Content: Arłamów to niewielka wieś (o powierzchni 768 hektarów) położona w województwie podkarpackim, w gminie Ustrzyki Dolne . Mimo jej niewielkich rozmiarów, miejscowość przez cały rok przyciąga licznych turystów z całego kraju. Zimą wabi ich kameralny stok narciarski “Arłamów” i wyciąg dla narciarzy oraz lokalne baseny termalne , latem otaczający ją Park Krajobrazowy Gór Słonnych oraz jego liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Niewątpliwą atrakcją Arłamowa jest jego wyjątkowe położenie. Arłamów i Bieszczady , w których się mieści, uznawane są za jeden z najpiękniejszych krajobrazowo regionów Polski.
Wieś Arłamów w Bieszczadach - historia
Arłamów (Polska) położony jest w Górach Sanocko-Turczańskich w Karpatach Wschodnich w południowo-wschodniej części Polski. Od wschodu graniczy z Ukrainą. Historia miejscowości jest niewątpliwie bardzo ciekawa. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od osiedlonych tu niegdyś jeńców tatarskich, czyli tzw. arłamanów (włóczęgów) bądź od nazwiska jej pierwszego wójta Jana Herburta Arłamowskiego (który mógł przyjąć nowe nazwisko od istniejącej już wioski). Przez wieki osada była wsią prywatną przechodzącą z rąk do rąk kolejnych właścicieli. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku Arłamów stał się własnością rządową. Znajdowały się tam dwie parafie: prawosławna i grekokatolicka. Podczas drugiej wojny światowej spotkał ją zły los. Większośc mieszkańców została przesiedlona do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a większośc domów i budynków sakralnych spalono. Dziś miejscowość stanowi jeden z ośrodków turystycznych Bieszczad.
Arłamów i Bieszczady zimą - stok i wyciąg narciarski
Choć Arłamów i stok w Arłamowie to niewielki ośrodek narciarski, bez wątpienia posiada on swoistą bieszczadzką duszę. Położony pośród lasów, z widokiem na okoliczne góry kompleks składa się z trzech tras (o długości 400, 500 i 700 metrów) oraz dwóch wyciągów narciarskich orczykowych. Jeden z nich mierzy 400 metrów, drugi 500. Na stoku znajdziemy również karczmę z regionalnym jedzeniem, wypożyczalnię sprzętu oraz szkołę narciarską umożliwiającą skorzystanie z nauki jazdy na nartach i na snowboardzie. Dobre warunki śniegowe panują tu zazwyczaj od połowy grudnia do końca marca. Odpowiednią warstwę śniegu przez cały sezon zapewnia specjalny system sztucznego dośnieżania oraz ratraki. Dzięki oświetleniu stoku w Arłamowie jazda na nartach możliwa jest również po zmroku. Tamtejsze stoki w polecane są przede wszystkim początkującym narciarzom, ale i tym, którzy chcą odpocząć od wielkich, zatłoczonych ośrodków narciarskich.
Bieszczady i Arłamów - całoroczne atrakcje dla dzieci i dorosłych
Arłamów położony jest w malowniczej okolicy, pełnej lasów i niewielkich wzniesień. Przez miejscowości przechodzi niebieski szlak, biegnący z Rzeszowa do Grybowa. Wokół wsi znajdziemy jednak wiele innych urokliwych miejsc spacerowych. Coś dla siebie znajdą tu również pasjonaci kolarstwa. Przez Arłamów poprowadzona została ścieżka rowerowa “Śladami Dobrego Wojaka Szwejka”. Trekking i jazda na rowerze to jednak nie jedyne sporty, jakie można uprawiać w okolicy. Znajdziemy tam również spory ośrodek jeździecki oraz zadbane pola golfowe. Po całym dniu jazdy na nartach lub wędrówek pieszych czas na relaks. Zapewnią nam go baseny termalne “Arłamów” , znajdujące się w pobliskim hotelu.
Arłamów: atrakcje - co robić w Arłamowie?
Arłamów i termy - Aquapark w Arłamowie to kompleks składający z basenu rekreacyjnego, brodziku dla dzieci oraz wanny z hydromasażem. W obiekcie znajdziemy liczne atrakcje wodne - ławkę powietrzną, masażery karku, gejzery i fontanny. Wizytówką kompleksu jest niewątpliwie całoroczny basen zewnętrzny. W zimie jego temperatura osiąga 35°C, co umożliwia pływanie pośród śniegu.
Arłamów i golf - Arłamów przyciąga również pasjonatów gry w golfa. Sportowcy znajdą tam dwa target greeny, sporych rozmiarów driving range (o długości 300 metrów), platformę przeznaczoną do ćwiczeń oraz dwa zadaszone miejsca, przeznaczone do gry podczas niekorzystnej pogody.
Arłamów i jazda konna - w Arłamowie znajdziemy również cieszący się dużą popularnością ośrodek jeździecki, w którym znajdują się zarówno konie do jazdy wierzchem, jak i te do powożenia bryczkami - podczas ciepłych miesięcy, i saniami - porą zimową. Przez miejscowość biegnie szlak, przeznaczony do turystyki konnej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN