Podróże

Ile trwa noc polarna?

Podróże

Aktualizacja:
Noc polarna

Noc polarna jest zjawiskiem występującym w obszarach podbiegunowych. W tym czasie Słońce znajduje się poniżej linii horyzontu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, co trwa określoną ilość dni w ciągu roku. Ze względu na kilka czynników noc polarna nie jest aż tak mroczna, jak zwyczajna noc.

Zobacz też: Co zobaczyć we włoskim Bolzano? >>>

W czasie, kiedy Słońce nie znajduje się zbyt nisko pod horyzontem, jego promienie w dalszym ciągu mogą trafiać do wyższych warstw atmosfery. Tam zostają rozproszone, a następnie odbijane w kierunku obszarów objętych nocą polarną. W tym czasie można zaobserwować zjawisko nazywane zmierzchem.

Noc polarna na biegunie północnym – na czym polega efekt ciągłego zmierzchu?

Efekt ciągłego zmierzchu przechodzi przez trzy fazy – cywilną, można porównać ją z delikatnym półmrokiem (kiedy Słońce znajduje się pomiędzy 0° a 6° poniżej horyzontu), nawigacyjną (w tym momencie Słońce znajduje się między 6° a 12° poniżej horyzontu) oraz astronomiczną, podczas której światło dzienne znika zupełnie (w tym czasie Słońce znajduje się między 12° a 18° poniżej horyzontu).

Noc polarna – gdzie występuje?

Zjawisko nazywane nocą polarną można zaobserwować w strefach polarnych , tuż za granicą północnego koło podbiegunowego. Obejmuje ona między innymi północną część Szwecji i Norwegii. Noc polarna występuje również w Finlandii, Islandii i na Grenlandii. Zjawisko to można też zaobserwować na Antarktydzie , kontynencie położonym najdalej na południe Ziemi.

Zobacz też: Weekendowe wyprawy. Gdzie można się wybrać? Co trzeba zobaczyć?  >>>

W strefach polarnych, w których występuje noc polarna, jest również obecny dzień polarny. Zjawisko to występuje na przemian z nocą polarną. W czasie dnia polarnego słońce cały czas jest widoczne ponad horyzontem. W czasie gdy na biegunie północnym trwa dzień polarny, na biegunie południowym jest noc polarna. Zjawisko to działa w dwie strony. Oznacza to, że gdy na biegunie południowym jest noc polarna, wówczas na biegunie północnym jest dzień polarny.

Noc polarna w Norwegii

Dla śmiałków, którzy chcą doświadczyć zjawiska, jakim jest noc polarna, idealnym miejscem może być Norwegia, a konkretniej Tromso. Ile trwa noc polarna w tym kraju? Okazuje się, że brak światła może utrzymywać się w tam nawet przez pół roku. Noc polarna w Tromso trwa dwa miesiące, od dwudziestego siódmego listopada do dziewiętnastego stycznia. Mieszkańcy Norwegii nauczyli się już żyć w ciągłych ciemnościach , jednak dla przyjezdnych brak promieni słonecznych może stanowić problem. Trzeba o tym pamiętać, wybierając się w tamte okolice. Jeśli planujemy dłuższy pobyt, można pomyśleć o odpowiedniej suplementacji (pomocna okaże się chociażby witamina D).

Grenlandia – kraj nocy polarnej

Grenlandia to niezwykła kraina, która w większej części zdominowana została przez pokrywy lodowe skuwające cały ląd . Największa na świecie wyspa jest kolejnym miejscem, w którym można doświadczyć zjawiska nocy polarnej . Między styczniem a lutym na Grenlandii panuje niska temperatura. W tym czasie dzień jest niezwykle krótki bądź nie ma go w ogóle, więc panują ciemności. Okres ten jest idealną porą na podziwianie wyjątkowego zjawiska na niebie – zorzy polarnej. Wówczas widoczne stają się promienie świetlne w różnych kolorach . Ich podziwianie to niezapomniany spektakl światła. Noc polarna na Grenlandii jest więc wyjątkowym okresem, podczas którego nie można przegapić wspaniałych widowisk świetlnych. Zorza zaczyna być widoczna na północy kraju już od października.

Zobacz też: Awiofobia – jak pokonać lęk przed lataniem? >>>

Noc polarna w Islandii

Na granicy północnego kręgu polarnego znajduje się Islandia. W tym niezwykłym kraju można zaznać zarówno zjawiska dnia polarnego, jak i nocy polarnej . W miesiącach zimowych dzień na Islandii jest najkrótszy (w Reykjaviku trwa tylko około czterech godzin). W styczniu i lutym, z dala od sztucznych źródeł światła, można na Islandii podziwiać zorzę polarną . W tym okresie niesamowite zjawisko świetlne jest najlepiej widoczne. Zorzę na wyspie można oglądać jeszcze w marcu. Widać ją także w kwietniu, jednak jedynie do połowy miesiąca.

Noc polarna na Antarktydzie

Antarktyda jest kontynentem położonym najdalej na południe Ziemi. W tej mroźnej krainie umiejscowiony jest geograficzny biegun południowy. Powierzchnia kraju wynosi około 14 milionów kilometrów kwadratowych. Na suchym kontynencie (na Antarktydzie woda w stanie ciekłym należy do rzadko spotykanych zjawisk), średnia temperatura powietrza wynosi około -57℃. Mroźna Antarktyda jest obszarem, na którym występuje noc polarna. Zjawisko to trwa tam nieprzerwanie przez niemal pół roku . Noc polarna na Antarktydzie sprzyja podziwianiu pełnej barw zorzy polarnej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości