Zabawki edukacyjne dla 6-miesięcznego dziecka to ważny temat, ale jeśli jesteśmy gośćmi, którzy właśnie szukają pomysłu na prezent dla świeżo upieczonych rodziców, to nie można zapominać o takich prostych rozwiązaniach, jak kocyki, poduszki, przytulanki.
Zabawki od 6. miesiąca życia: od czego zacząć?
Zabawki dla dzieci od 6. miesięcy w górę (mniej więcej do 9. miesiąca – tutaj dokonuje się następny przełom) to przede wszystkim zabawki wielofunkcyjne:
1. Bawią,
2. Uczą,
3. Są bezpieczne,
4. Do sporej części można się przytulić.
Na samym szczycie tej listy powinno się jednak znaleźć bezpieczeństwo. Co prawda, coraz rzadziej spotykamy zabawki wykonane w sposób zagrażający dziecku, ostrożności jednak nigdy za wiele, bo na sklepowych półkach trafią się jednak od czasu do czasu oryginalne egzemplarze. Na co zwracać uwagę przy zabawkach dla 6-miesięcznego dziecka?
1. Należy sprawdzić czy zabawka nie ma żadnych ostrych krawędzi, o które mogłoby skaleczyć się dziecko (szczególnie ważne w przypadku książek).
2. Zwrócić uwagę, czy zabawka nie ma zbyt małych części, które mogłyby się oderwać, a dziecko mogłoby je na przykład połknąć.
3. Nie ma mowy o materiałach, takich jak szkło czy metal. Warto zastanowić się nad ograniczeniem plastikowych zabawek i zastąpieniem ich drewnianymi odpowiednikami.
4. Pozostałe zabawki powinny być wykonane z miękkich, bezpiecznych materiałów.
5. Wszystkie zabawki powinny być łatwe w czyszczeniu. Utrzymanie higieny w dziecięcych zabawkach to ważna sprawa.
Jeśli wybieramy zabawki dla niemowląt od 6. miesiąca, skupmy się na kluczowych potrzebach dziecka w tym okresie . To moment, kiedy próbuje ono samodzielnie siadać, a jednocześnie nadal jest maksymalnie ciekawe otaczającej go rzeczywistości. W tym okresie w cenie są przede wszystkich te zabawki, które wspomagają rozwój dziecka (przytulanka) i umożliwiają mu odkrywanie świata przez różne zmysły (książeczka, sorter, wielofunkcyjne lusterko dziecięce) . Musimy pamiętać jednak, że mówimy tutaj o zabawkach od 6. do mniej więcej 9. miesiąca życia, a każde dziecko jest nieco inne, więc trochę wcześniej/później może sięgnąć po „przypisaną” do jego wieku zabawkę.
Jakie zabawki dla sześciomiesięcznego dziecka?
Zabawki dla dzieci od 6. miesięcy to przede wszystkim takie, które mają różnorodne kształty, faktury i formy. Dzieci w tym wieku uwielbiają sprawdzać wszystko organoleptycznie i zabawki powinny na tę potrzebę odpowiadać. Taka zabawa to bowiem doskonały trening zmysłów: tak wzroku, jak i dotyku czy słuchu. Ponieważ dziecko siada już w tym okresie, w jego obszarze zainteresowania powinny pojawić się nowe przedmioty.
1. Książeczka – pół roku to doskonały moment na pierwszą „lekturę”. Książeczka powinna być wykonana z tektury o zaokrąglonych końcach. Przedstawia najczęściej kolory, kształty, zwierzęta, zawody, rodzinę. Dzięki jej oglądaniu dziecko pozyskuje nowe wiadomości. Tutaj mogą się pojawić pierwsze „interakcje” między dzieckiem a zabawką – zabawka może bowiem wydawać dźwięki.
2. Piłka sensoryczna – miękka, najlepiej wykonana z materiału (gumowym mówimy nie), lekka i kolorowa; dobrze jeśli ma w środku dzwoneczek. Prowokuje dziecko do pogoni w każdy możliwy sposób, zabawa z nią stanowi więc dobry wstęp do raczkowania. Warto z jej wykorzystaniem przeprowadzić zabawę w znikanie przedmiotów; dziecko powinno wskazać gdzie schowano piłkę i w ten sposób przyswoić sobie wiedzę o tym, że przedmioty nie znikają.
3. Sorter – prowokuje do podjęcia jednego z bardziej rozwijających zadań, a więc wkładania klocków o różnych kształtach do odpowiednich otworów w pojemniku. W ten sposób dziecko uczy się rozróżniać kształty i zwracać na nie uwagę.
Zabawki interaktywne od 6. miesiąca: tak czy nie?
Zabawki dla niemowląt powinny być przede wszystkim bezpieczne, dlatego z zabawkami interaktywnymi trzeba uważać. Po pierwsze, relacji akcja-reakcja dziecko uczy się mniej więcej około 9. miesiąca życia, ale oczywiście może to się zdarzyć wcześniej. Po drugie, zabawki interaktywne są często wielozmysłowe: grają, świecą, mienią się wieloma intensywnymi kolorami. Dla 6-miesięcznego dziecka to trudny materiał do opanowania. Łatwo tutaj o przestymulowanie. Kupując zabawki dla 6-miesięcznej dziewczynki czy chłopczyka, warto o tym pamiętać. W tym wypadku bardzo często mniej znaczy lepiej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Buena Vista Images / Getty Images