Urlop ojcowski a urlop tacierzyński – czym się różnią? Jakie prawa ma młody ojciec?

Młody ijciec całuje swoje dziecko
Fot. GettyImages / Image taken by Mayte Torres
Młodzi ojcowie angażują się w życie rodzinne, a polityka prorodzinna im to ułatwia. Urlop tacierzyński, urlop ojcowski i rodzicielski pozwalają na aktywny udział w wychowaniu dziecka. Co musi zawierać wniosek o urlop ojcowski, ile dni trwa urlop tacierzyński? Sprawdź, jakie prawa przysługują młodemu ojcu i ile wynosi zasiłek ojcowski.

Od lat ojcowie mają coraz większy udział w wychowywaniu dzieci. U rlop ojcowski i urlop tacierzyński sprawiają, że ich zaangażowanie może być jeszcze większe. Polityka prorodzinna pozwala na to, by młodzi ojcowie już od pierwszych dni życia dziecka brali w nim aktywny udział. O czym każdy przyszły tata wiedzieć powinien? Kiedy należy się tacierzyński i jaki wniosek składać o urlop ojcowski?

Urlop tacierzyński i ojcowski a urlop wypoczynkowy

Urlop ojca na dziecko nie jest obowiązkowy, ale statystyki pokazują, że co roku rośnie liczba panów, którzy się na niego decydują. Do wyboru są trzy rodzaje urlopów: urlop tacierzyński, urlop ojcowski i urlop rodzicielski. Z urlopu ojcowskiego można skorzystać również wtedy, kiedy dziecko jest adoptowane. Jeśli zarówno kobietom, jak i mężczyznom przysługuje prawo do skorzystania z urlopu na dziecko, to jak wygląda kwestia urlopu wypoczynkowego, przysługującego przy umowie o pracy? Urlop opiekuńczy tego typu jest niezależny, a wymiar urlopu wypoczynkowego nie zostaje skrócony.

Czym jest urlop tacierzyński?

Jeśli zagłębimy się w treść przepisów Kodeksu Pracy, łatwo zauważymy, że pojęcie urlopu tacierzyńskiego w ogóle w nim nie funkcjonuje. To dlatego, że w rzeczywistości stanowi kontynuację urlopu macierzyńskiego. Urlop tacierzyński może trwać do 6 tygodni, ale jest ściśle związany z urlopem macierzyńskim. Jeśli urodziły się bliźnięta lub wieloraczki, okres urlopu macierzyńskiego jest wydłużony, co oznacza, że tacierzyński też może być dłuższy. Wniosek o tacierzyński warto złożyć w przypadku, kiedy młoda mama nie wykorzystuje całego podstawowego wymiaru urlopu. Wtedy też pozostały czas przysługuje tacie. Aby uzyskać urlop tacierzyński , należy złożyć wniosek najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. Oprócz tego ojciec musi mieć opłacone składki chorobowe. W tym czasie ojcu przysługuje świadczenie odpowiadające 100% jego wynagrodzenia.

Wniosek o urlop tacierzyński

Kiedy zostanie postanowione, że matka dziecka wraca do pracy i skraca urlop macierzyński, a ojciec idzie na urlop tacierzyński , muszą zostać złożone odpowiednie dokumenty. Pierwszym z nich jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka. Drugim jest zaświadczenie płatnika dotyczące okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę. Wniosek o urlop tacierzyński powinien zawierać informację o tym, że to ojciec będzie opiekował się dzieckiem i zaświadczenie z miejsca pracy matki. Jeśli matka dziecka trafi do szpitala, a wykorzystała zasiłek w okresie krótszym niż wymagane 14 tygodni, zasiłek macierzyński może przejść na ojca, jeśli będzie się o to starał.

Ojcowski urlop niezależny od urlopu macierzyńskiego

W przeciwieństwie do urlopu tacierzyńskiego , urlop ojcowski nie jest uzależniony od urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski - ile dni trwa? Według przepisów Kodeksu Pracy, jest to okres 14 dni, za które przysługuje świadczenie w wysokości wynagrodzenia. Można go wykorzystać w dowolnym momencie przed ukończeniem przez dziecko 2 lat. Do skorzystania z urlopu ojcowskiego mają prawo również ci ojcowie, którzy są rozwiedzeni lub nie są w związku małżeńskim. Urlop ojcowski wymaga, by 7 dni wcześniej złożyć stosowne dokumenty . Podobnie jak przy urlopie tacierzyńskim , ojciec musi być zatrudniony na umowę o pracę.

Urlop rodzicielski

Młodzi ojcowie mogą składać podanie o urlop ojcowski i tacierzyński, ale mogą też wziąć pod uwagę urlop rodzicielski. Jednocześnie może go wykorzystywać też matka dziecka lub można go wziąć osobno. Jednak łącznie urlop ten nie może być dłuższy niż 32 tygodnie. Jest on udzielany po urlopie tacierzyńskim i macierzyńskim. Może być wykorzystany w kilku częściach zanim dziecko skończy 6 lat. Jeśli wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego jest złożony co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem, obowiązkiem pracodawcy jest go zaakceptować.

Ojcowski i tacierzyński urlop to nie jedyne prawa przysługujące młodemu ojcu

Podobnie jak matka, tak i ojciec, ma prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem, które są do wykorzystania w danym roku. Kto płaci za urlop ojcowski i tacierzyński? Tak jak ma to miejsce w przypadku urlopu macierzyńskiego, zasiłek ojcowski jest wypłacany przez państwo. Poza przysługującymi świadczenia, część firm zapewnia dofinansowanie do żłobków i przedszkoli bądź dodatkowy urlop opiekuńczy.

Zobacz także: Ojcowie na urlopie "tacierzyńskim"

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!