kraju. W czym tkwi magia tego miejsca? O pięknie bieszczadzkiej przyrody opowiedzieli nam najsłynniejsi leśnicy w Polsce: Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina.
Zobacz też: Jezioro Solińskie – najważniejsze informacje i atrakcje turystyczne >>>
Znane polskie porzekadło mówiące: „A może tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?” nie powstało bez powodu. Bieszczadzki Park Narodowy to nie tylko jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, ale i prawdziwa oaza spokoju – miejsce idealne do oderwania się od rzeczywistości i codziennej rutyny. Widok ciągnących się w nieskończoność zielonych połonin, czyste powietrze i nieopisana cisza sprawiają, że Bieszczady stanowią idealny kierunek na wakacyjny relaks. Latem przyciągają miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów i kuracjuszy poszukujących spokojnego miejsca do wypoczynku. Zimą Podkarpacie staje się z kolei mekką pasjonatów sportów zimowych. Bieszczadzkie krajobrazy urzekają za to zawsze, bez względu na porę roku.
Trochę historii i geografii...
Zobacz też: Góry Gorce – najpiękniejsze szlaki turystyczne i trasy rowerowe >>>
Bieszczady to leżący w południowo-wschodniej części Polski zespół pasm górskich łańcuchu Karpat. Dzieli się je na Bieszczady Zachodnie (głównie na terenie Polski) i Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy). Nie są wysokimi górami. Ich najwyższy szczyt Pikuj (znajdujący się po stronie ukraińskiej) mierzy zaledwie 1405 m. n.p.m. W 1973 roku, ze względu na rzadkie gatunki roślin i zwierząt zamieszkujące Bieszczady, na ich terenie założono Bieszczadzki Park Narodowy wchodzący w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Park charakteryzuje się niezwykle bogatą i ciekawą fauną oraz florą. Na jego obszarze podziwiać można tak rzadkie rośliny jak goździk kartuzek, lepnicę karpacką, tojad wschodniokarpacki czy pszeniec biały. Głównymi mieszkańcami rezerwatu są niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki, żubry, jelenie, orliki i puszczyki.
Niezwykłe Bieszczady – atrakcje turystyczne dla każdego
W Bieszczadach każda pora roku zdaje się być magiczna. Zimą góry przykrywa biały puch, wiosną oblewa fala zieleni, lato przynosi na Podkarpacie liczne festiwale i koncerty, a jesienią, gdy połoniny pokrywają się barwami czerwieni, pomarańczy i żółci, najłatwiej spotkać na szlaku dziką zwierzynę. Bez względu na to, którą porę roku wybierzemy, czekać na nas będą tam liczne atrakcje. Bieszczady słyną z ciekawych form rozrywek dla całej rodziny oraz oryginalnych miejsc, których nie znajdziemy w żadnym innym zakamarku Polski. Obowiązkiem każdego turysty odwiedzającego krainę połonin jest przejażdżka słynną Bieszczadzką Kolejką Leśną . Trasa, jaką pociąg przejeżdża, poprowadzona jest przez najpiękniejsze tereny leśne całego regionu oraz małe turystyczne miejscowości. Inną ciekawą formą na zwiedzenie podkarpackich lasów jest przejażdżka na drezynie rowerowej . Wypożyczalnia drezyn w Bieszczadach to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Najmłodszym turystom zapewne spodoba się wizyta w pełnym ciekawych eksponatów Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych, a dorosłym z pewnością przypadnie do gustu wizyta w bieszczadzkim browarze Ursa Maior . Browar trudni się warzeniem regionalnego piwa i jest otwarty dla zwiedzających.
Zobacz też: Sudety Wschodnie – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca >>>
Czym urzekają Bieszczady? Atrakcje turystyczne latem
Głównym napędem gospodarczym województwa podkarpackiego jest turystyka. Bieszczady przyciągają ludzi z całego kraju, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Co warto zobaczyć w Bieszczadach latem ? Jedyne w swoim rodzaju góry kuszą przede wszystkim licznymi szlakami turystycznymi (zarówno pieszymi, jak i rowerowymi), poprowadzonymi przez zapierające dech w piersi, sielankowe krajobrazy. Można odwiedzić tu nieco bardziej popularne miejsce, takie jak najwyższy po stronie polskiej szczyt – Tarnicę (1346 m n.p.m.) czy urokliwe schroniska, np. Chatkę Puchatka, bądź też wybrać mniej uczęszczane przez wędrowców szlaki w niższych partiach gór. Bieszczady na wakacje to dobry pomysł nie tylko ze względu na wycieczki piesze. Region podkarpacki to idealne miejsce do uprawiania także innych niż trekking sportów czy aktywności na świeżym powietrzu, jak chociażby jazda na rowerze, konno czy loty na paralotni. Jeśli Bieszczady, to Solina. Zwiedzanie okolicy słynnego jeziora najlepiej rozpocząć od wielkiej zapory, z której rozprzestrzenia się piękny widok na taflę wody, okoliczne lasy i pobliskie wzgórza.
Białe Bieszczady – atrakcje w górach bieszczadzkich zimą
Czym różnią się atrakcje w Bieszczadach latem a zimą? Rozrywki letnie są turystom często znane. Rzadko kiedy ten region kojarzony jest jednak z białym szaleństwem. Miano „zimowej stolicy Polski” przypada raczej Białce Tatrzańskiej czy znajdującej się w Karkonoszach Szklarskiej Porębie. Tymczasem w Bieszczadach także znajdziemy liczne ośrodki narciarskie. Narciarze skorzystać mogą tam zarówno z dużych kurortów, jak i małych leśnych tras. Oprócz tradycyjnych stoków do jazdy na nartach czy snowboardzie Podkarpacie obfituje w szlaki przeznaczone do narciarstwa biegowego lub zimowych wędrówek pieszych, co umożliwia poznawanie białej odsłony Bieszczad, które w zimie przypominają bajkową krainę lodu.
Autor: Bernadetta Jeleń