Dla dziecka czas spędzony na wspólnej zabawie z rodzicem jest nie tylko wspaniałą rozrywką, lecz także pozwala wzmocnić więzi. Zabawy dla dwulatka powinny być interesujące dla dziecka, a przede wszystkim dostosowane do jego wieku, aby nie zniechęcić malucha do wspólnej aktywności.
Na rynku znaleźć można wiele zabawek i gier, które będą dla dziecka odpowiednie, rozwijające i interesujące. Jednak i bez wydawania pieniędzy jesteśmy w stanie zapewnić dziecku niesamowitą rozrywkę. Jakie zabawy dla dwulatka będą „strzałem w dziesiątkę”?
Zabawy dla dwulatka w domu
W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie z naszymi zabawami dla dwulatka w domu! Jedną z bardziej absorbujących zabaw będzie budowanie (i późniejsze burzenie) wieży. Przydadzą się do tego zarówno duże prostokątne klocki, jak i kartoniki różnej wielkości. Idealną zabawą manualną jest dzielenie drobnych przedmiotów pomiędzy siebie i rodzica. Możesz również bawić się wspólnie z dzieckiem w naśladowanie. Musicie usiąść naprzeciwko siebie i na zmianę pokazywać oraz naśladować gesty, takie jak np. zasłanianie oka ręką, podnoszenie ręki, podskok. Dwulatki zazwyczaj nie potrafią posługiwać się kredkami. Mogą jednak rysować w inny sposób – na dużej macie rozsyp cienką warstwę kaszy lub mąki, na której dziecko może tworzyć przeróżne wzory za pomocą dłoni czy drewnianej łyżki. Świetną zabawą dla dwulatka pozwalającą mu na rozładowanie energii jest domowy małpi gaj – maluch będzie miał za zadanie pokonanie przygotowanego przez ciebie toru przeszkód. Ćwiczeniem może być przeczołganie się pod krzesłem, spacer wzdłuż rozłożonej na podłodze liny lub przeskakiwanie z poduszki na poduszkę. Jest możliwe także przygotowanie pikniku w domu – będzie to nie lada atrakcją dla malucha. Dobre zabawy dla dwulatków to też proste puzzle lub gry typu memo.
Edukacyjne zabawy dla dwulatka
Zabawy edukacyjne dla dwulatka świetnie wpływają na jego wszechstronny rozwój. Możesz zachęcić dziecko do zgadywania. W ścianie z kartonu wytnij dziurę na tyle dużą, by dziecko mogło włożyć tam rękę. Następnie wkładaj tam różne przedmioty codziennego użytku. Dziecko jedynie za pomocą dotyku powinno odgadnąć, co znajduje się w środku i do czego służy. Warto również rozwijać wyobraźnię zabawami dla dwulatków. Możecie wspólnie wykonać masę solną (1 szklanka soli, 4 szklanki mąki, 1 szklanka ciepłej wody), z której dziecko będzie formować różne kształty. Rozrywką jest także zrobienie korali z makaronu nawleczonego na nitkę. Jedne z ulubionych zabaw dwulatków – w sklep czy szkołę – pełnią świetną funkcję uspołeczniającą. Aby rozładować energię dziecka, warto wykorzystać zabawy ruchowe dla dwulatków, które zwiększą jego koordynację ruchową. Świetnie sprawdzi się gra, podczas której zaprosisz dziecko do wspólnego tańca, a gdy muzyka umilknie, będziecie musieli rzucić się na ziemię lub zaklaskać. Rozwijającą zabawą jest także segregowanie różnych zabawek lub przedmiotów do wiaderek w tym samym kolorze oraz przygotowywanie przyjęcia dla lalek i misiów.
Kreatywne zabawy dla dwulatka na świeżym powietrzu
Dwuletnie dzieci potrafią już chodzić, dlatego zabawy dla dwulatka na świeżym powietrzu powinny składać się z zadań ruchowych. Maluchy uwielbiają rywalizację, dlatego świetnym rozwiązaniem będą wyścigi z rodzicem, podczas których trzeba nie tylko biec, ale i robić przysiady czy podskakiwać. Atrakcją jest również wspólne puszczanie baniek. Dla dwulatka świetną zabawą bywa pokazywanie śmiesznych min podczas huśtania się na huśtawce lub skakanie w piaskownicy. Warto zabrać malucha nie tylko na podwórko i plac zabaw, lecz także do lasu – można tam bawić się poprzez maszerowanie zmiennym tempem i w różnym kierunku albo stworzyć naturalny tor przeszkód. Zabawą dla dwulatka może być też nauka jazdy na rowerze.
Jakie zabawy dla dwulatka sprawdzą się w podróży?
Dla wielu dzieci podróż, zwłaszcza długa, jest prawdziwą udręką. Warto znać pomysły na zabawy dla dwulatków, które świetnie sprawdzą się w drodze. Do bardziej znanych rozrywek należy czytanie książeczek i słuchanie audiobooków oraz śpiewanie. Zabawy dla dwulatka w podróży z walorem edukacyjnym to wszelkiego rodzaju bajeczki i wierszyki logopedyczne. Świetną zabawą może być zgadywanie, jaki kolor będzie miał następny samochód jadący z naprzeciwka. Zajmującą atrakcją dla dwulatka jest szukanie wzrokiem obiektów takich jak np. krowa, sklep czy rowerzysta. Wspólną zabawą dla całej rodziny może być odgadywanie na podstawie wydawanego przez niego dźwięku, jakie to zwierzę lub przedmiot. Spróbujcie też naśladować te odgłosy na zmianę. W podróży można bawić się także w papier–kamień–nożyce albo w fantazjowanie na temat tego, co np. przewozi mijana ciężarówka, co w torbie ma przechodzień lub jakie dzieci mieszkają w mijanym domu. W podróż warto zabrać też ulubione misie czy lalki malucha.
Zobacz także:
- Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? Logopeda: "Nie panikujmy, norma jest szeroka"
- Obiecanki cacanki. Psycholog:"Rodzice zapominają, ale dzieci nigdy"
- Dlaczego nie lubimy wywiadówek? Nauczyciele: "To okazja do spotkania i rozmowy"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF