Najważniejsze atrakcje Świnoujścia. Co warto zobaczyć?

Świnoujście
fhm/Getty Images
Świnoujście leży nad cieśniną Świną i Morzem Bałtyckim. To jedyne miasto w kraju, które znajduje się na trzech dużych wyspach i aż 41 mniejszych, niezamieszkanych wysepkach. Jakie atrakcje turystyczne ma Świnoujście, co warto zobaczyć w tym mieście?

Świnoujście, miasto liczące ponad 40 tys. mieszkańców, leży na trzech dużych wyspach – Uznam, Wolin i Karsibór, co czyni je wyjątkowym w skali kraju. Co robić w Świnoujściu? Zabytkowe historyczne miasto i tajemnicze podziemne schrony to najważniejsze atrakcje turystyczne.

Zwiedzanie Świnoujścia – największe atrakcje

Zwiedzanie Świnoujścia można rozpocząć od zobaczenia Dawnego Ratusza, który jest obecnie siedzibą Muzeum Rybołówstwa Morskiego. W środku można podziwiać kolekcję związaną z historią rybołówstwa w regionie i dowiedzieć się również więcej o samym mieście. Nie można ominąć zabytkowej wieży kościelnej, pozostałości po świątyni ewangelickiej, która powstała na początku XX wieku, a w 1962 roku została rozebrana, ponieważ popadała w ruinę. Następnie można przespacerować się promenadą. Promenada w Świnoujściu to urokliwy deptak ciągnący się wzdłuż morza, popularne miejsce spacerów wśród miejscowych i turystów. Największą atrakcją promenady jest bez wątpienia piękna, podświetlana fontanna. Przy promenadzie znajdują się też liczne kawiarenki.

Forty w Świnoujściu to jedna z największych atrakcji miasta. Do dzisiaj zachowały się trzy forty z XIX wieku – położony w pobliżu latarni morskiej Fort Wschodni, czyli Fort Gerharda, Fort Zachodni, nazywany Fortem Anioła i Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski. Forty są udostępnione turystom.

Jedną z niecodziennych atrakcji jest też z pewnością Podziemne Miasto na Wyspie Wolin. Przez lata o znajdujących się w tym miejscu schronach wiedzieli tylko nieliczni. Po II wojnie światowej schrony pełniły funkcję Zapasowego Stanowiska Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego. Zwiedzanie podziemnego miasta nie jest zwykłą przechadzką po schronach – bilet wstępu to swoista przepustka, dzięki której można wejść na teren jednostki i wraz z innymi ochotnikami wykonać specjalną misję. Należy pamiętać, żeby ciepło się ubrać, bo w podziemnym mieście temperatura wynosi jedynie ok. 10℃.

Plaża w Świnoujściu

Na terenie miasta znajduje się 10 km zadbanych, szerokich, piaszczystych plaż. Miejscami plaża jest szeroka na aż prawie 100 m. Do plaży miejskiej można dostać się z centrum Świnoujścia w kilkanaście minut, na jedno z licznych wyznaczonych kąpielisk prowadzi 12 wejść. Zejście do wody jest bardzo łagodne, a kąpielisko bezpieczne i dosyć płytkie. Na plaży można wypożyczyć leżak, znajdują się tu też przebieralnie i toalety. Plaża w Świnoujściu jest czysta i zadbana, co zostało potwierdzone przyznaniem certyfikatu „Błękitnej Flagi”.

Przy plaży są trzy falochrony. Na końcu Falochronu Zachodniego znajduje się jeden z symboli miasta, Stawa Młyny. Stawa to po prostu znak nawigacyjny o charakterystycznym kształcie, umieszczony na stałe na lądzie lub w morzu, który miał ułatwiać statkom wejście do portu. Świnoujska stawa jest podobna do wiatraka, stąd wzięła się jej nazwa. Jest wysoka na 10 m, a do białej ściany są przymocowane cztery skrzydła. Pierwsza stawa w Świnoujściu powstała w drugiej połowie XIX wieku.

Latarnia morska w Świnoujściu

Latarnia Morska w Świnoujściu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. To najwyższa latarnia morska nie tylko w Polsce, ale na całym Bałtyku i jedna z najwyższych na całym świecie. Mierzy aż 68 m, a na jej szczyt prowadzi ponad 300 schodów. Latarnia po raz pierwszy rozbłysła w 1857 roku, jej budowa trwała prawie trzy lata. Następnie była wielokrotnie przebudowywana i dostosowywana do panujących tu warunków atmosferycznych. Do dzisiaj pełni swoją pierwotną funkcję i wskazuje statkom bezpieczną drogę do portu.

W przyległym budynku znajduje się Muzeum na Latarni, w którym można dowiedzieć się więcej o historii latarni morskiej w Świnoujściu. Jest w nim też dużo ciekawych eksponatów, m.in. żarówka z latarni o mocy 4200 W czy strój płetwonurka.

Świnoujście – sanatoria

W XIX wieku odkryto w Świnoujściu złoża leczniczej solanki i borowiny. Niedługo po tym w mieście zaczęły powstawać pierwsze sanatoria. Powrotowi do zdrowia sprzyja też panujący tutaj łagodny, nadmorski klimat. Obecnie w uzdrowisku Świnoujście znajduje się kilkanaście sanatoriów , dodatkowo mieszczą się tu dwa szpitale i jedna przychodnia uzdrowiskowa. Oprócz tego w mieście znajduje się wiele ośrodków SPA, w których turyści mogą zadbać o urodę i się zrelaksować.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości